کد خبر ۴۵۹۰۹۶ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
یک مقام مسئول در بانک مرکزی اعلام نمود:

پرونده تجمیع کارت های بانکی روی میز بانک مرکزی

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با اظهار اینکه، پرونده تجمیع کارت های بانکی روی میز بانک مرکزی است، اظهار کرد: بانک ها در حال آماده سازی برای صادر کردن کارت های هوشمند می باشند.

به گزارش ذاکرنیوز به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، داود محمدبیگی با اشاره به برپایی نشست ها مشترک بانک مرکزی با بانک ها، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که هم حالا در حال ارزیابی و اجرایی شدن آن هستیم، بحث آماده سازی بانک ها برای پیاده سازی استانداردهای امنیتی و صادر کردن کارت های هوشمند هست.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی اظهار کرد: در کشور دو سه بار تا به حال به سمت کارت های هوشمند رفته ایم؛ ولی به سبب اینکه الزام خاصی از نظر داخلی برای استفاده از این کارت ها، وجود نداشت، زیاد از کارت های هوشمند استفاده نکردیم.

محمد بیگی، یکی از چالش های کلیدی در حوزه ارتباطات بین المللی را بهره گیری  از کارت های هوشمند در نظام بانکی داخلی دانست و تصریح کرد: برای این با اهمیت باید دو اقدام صورت پذیرد نخست اینکه زیرساخت های بانک ها آماده گردد و دوم اینکه مقررات و مقررات این کارت ها فراهم گردد به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می کند بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، عملیاتی شدن روش ذکر شده را نیازمند بعضی پروتکل های رابطه ای عنوان نمود و اضافه کرد: پروژه ای را به همین مقصود از ۶ ماه پیش شروع کرده ایم و امید داریم تا تیرماه سال آینده آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمند سازی کارت ها را رعایت کنند.

وی در جواب به این سؤال که آیا پس از آماده سازی استانداردها، تحولی در کارت های بانکی ایجاد خواهد شد؟ تصریح کرد: تحولات در حوزه کارت یکی از مباحث چالشی و جدی هست و به همین سبب در کشورهای دیگر با وجود اقداماتی که انجام شده اما هنوز قادر نبوده اند کارت ها را تجمیع کنند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اهتمام براینکه یکی از مباحث کلیدی در این حوزه، هزینه هایی هست که اینکار توان دارد به بانک ها تحمیل کند، اضافه کرد: سیاست بانک مرکزی در این حوزه تشریح فرآورده ها جدید هست که مشتری هم بتواند از خدمات کارت های هوشمند در پرداخت های برون خط و هم از پرداخت های خارج از کشور استفاده نماید.

وی در تشریح پرداخت های برون خط این نکته را مورد اهتمام قرار داد که در این روش نیازی نیست که همیشه رابطه مرکز (بانک صادرکننده کارت) برقرار باشد، بر همین اساس این امر به دو شکل بدون راز و یا حتی با راز و به طور آفلاین  انجام می گردد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در نتیجه پرداخت های برون خط که توان دارد یکی از فرآورده ها جانبی هوشمند سازی باشد، یکی از سیاست هایی هست که مشتریان را ترغیب می کند که به این سمت حرکت کنند.

محمد بیگی، پرداخت های خارج از کشور را یکی دیگر از ابزارهای هوشمندسازی کارت های بانکی برشمرد و در جواب به این سؤال که آیا این کارت ها ارزی می باشند؟ اضافه کرد: این کارت ها ریالی می باشند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می نماید به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت نموده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می کند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در همین رابطه به ارتباطات بانکی ایران و روسیه اشاره نمود و اظهار کرد: با روسیه هم همین مدل را داریم منتهی این مسئله در حوزه کارت های هوشمند نبوده لکن در حوزه کارت های مگنت در حال انجام هست.

وی با اهتمام براینکه حرکت به سمت EMV حدود ۶۰۰-۷۰۰ میلیون دلار هزینه تنها در حوزه کارت خواهد داشت، تصریح کرد: اما این هزینه نباید یکباره پرداخت گردد لکن باید به تدریج و هر زمان که تاریخ کارت ها تمام می گردد، بانک ها آماده باشند که کارت جدید را با استعداد هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.

محمد بیگی دنبال کرد: هزینه صادر کردن این کارت ها با توجه به استعداد هایی که دارند به احتمال زیاد ۲ تا ۲.۵ ۵ برابر کارت های مگنت و در محدوده ۱۰ هزار تومان می باشد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تصریح کرد که طبق معمول این پروژه ها در کوتاه مدت اجرا نمی گردند و سه تا پنج سال زمان برای اجرای کامل آن احتیاج هست. این هم به دو سبب هست، یک اینکه زمان صادر کردن کارت ها طبق معمول سه ساله هست و دوم هم اینکه مشتری نباید تغییراتی در این حوزه داشته باشد چراکه مشتری هایی که کارت های خیلی آسان هم دارند باید بتوانند در این شبکه از خدمات استفاده نمایند.

وی اظهار کرد: هم حالا در مرحله برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم کارهایی که بانک ها باید انجام دهند مشخصا و مدون ابلاغ کنیم تا آنان هم بدانند در چه مسیری حرکت خواهند نمود.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اراک