کد خبر ۴۵۸۲۴۴ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۶

ترامپ و کابوسی به اسم ایران

ترامپ برای خوش رقصی در مقابل دلارهای نفتی عربستان، به مردم ایران توهین نمود و آنها را بعنوان «ملتی تروریست» اسم برد. علاوه بر این در همان روز، ترامپ واژه «خلیج عربی» را به کار برد.هم حالا برگ های سیاسی و امنیتی ترامپ، عملکرد خود را از دست داده هست.

به گزارش ذاکرنیوز روزنامه «جام‌جم» در یادداشتی از «ابراهیم متقی» درج کرد:

انقلاب اسلامی ایران را می‌توان نقطه عطفی در تغییرات سیاسی خاور میانه و دگرگونی‌هایی دانست که مبتنی بر ژئوپلیتیک مقاومت بوده هست. انقلاب ایران به لحاظ تئوریک با انقلاب‌های سوسیالیستی و انقلاب‌های لیبرالی، تفاوت‌های الگویی و کارکردی مشهودی داشته هست.

جهان غرب از انقلاب ایران بعنوان نمادی از تهدید امنیتی اسم برده هست. ادبیات رهبران سیاسی ایران برای کشورهایی که خود را نیروی مسلط جهان می‌دانند، هیچ‌گونه مطلوبیتی نخواهد داشت. به همین سبب هست که جهان غرب از راهبرد براندازی طبق الگوهای متفاوتی در مبارزه با انقلاب ایران بهره گرفته هست. هانتینگتون در کتاب «برخورد تمدن‌ها و بازسازی نظم تازه جهانی» به این مبحث اشاره دارد که هویت‌گرایی طبق آموزه‌های انقلاب اسلامی ایران، کانون کلیدی مقاومت در مقابل جهان غرب شمرده می‌شود.

طبق چنین رویکردی،‌ نظریه‌پردازان مباحث راهبردی و امنیتی آمریکا به این مبحث اشاره دارند که مبارزه با انقلاب ایران لازم است طبق سازوکارهایی مثل جنگ‌های نیابتی طراز اول در چارچوب هجوم نظامی صدام حسین به ایران، جنگ‌های نیابتی درجه دوم مشابه نقش‌یابی داعش در مبارزه با ایران و جبهه مقاومت در عراق و سوریه، انقلاب‌های رنگی و دعوت به شورش انجام‌ پذیرد. تا الان بخش قابل ملاحظه ای از زمامداران آمریکایی، مبحث شورش در ایران را ارزیابی کرده و سر انجام به این جمع‌بندی رسیده‌اند که تحقق چنین هدفی امکان‌پذیر نخواهد بود.اعتراض‌های آغازین شهروندان ایرانی را که واکنشی نسبت به گرانی، فساد اقتصادی، دولت رانتی و مقابله فرهیختگان بدون توجه به مصلحت نظام سیاسی بوده ، سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، اسرائیل و عربستان بعنوان موقعیتی مطلوب برای شورش در ایران تشخیص دادند. سازماندهی شورش را می‌توان نمادی از «براندازی ناشیانه ترامپ» در مبارزه با انقلاب اسلامی ایران دانست. گروه‌های اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور نیز هیجان‌زده شده و تحت تاثیر «جو آشوب‌سازی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و عربستان» جای گرفتند.

حقیقت آن هست که جامعه ایرانی نسبت به گرانی و فساد اقتصادی، اعتراض خود را خواهد کرد. ویژگی‌های دولت رانتی، زیرساخت‌های فرصت‌طلبی جهان غرب برای به‌کارگیری سازوکارهای براندازی سیاسی را به وجود آورده هست. هر نیروی سیاسی داخلی که جامعه را با وعده‌های دروغین همراه سازد،‌ زیرساخت‌های لازم را برای تهدید امنیتی بر علیه جمهوری اسلامی به وجود می‌آورد.

طبیعتا ساختار سیاسی از استعداد لازم برای کنترل چنین موج‌هایی بهره مند بوده و بهره مند می باشد. به همین سبب هست که پیام‌های توخالی نتانیاهو و دونالد ترامپ را مردم ایران باور نخواهند کرد. مردم ایران سخنرانی 13 اکتبر 2017 دونالد ترامپ را به طور مستمر در ذهن‌ خواهند داشت. ترامپ برای خوش‌رقصی در مقابل دلارهای نفتی عربستان، به مردم ایران توهین نمود و آنها را بعنوان «ملتی تروریست» اسم برد. علاوه بر این در همان روز، ترامپ واژه «خلیج عربی» را به کار برد.هم‌اکنون برگ‌های سازمان سیا سی و امنیتی ترامپ، عملکرد خود را از دست داده هست. ترامپ به نماینده خود در سازمان ملل، مأموریت داد تا خیز تازه ای بر علیه ایران شکل دهد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، درخواست برپایی جلسه اضطراری برای ارزیابی وضع ایران را کرد. ریاست ماهانه شورای امنیت به این مبحث اشاره نمود که تغییرات ایران را هیچ‌ تأثیری در امنیت جهانی ندارد. چرا که ظواهر موجود حاکی آن هست که ایران برای دوران ریاست جمهوری ترامپ نیز کابوس آزاردهنده‌ای می باشد. به هر میزان که ترامپ کوشش کند تا زمینه‌های لازم را برای براندازی سیاسی در ایران شکل دهد،‌ ساخت سیاسی ایران از استحکام بیشتری بهره مند خواهد گردید. تنها نگرانی جامعه ایرانی از ترقه‌بازی سرویس‌های امنیتی جهان غرب، عربستان و اسرائیل در تهران، آن هست که مسئولین حکومتی که زیرساخت‌های چنین ناخشنودی را به وجود آورده‌اند، حقانیت و مطالبات جامعه ایرانی را برای مبارزه با فساد و شکل‌گیری دولت پاک نادیده انگارند. حقیقت آن هست که دوران چنین اقداماتی در مقابل جامعه و ساختار سیاسی ایران، به نمایش ناشیانه‌ای شبیه است که تنها از سوی کسانی برنامه‌ریزی می‌شود که اولا با جامعه ایرانی دشمنی داشته، ثانیا درصدد توسیع بحران به جامعه‌ای تقریبا با ثبات بوده و از همه مهم‌تر این‌که در توهم تحقق اغراض خود، هیچ‌گاه به واقعیت‌های اجتماعی جامعه ایرانی فکر نمی‌کنند. خوب تر هست زمامداران آمریکایی، کتاب تاریخی «عقاب و شیر» نوشته «جیمز بیل» را مطالعه کنند تا به این مبحث واقف گردند که اگر آنها شناختی نسبت به جامعه ایرانی داشتند، هیچ‌گاه در مقابل خیز ایجادشده، مقاومت شکننده نمی‌کردند.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir