کد خبر ۴۵۹۰۹۲ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
ریاست کل بانک مرکزی:

پیام فاینانس ها، اطمینان از ثبات مالی ایران

ریاست کل بانک مرکزی پیام فاینانس ها را اطمینان از ثبات مالی ایران دانست و اظهار کرد: علیرغم اینکه به سبب تحریم امکان تسویه اقساط فاینانس فراهم نبود، حالا همه بدهی ها تسویه شده هست.

به گزارش ذاکرنیوز، ولی الله سیف، ریاست کل بانک مرکزی با انتشار پیامی در صفحه تلگرام خود درج کرد: روز گذشته قرارداد خط اعتباری فاینانس به اعتبار ۵ میلیارد یورو بین ایران و ایتالیا منعقد گردید. انعقاد این قرارداد، گامی دیگر در مسیری هست که نظام بانکی ایران بعد از برجام، در ارتباط با فراهم نمودن امکان تأمین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی کشور شروع کرد. راهی که در شروع، پیمودن آن دشوار به نظر می رسید؛ اما مداومت و تداوم تلاشِ همکارانم در شبکه بانکی و مشارکت سایر دستگاهها من جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت امور خارجه، به تدریج به نتیجه مطلوب رسید و ثمرات کوشش هایی که در سالها و ماه های گذشته انجام گردید، حالا یکی از بعد از دیگری رویت می گردد.

در سال هایی که تحریم های ظالمانه بین المللی بر علیه کشور وضعیت شده بود، نه تنها دریافت فاینانس برای تأمین مالی پروژه های کشور عملاً متوقف شده بود، لکن حتی بازپرداخت فاینانس های پیشین نیز به سبب ِ نبود کانال بازپرداخت، با مشکل رو به رو شده بود و در کمال تأسف با بانک های ایرانی مثل بدهکارانِ بدحساب مشی می گردید.این اقدام، اثر خود را در مدت کوتاهی بر بهبود رده اعتباری کشور نمایش داد و متعاقب آن بانکها و تأمین کنندگان مراجع مالی در کشورهای متفاوت، اعلام آمادگی کردند تا خطوط اعتباری تازه ای را به نظام بانکی کشور عرضه دهند.

بعد از برطرف تحریم ها به باعث برجام، نخستین گامی که باید برداشته می گردید، تسویه تعهدها معوق بود که در کمال خوشبختی در مدت کوتاهی و با در نظر داشتن کلیه ملاحظات و منفعت های کشور انجام گردید. این اقدام، اثر خود را در مدت کوتاهی بر بهبود رده اعتباری کشور نمایش داد و متعاقب آن بانکها و تأمین کنندگان مراجع مالی در کشورهای متفاوت، اعلام آمادگی کردند تا خطوط اعتباری تازه ای را به نظام بانکی کشور عرضه دهند.

بر این اساس، گفتگوها با بانکها و موسسات مالی معتبر در کشورهای متفاوت انجام و قراردادهای مختلفی با کشورهای چین، کره جنوبی، اتریش، دانمارک، روسیه و ایتالیا منعقد گردید که اعتبار آنان در حال حاضر، به بیشتر از معادل ۴۰ میلیارد دلار می رسد. علاوه بر قراردادهای فوق، گفتگوها تأمین مالی با کشورهای فرانسه، ژاپن، آلمان و اتریش در جریان هست تا خطوط اعتباری دیگری نیز برای صنعت های متفاوت کشور فراهم گردد و بدین ترتیب، امکان اجرای پروژه های اولویت دار با استفاده از طیف گسترده ای از مراجع مالی وجود داشته باشد.

قرارداد روز گذشته با ایتالیا، بزرگترین قرارداد وامی هست که تاحالا با یک وام دهنده اروپایی منعقد شده و به طور خط عمومی فاینانس مدنظر داشته شده هست که پروژه های بخشها و صنعت های متفاوت اعم از دولتی و غیر دولتی توان دارند از آن بهره بگیرند. نخست از جهت مالی و فراهم نمودن امکان اجرای پروژه های عمرانی که هر یک به نوبه خود توان دارد قسمت مهمی در ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم داشته باشد و دوم از جهت سیاسی که نشان دهنده اعتماد و اطمینان جامعه بین الملل نسبت به ثبات و امنیت بلند مدت اقتصادی در ایران اسلامی هست.

انعقاد این چنین قراردادها نشانگر این هست که کشورهای متفاوت، از ثبات اقتصادی و قدرت مالی شرکتها و بانکهای ایرانی در بلند مدت اطمینان کافی دارند و به همین سبب، حاضر به اعطای خطوط اعتباری و انعقاد چنین توافقات بلند مدتی با بانکهای ایرانی شده اند؛ قراردادهایی که امروز توسط نظام بانکی کشور منعقد می گردد، هر یک مثل بذری هست که در زمینی کاشته می گردد و ثمرات آن به تدریج و یکی بعد از دیگری معلوم خواهد گردید.

پروژه هایی که با استفاده از مراجع مالی بیگانه تأمین مالی می شوند، علاوه بر اینکه در دوره ساخت صدها و هزاران شغل را برای جوانان عزیز این مرز و بوم ایجاد خواهند کرد، در دوره بهره برداری نیز مراجع درآمد پایدار و سرشاری را برای کشور فراهم خواهند کرد و اثر آنان بر افزایش درآمد و رفاه عمومی، غیر قابل انکار می باشد.

با این وجود، ذکر این نکته ضروری هست که گرچه وجود مراجع مالی برای توسعه کشور و رشد اقتصادی، ضروری هست اما آنچه از آن مهمتر و بنیادی تر هست، "امید به آینده" هست؛ اما اگر یأس و ناامیدی در جامعه ترویج گردد، آنگاه حتی وجود مراجع مالی زیاد نیز گرهی را نخواهد گشود.

استفاده از اینچنین خطوط اعتباری، توان دارد بعضی خلاءهای تأمین مالی در کشور را مرتفع کند و خصوصاً در پروژه هایی که به دانش فنی یا امکانات مدرن و به روز از کشورهای پیشرو صنعتی احتیاج دارند، اعم از پروژه های بخش دولتی و خصوصی مورد استفاده قرار گیرند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اراک