کد خبر ۴۵۹۰۵۷ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
مهر خبر می دهد؛

۲سناریوی پرداخت وام ۱۵میلیونی ازدواج در بانکها

در حالیکه ریاست جمهور فرمان پرداخت وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی را صادر کرده، مجلس دو سناریوی وام ۱۵ میلیونی و ۱۲.۵ میلیونی برای هریک زوجین را مطرح می کند؛ ضمن اینکه بانکهای خاطی جریمه گردند.

به گزارش ذاکرنیوز، حسن روحانی، ریاست جمهور هفته گذشته با حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی، علاوه بر اینکه فرمان پرداخت نفع سهام عدالت را صادر کرد، به نظام بانکی هم فرمان داد تا وام ازدواج را از ده میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان افزایش دهند؛ یعنی بر این اساس هر یک از زوجین توان دارند با دریافت ۱۵ میلیون تومان، برای آغاز زندگی خود ۳۰ میلیون تومان وام با قیمت ۴ درصد را در اختیار دارا باشند که به نظر مراجع شایسته ای برای آنان می باشد. اما اینکه بانکها چقدر در پرداخت این وام کارهای عاجل انجام دهند و تقاضاکننده را از ادامه مسیر پیگیری برای دریافت وام منصرف نکنند، مبحث دیگری هست.

تجربه هم به خوبی این را نشان داده هست، به این مفهوم که هنگامی وام ازدواج از ۵ میلیون تومان به ده میلیون تومان افزایش یافت، زیادی از تقاضا کنندگان بانکی به سبب بروکراسی پیچیده بانکها و ضامن هایی که از آنان درخواست می گردید، از ادامه مسیر پیگیری برای دریافت وام منصرف می گردیدند تا اینکه بانک مرکزی، طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج را اعلام نمود و زیادی از صفوف تقاضا کنندگان که برای دریافت این وام در بانکها متشکل بود، نابود شد.

حالا اما معلوم نیست که نظام بانکی در اجرای فرمان ریاست جمهور چگونه برخورد خواهد کرد و آیا مراجع کافی را برای اجرای این طرح در اختیار خواهد داشت و اصولا برنامه بانک مرکزی برای تامین این مراجع چه می باشد، چراکه بعضی پیشنهادات حکایت از آن دارد که بانک مرکزی اذن مبدل قسمتی از مراجع جاری به قرض الحسنه را به بانکها بدهد تا بتوانند این مراجع را در اختیار تقاضا کنندگان قرار دهند. اما داستان هرچه که باشد، اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به جوانان، به تناسب هزینه های زندگی و تورم هر ساله یکی از کارهای موثر در راستای فراهم نمودن شرایط ازدواج جوانان(موضوع بند «۲» اصل چهل و سوم قانون اساسی) هست.

در بند «ب» تبصره «۱۶» لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، همانند سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، علیرغم وجود تورم حدود ۱۰ درصدی در سالهای مزبور، مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال برای تسهیلات ازدواج برای هر یک از زوجین مدنظر داشته شده و نسبت به قانون بودجه دو سال گذشته عوض شدن نیافته هست.

یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تقاضاکننده هر ساله وام ازدواج

این در حالی هست که در سال های گذشته، حاکثر تقاضای هر ساله تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، یک میلیون و سیصد هزار نفر بوده هست که با فرض این مقدار، درخواست ها برای سال آتی، در سناریوی افزایش تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، به ۱۲.۵ ۵ میلیون تومان، به حدود ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و در سناریوی افزایش به ۱۵ میلیون تومان به حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مراجع احتیاج هست. آنگونه که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده، با توجه به اینکه سایر تکالیف تسهیلات قرض الحسنه مندرج در بندهای «ج» و «د» تبصره «۱۶» لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نیز بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد ریال هست، در سناریوی اول مجموع مراجع مورد احتیاج برابر ۱۹۰ هزار میلیارد ریال و در سناریوی دوم مجموع مراجع مورد احتیاج برابر ۲۳۰ هزار میلیارد ریال می باشد.

مانده تسهیلات قرض الحسنه در انتهاء مهرماه ۱۳۹۶ برابر ۵۴۵ هزار میلیارد ریال بوده هست که در بدبینانه ترین تخمین هر سال حدود ۲۰ درصد تسهیلات قرض الحسنه (با دوره بازپرداخت ۵ ساله) یعنی دست کم ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بازپرداخت خواهد گردید و مراجع آن توان دارد صرف پرداخت تسهیلات جدید گردد.

این در حالی هست که سپرده های قرض الحسنه پس انداز در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۴ درصد و در هفت ماهه اوائل سال ۱۳۹۶ نیز نسبت به مدت همانند پارسال ۲۱.۹ ۹ درصد رشد داشته و به ۵۳۰ هزار میلیارد ریال دست یافته هست. بنابراین برای سال آتی حدود ۲۰ درصدی این مراجع قابل حدس هست که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال خواهد گردید. در نتیجه افزایش تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ۱۲۵ میلیون ریال بدون استفاده از مراجع قرض الحسنه جاری تماما عملی می باشد و برای افزایش تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ۱۵۰ میلیون ریال لازم هست معادل ۳۰ هزار میلیارد ریال از مراجع قرض الحسنه جاری تسهیلات قرض الحسنه پرداخت گردد این میزان حدود ۳ درصد از مانده سپرده های قرض الحسنه جاری (پس از کسر سپرده قانونی) هست.

به هرحال، از با اهمیت ترین و عمومی ترین سیاست های کشور در پشتیبانی از ازدواج جوانان از سالهای خستین دهه ۱۳۸۰ تاحالا تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بوده هست. پرداخت این تسهیلات به امر ازدواج بویژه در خانوارهای با درآمد زیر متوسط باعث آسان سازی و تسریع در ازدواج جوانان می گردد. به همین علت تعیین میزان و سازوکارهای پرداخت این تسهیلات در شبکه بانکی کشور از اهمیت زیادی بهره مند هست.

شرایط پرداخت وام ازدواج

بر این اساس، بند «ب» تبصره «۱۶» ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور به توصیف ذیل قسمتی از مصارف تسهیلات قرض الحسنه شبکه بانکی را به مبحث ازدواج اختصاص داده هست:

به منظور پشتیبانی از ازدواج جوانان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف هست کلیه بانکها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه قسمت خود از مجموع کلیه مراجع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانکها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه همکاری کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند. 

 تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک، از زوج ها در سال ۱۳۹۷ یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت چهارساله می باشد.

پیشنهاد مجلس برای وام ازدواج در بودجه ۹۷ چیست؟

آنگونه که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می دهد، با توجه به ارزیابی صورت گرفته حول کارکرد اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بعد از افزایش این تسهیلات در سا ۱۳۹۵، به ۱۰۰ میلیون ریال و علاوه بر این استدلال های عرضه شده حول امکان افزایش تسهیلات ازدواج، پیشنهاد اصلاحی ذی ربط به بند «ب» تبصره «۱۶» لایحه بودجه ۱۳۹۷ به توصیف ذیل اظهار می گردد:

بند «ب» - به منظور پشتیبانی از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف هست کلیه بانکها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه قسمت خود از مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه همکاری کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

بانک مرکزی توان دارد، بانک ها را موظف کند معادل قسمتی از مانده سپرده قرض الحسنه جاری، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت نمایند.

بانک مرکزی موظف هست اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعدادجوانان در صف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج کمتر از پنجاه هزار نفر باشد. بانک مرکزی موظف هست از اوائل سال ۱۳۹۷ به طور ماهیانه، مراجع قرض الحسنه، تعداد تقاضا کنندگان در صف و تعداد تسهیلات پرداخت شده را به تفکیک هر بانک و هر استان منتشر نماید.

بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانکهای متخلف در این زمینه را برعهده دارد و توان دارد به منظور آسان سازی و تسریع در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، در چارچوب مقررات و مقررات، از امکانات و سازوکارهای تشویقی و تنبیهی لازم برای بانکها و موسسات اعتباری بهره بگیرد.

سناریوی ۱: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال ۱۳۹۷ برای هر یک از زوجین یکصد و بیست و پنج میلیون (۱۲۵.۰۰۰.۰۰۰) ۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله می باشد.

سناریوی ۲: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال ۱۳۹۷ برای هر یک از زوجین یکصد و پنجاه میلیون (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ۰۰۰ ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله می باشد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir