کد خبر ۴۵۹۱۴۳ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۶
گزارش فارس از اجراهای روز سوم جشنواره در تالارهای اتحاد و روکی

از کنسرت کوتاه و آشفته اردوان کامکار تا هنرنمایی ارکستری با 450 هنرمند

تالارهای اتحاد و رودکی تهران در سومین شب از سی و سومین دوره جشنواره موسیقی فجر میزبان اجرای چهار گروه موسیقی بودند.

به گزارش ذاکرنیوز، سومین شب جشنواره موسیقی فجر با اجرای 9 گروه موسیقی در پنج شهر تهران برگزار گردید.

اجرایی با 450 هنرمند

« «پارس» ناصر نظر من جمله گروه های کم حاشیه موسیقی کودکان و نوجوان کشورمان هست که طی سال های موخر حضور فعالی در جشنواره های موسیقی فجر داشته هست؛ این ارکستر در این کنسرت نیز کوشش کرد با رپرتواری جدید فضای متمایز تری نسبت به آثار گذشته خود را به مخاطب عرضه دهد گرچه اغلب مخاطب های کنسرت دیشب را خانواده هنرمندان تشکیل می دادند.

این کنسرت طی دو بخش موسیقی ایرانی و ارکسترال برگزار گردید که در بخش اول با سازهای ایرانی و سازهای کوبه‌ای با ١٥٠ نوازنده اجرا گردید و پس از آن در بخش دوم ارکستر با ٣٠٠ نوازنده قطعات ساخته شده توسط ناصر نظر را اجرا کرد.

اجرای 15 دقیقه ای اردوان کامکار

اجرای بعدی تالار اتحاد در روز سوم به گروه سنتور نوازی معاصر اختصاص داشت. در بخش اول کنسرت شاگردان اردوان کامکار یعنی سیاوش کامکار، مهیار طریحی و مصطفی مومنیان با شیوه‌ سنتورنوازی معاصر (شیوه‌ ابداعی اردوان کامکار) نوازندگی کردند. آنان قطعه «روان» ساخته مصطفی مومنیان، «رها» ساخته سیاوش کامکار، «رویا» از ساخته‌های مهیار طریحی و «دماوند» ساخته اردوان کامکار را اجرا کردند.

در بخش اول شاگردان اردوان کامکار با دو سنتور سل‌کوک و یک سنتور باس به اجرا پرداختند؛ یعنی با همان ترکیبی که خود اردوان معتقد است می‌تواند صدادهی مطلوبی داشته باشد و استعداد اجرای قطعات پلی‌فونی را نیز دارد.  

 بخش بعدی این کنسرت به تکنوازی اردوان کامکار اختصاص داشت؛ «اردوان کامکار» در عمر هنری اش علاوه بر آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرده، قطعاتی برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده هست. پاساژهای فوری و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار هست. اما اجرای اردوان در جشنواره، با کنسرت های ابدی او فاصله داشت؛ اردوان در این کنسرت اجرای آشفته و پراکنده را به نمایش گذاشت؛ اجرایی که مجموعا به 15 دقیقه هم نمیرسید.

کر ارکستر سمفونیک از موسیقی کلاسیک تا بومی

گروه کر ارکستر سمفونیک تهران بیست و دوم دی ماه در قالب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به میزبانی تالار رودکی تهران روی صحنه رفت. گروه کُر ارکستر سمفونیک تهران با در نظر گرفتن این که در جشنواره موسیقی فجر، خانواده ها و اقشار متفاوت حضور دارند، برنامه کنسرت خود در جشنواره را در دو قسمت تنظیم کرده بود.

ه سنتی گمنام

  

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :بی بی سی تهران