کد خبر ۴۵۹۰۹۵ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
بانک مرکزی اعلام نمود:

تعمیق تدریجی بازار بین بانکی ریالی

تعداد معاملات در بازار بین بانکی، در ۹ ماهه نخستین سال ۱۳۹۶ معادل ۲۷.۵ هزار فقره و متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار در همین بازه زمانی، به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته هست.

به گزارش ذاکرنیوز، جدیدترین آنالیز بانک مرکزی در مورد کارکرد بازار بین بانکی ریالی، نشان از تعمیق و توسیع تدریجی این بازار دارد. بر پایه این گزارش تحلیلی، تعداد معاملات این بازار در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ معادل ۲۷.۵ هزار فقره و متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار در همین بازه زمانی به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته هست.

۵ هزار فقره و متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار در همین بازه زمانی به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته هست. هدف از راه اندازی و توسعه فعالیت این بازار، تقویت مدیریت نقدینگی بانک ها و آسان سازی تامین مالی مراجع مورد احتیاج بانک ها در کوتاه مدت، برقرار کردن انضباط پولی مناسب بانکی و اجرای مؤثرتر سیاست های پولی کشور بوده هست.

بازار بین بانکی ریالی در ایران در تیر ماه سال ۱۳۸۷ طبق سیاست های پولی و اعتباری کشور و طبق ماده ۳۴ بسته سیاستی- نظارتی سیستم بانکی در این سال، برای انجام معاملات عمده بین بانک ها راه اندازی گردید. علاوه بر این، پشتیبانی از قیمت فایده ای مشخص توسط بانک مرکزی از طریق دخالت در بازار، برطبق شرایط بازار و مقتضیات سیاست پولی و اعتباری انجام می گردد.

این بانک به عنوان تنظیم کننده بازار، تمام امور ذی ربط به برنامه ریزی، سازماندهی، سازگاری، تدوین قوانین، نظارت، کنترل و تسویه معاملات را برعهده داشته و برای اعمال سیاست های پولی در بازار شرکت می کند. علاوه بر این، پشتیبانی از قیمت فایده ای مشخص توسط بانک مرکزی از طریق دخالت در بازار، برطبق شرایط بازار و مقتضیات سیاست پولی و اعتباری انجام می گردد. طی سال های فعالیت، بازار بین بانکی ریالی از استقبال پذیرفتنی شبکه بانکی بهره مند بوده هست.۵ هزار فقره هست.

تعداد اعضای فعال در بازار بین بانکی از ۱۰ بانک در سال ۱۳۸۷ به ۳۰ بانک و موسسه اعتباری در ۹ ماهه اول ۱۳۹۶ دست یافته هست. با افزایش تدریجی عمق بازار، معاملات بازار بین بانکی ریالی - که دربردارنده سپرده گذاری (سپرده پذیری) اعضای بازار نزد (از) یکدیگر است- نیز از رشد قابل ملاحظه ای بهره مند بوده هست؛ به به صورتی که معاملات بازار با افزایش بیشتر از ۱۸۴۷ تساوی، از ۱۷ فقره در سال ۱۳۸۷ به بیشتر از ۳۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۵ رسید.۷ تعداد معاملات بازار بین بانکی ریالی در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ نیز معادل ۲۷. با ادامه این روند، متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته هست.

۱ در نمودار پایین ظرفیت ارزشی همه روزه و قیمت نفع موزون معاملات بازار بین بانکی ریالی از سال ایجاد تا ۹ ماهه خستین ۱۳۹۶ (آخرین آمار موجود) منعکس هست.۴ طبق آخرین آمار موجود، متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار بین بانکی ریالی با افزایش قابل ملاحظه ای از ۱۵.۱ ۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۷ به ۱۰۷ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ رسید. با ادامه این روند، متوسط اعتبار همه روزه معاملات بازار در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته هست.

بر بر طبق اطلاعات مندرج در نمودار بالا، قیمت نفع موزون بازار بین بانکی ریالی از ۲۱.۱ ۱ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۱۴.۶ ۴ درصد در سال ۱۳۸۹ کاهش یافت و در ادامه به سبب وجود تنگنای اعتباری بانک ها، قیمت نفع با روندی افزایشی به ۲۷.۹ درصد در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ دست یافته هست.

۱ درصد در سال ۱۳۹۳ رسید.۸ لیکن در سال های موخر با دخالت موثر بانک مرکزی در بازار بین بانکی ریالی، روند قیمت نفع بازار با کاهش رو به رو شده هست.۹ با مدیریت فعالانه نقدینگی بازار (سپرده گذاری های صریح و ضمنی بانک مرکزی در بازار) و علاوه بر این اقداماتی مثل کاهش نسبت سپرده قانونی و اعمال سیاست مبدل اضافه برداشت بعضی از بانک ها و موسسات اعتباری به خطوط اعتباری و قرارداد سپرده گذاری در بازار، قیمت نفع بازار بین بانکی ریالی با روندی کاهشی رو به رو شده و از ۲۷.

۱ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۱۸.۱ ۶ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته و در ادامه به ۱۸. ۹ درصد در ۹ ماهه خستین سال ۱۳۹۶ دست یافته هست.۹ همانطور که چکیده کارکرد بازار بین بانکی ریالی کشور در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۶ در قیاس با مدت همانند پارسال، در جدول (۱) نشان می دهد، در این دوره، تعداد و متوسط اعتبار همه روزه کل معاملات انجام شده بازار به ترتیب با ۱۴.۱ درصد در آذرماه سال جاری کاهش یافته هست.

۱ ۹ درصد افزایش نسبت به مدت همانند سال گذشته به رقم ۲۷۴۶۳ فقره با متوسط اعتبار همه روزه ۱۸۰ هزار میلیارد ریال دست یافته هست. مضاف براین که پایین ترین پراکندگی قیمت های نفع در ۹ ماهه نخست سال جاری ذی ربط به چهار ماه منتهی به آذر هست.

ارزیابی معاملات بازار در ۹ ماهه آغازین سال ۱۳۹۶ به تفکیک سررسید معاملات حاکی آن هست که ۹۸. امید هست با هدایت کامل انجام مبادلات بازار به سیستم مبادله گری بازار بین بانکی ریالی، (بانک مرکزی با هدف پایش لحظه ای مبادلات بازار بین بانکی ریالی و حذف شوک های نقدینگی مؤثر بر قیمت نفع بازار و علاوه بر این آسانی انجام مبادلات بازار بین بانکی ریالی، سیستم مبادله گری بازار بین بانکی ریالی را در سال ۱۳۹۵ طراحی و راه اندازی نموده است) و علاوه بر این بالا بردن خدمات این سیستم مثل وصل شدن آن به سیستم ساتنا، شاهد توسیع نقش بازار بین بانکی ریالی در آسان سازی تامین مالی کوتاه مدت شبکه بانکی کشور باشیم.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اراک