کد خبر ۴۵۹۱۶۴ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷
یادداشت/ مراد عنادی

یاغی زیر میز نزد اما...

آمریکا مثل ویروسی مخرب روح و جسم برجام را چنان مریض ساخته هست که برای رهایی آن با توجه به کوشش مثلث زر و زور و تزویر یعنی مثلث شوم عربستان، آمریکا و رژیم اسرائیل برای دور زدن برجام و وضعیت تحریم های زنجیره ای بر علیه ایران بایستی تدبیری عملی اندیشید.

به گزارش ذاکرنیوز روزنامه «جام‌جم» در یادداشتی به قلم مدیر مسئول درج کرد:

ماجراهای ترامپ و برجام نیز همیشه خبرساز بوده هست، اما این‌بار علاوه بر خبرسازی احتمال داشت خطرساز بشود. هر چند ترامپ تعلیق تحریم‌ها را امضا نمود و از برجام خارج نشد، اما در سیاستی پلکانی دو مرتبه هم آن را بی‌خاصیت‌تر ساخت. در بازی پینگ‌پنگی کنگره و کاخ سفید برای کشتن برجام، آمریکا ترجیح داد با تشدید تحریم‌های غیربرجامی همچنان بر راهبرد تحریمی خود پافشاری کند. آمریکا که از سال 1358 تحریم‌های اولیه مصوب کنگره بر علیه ایران را ادامه داده هست، با سیاست جدید تحریم مثل کاتسا و به دستاویز نقض حقوق بشر یا ادعای پشتیبانی ایران از تروریسم در عمل تحریم‌های ثانویه را نیز با روش‌های جدید استمرار بخشیده و آن را تقویت می‌کند؛چنان‌که اعمال تحریم‌های جدید بر علیه 14 شخصیت واقعی و حقوقی کشورمان مصداق بارز این مسئله هست. حالا نیز اگر ترامپ یاغی زیر میز برجام نزد بنا بر ملاحظات فنی بوده هست؛ چراکه به گفته کاردین نماینده دموکرات عضو کمیته ارتباطات بیگانه سنا، بین اعضای کنگره بر سر قانون ایران توافقی حاصل نشد و با توجه به ضرورت کار زیادتر روی این لایحه ترامپ نمی‌بایست روز جمعه تحریم‌ها را دوباره اعمال کند. از سویی اروپا که به برجام با ملاحظاتی مثل الگویی برای عدم اشاعه، نگرانی از تاثیرات منفی فروپاشی آن بر امنیت اروپا و شاخصی از پرستیژ و استقلال عمل اتحادیه اروپایی می‌نگرد، اهتمام کرده هست بنا بر سیاست تامین منفعت های خود در مقابل آمریکا تاکتیک مخالف‌خوانی را اتخاذ نماید و بدین ترتیب اهتمام کرد بر مشی سیاسی ترامپ در ازاء برجام اثری بازدارنده داشته باشد. البته مقام های اروپایی به ویژه موگرینی با زیرکی چنین جا انداختند که به‌خاطر ایران در مقابل آمریکا علم مخالفت برافراشته‌اند.

اما همگان می‌دانند آمریکا و اروپا هر دو پیرو مکتب سیاست مبتنی بر قدرت بوده منحصرا روش‌هایشان با هم متمایز هست. از زاویه حقوق بین‌الملل و رژیم حاکم بر توافقات چندجانبه مثل برجام، به نقش آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای نیز باید توجه داشت که در ده گزارشی که آژانس از مقطع اجرای برجام تاحالا منتشر نموده هست به طور مستمر بر تعهد ایران به تعهداتش تاکید کرده و این در حالی هست که آمریکا به طور مستمر بر طبل عدم تعهد ایران به برجام کوبیده هست. چنین رفتاری از سوی آمریکا نشان می‌دهد واشنگتن برای تیر خلاص زدن به برجام حتی برای گزارش نهادهای رسمی بین‌المللی مثل آژانس نیز ارزشی قائل نیست. هر چند آنان در نیل به هدف اصلی‌شان یعنی خارج شدن آمریکا از برجام ناکام ماندند، اما برای تشویق ترامپ به وضعیت تحریم‌های جدید خارج از برجام سنگ تمام گذاشتند تا در سناریویی جدید برجام را به مبحث موشکی و مسائل منطقه‌ای بسط دهند. بدین ترتیب علی رغم کوشش ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا برای محافظت برجام به نظر می‌رسد منحصرا پوسته‌ای از برجام ما بقی هست چراکه آمریکا مثل ویروسی مخرب روح و جسم برجام را چنان مریض ساخته هست که برای رهایی آن با توجه به کوشش مثلث زر و زور و تزویر یعنی مثلث شوم عربستان، آمریکا و رژیم اسرائیل برای دور زدن برجام و وضعیت تحریم‌های زنجیره‌ای بر علیه ایران بایستی تدبیری عملی اندیشید و این به عهده روسیه، چین و اتحادیه اروپا است که با ایستادگی و کارهای عملی در مقابل یاغی‌گری آمریکا، به حسن‌نیت و تعهد ایران به تعهداتش جوابی مناسب دهند. چراکه در غیر این‌صورت استمرار سیاست‌های ضدایرانی آمریکا می‌تواند تهران را به اتخاذ سیاست‌های جدید برای تامین منافعش
چراکه در غیر این‌صورت استمرار سیاست‌های ضدایرانی آمریکا می‌تواند تهران را به اتخاذ سیاست‌های جدید برای تامین منافعش سوق دهد.

مراد عنادی

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir