کد خبر ۴۵۴۴۵۷ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:

افزایش استفاده از مواد مخدر در کشور / استفاده ۳۰ درصد غذای اضافه

شیراز _ معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: ۱۰ درصد اشخاص بالای ۴۰ سال در کشور مواد مخدر استفاده می کنند که مازندران و کرمان بیشترین آمار را دارند اما این رقم به معنی معتاد بودن نیست.

به گزارش ذاکرنیوز، رضا ملک زاده صبح پنجشنبه در جمع دانشجوهای و اساتید علوم دکتری شیراز ، عنوان کرد:  ۷۵ درصد مردم ایران چاق می باشند که سبب آن نیز وضع سرانه استفاده هست که در سال ۲۰۱۵ به ۳ هزار کالری دست یافته هست.

وی دنبال کرد: ۲۵ تا ۳۰ درصد غذای ایرانیان اضافه هست و طی ۱۵ سال آینده ۳۰ درصد ایرانیان قند خون می گیرند و ۳۰ درصد نیز فشار خون دارند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: ۹۰ درصد ایرانیان تحرک لازم ندارند و از سمتی ۱ هزار کالری نیز اضافه استفاده می کنیم اما ۵۰ درصد ایرانیان سبزی نمی خورند و ۷۰ درصد کالری از قندها هست.

ملک زاده اهتمام کرد: در سال های گذشته یارانه به قندها داده گردید در حالی که لازم هست به سبزی داده گردد و از سمتی منحصرا ۱۰ درصد ایرانیان نمک را صحیح استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: امروز سالانه ۱۶ هزار نفر به سبب اتفاقات می میرند که ۷۵ درصد به سبب عدم توجه به قانون هست.

معاون وزیر بهداشت دنبال کرد: موتوری ها نیز از کلاه امنیت استفاده نمی کنند ولی در مبحث رانندگان مست آمار زیاد اندک هست.

فعالیت های مطلوبی شده اما توسیع استفاده مواد مخدر من جمله قلیان و حتی ۱۰ درصد ایرانیان بالای ۴۰ سال مواد مخدر استفاده می کنند که گلستان ۱۷ درصد، کرمان ۱۴ درصد و فارس ۷ درصد هست.

وی متذکر گردید: ایدز هم در حال افزایش هست و وضع آلودگی ها نیز بخصوص در تهران از مشکلات تندرستی هست که نشان از عدم پیشرفت صحیح این شهر هست و ۳۰ هزار نفر در سال به سبب آلودگی ها جان خود را از دست می دهند که ۲۲۰۰ نفر سکته کردند و در کل ۸ درصد سبب فوت آلودگی هوا هست.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: از سمتی بلاهای طبیعی من جمله دلایل دیگر فوت و میر هست...

 

 

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: سبب برطرف این مشکلات نیز باسوادی خانم ها هست که اکثر از ۸۰ درصد باسواد شدند... وی در مورد بدترین چالش ها نیز عنوان کرد: اتفاقات رانندگی، شیوع رعایت نامناسب بهداشت کسی، فوت و میر ایدز، خشونت بین کسی، فوت و میر به سبب ریزگردها و.

 

 

 

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir