کد خبر ۴۵۸۵۸۴ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳
به موجب سانحه نفتکش ایرانی گزارش شد؛

بزرگترین حوادث نشت کشتی های نفت کش از سال ۱۹۷۰ به بعد

سوانح نفت کش ها که موجب به وجود آمدن نشت و آلودگی نفتی با آلودگی زیادتر از ۷۰۰تن در دریاها شده هست، به صورت مداوم از میانگین ۲۴.۵ سانحه در دهه ۱۹۷۰ به ۱.۷ سانحه از ۲۰۰۷ به بعد، کاهش یافته هست.

به گزارش ذاکرنیوز،  رویترز روز گذشته در گزارشی ضمن اشاره به سانحه برخورد یک کشتی چینی با یک فروند نفتکش ایران در آبهای چین، حوادث کشتی های نفتکش از ۱۹۷۰ به بعد که منتج به نشت نفت و آلودگی آبها شده هست را مورد اشاره قرار داد.

یک نفت کش ایرانی تحت کنترل کمپانی ملی کشتی رانی ایران روز گذشته پس از برخورد با یک کشتی باری چین در دریای شرق چین آتش گرفت و هنوز علی رغم تلاش های زیاد از ۳۲ خدمه آن اطلاعی در دسترس نیستاز ۳۲ خدمه این کشتی همگی ایرانی بودند بجز دو نفر که ملیت بنگلادشی داشتند.

محمد راستاد، سرپرست سازمان بندرهای و دریانوردی ایران اظهار کرد: به دلیل نشت نفت شعله های آتش تا شعاع وسیعی در حول این کشتی زبانه می کشد و کوشش ها برای جستجو و رهایی به دشواری در حال انجام هستاین کشتی ۱۳۶ هزار تن (معادل ۱ میلیون بشکه) نفت فوق سبک حمل می کرد.

به گزارش رویترز، برپایه اعلام فدراسیون بین المللی مقابله با آلودگی صاحبان نفت کش ها (آی تی اوپی اف)، سوانح نفت کش ها که موجب به وجود آمدن نشت و آلودگی نفتی با آلودگی زیادتر از ۷۰۰ تن در دریاها شده هست، به صورت مداوم از میانگین ۲۴.۵ ۷ سانحه از ۲۰۰۷ به بعد، کاهش یافته هست.

آنچه در زیر آمده هست لیستی از حوادث منتج به نشت نفت تانکرهای نفت کش از ۱۹۷۰ تا حالا هست که در آن از اطلاعات پایگاه داده های آی تی اوپی اف استفاده شده هست.

۲۰۰۷: هیبی استریت در کره جنوبی؛ ۱۱ هزار تن.

۲۰۰۲: پرستیژ در اسپانیا؛ ۶۳ هزار تن.

۱۹۹۹: اریکا در فرانسه؛ ۲۰ هزار تن.

۱۹۹۶: سی ان پرست در ولز؛ ۷۲ هزار تن.

۱۹۹۱: ای بی تی سامر در آنگولا ۲۶۰ هزار تن.

۱۹۸۹: خارک ۵ در مراکش؛ ۷۰ هزار تن.

۱۹۸۶: اکسون مالدز در آلاسکا؛ ۳۷ هزار تن.

۱۹۸۳: کاستلو دبلور در آفریقا جنوبی؛ ۲۵۲ هزار تن.

۱۹۷۹: آتلانتیک امپرس در دریای کارائیب؛ ۲۸۷ هزار تن.

این تناژ دربردارنده کل نفت از دست رفته هست و در بر گیرنده نفتی هست که سوخته شده یا در کشتی غرق شده باقی مانده هست.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir