کد خبر ۴۵۴۴۲۴ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۱
سید رضا قزوینی غرابی

از داریوش تا [آیت الله] خامنه ای

طالب ابراهیم " تحلیل گر سیاسی مشهور سوری و کارشناس امور استراتژیک، کتاب جدید خود یعنی " از داریوش تا [آیت الله] خامنه ای؛ امت و حکومت ایران " توسط اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق و در 300 صفحه را به چاپ رسانده است

به گزارش سرویس سیاسی ذاکرنیوز،  طالب ابراهیم " تحلیل گر سیاسی مشهور سوری و کارشناس امور استراتژیک، کتاب جدید خود یعنی " از داریوش تا [آیت الله] خامنه ای؛ امت و حکومت ایران " توسط اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق و در 300 صفحه را به چاپ رسانده است

 کتاب از چهارفصل تشکیل شده است.
فصل نخست جغرافیا  ثروت های طبیعی و ترکیب جمعیتی آن و اقتصاد آن را معرفی می کد. در فصل دوم نویسنده به نظام سیاسی ایران می پردازد. تاریخ نظامی سیاسی جمهوری اسلامی و ترکیب آن، ولایت فقیه میان دین و حکومت و آینده نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران بخش های تشکیل دهده این فصل هستند.

در فصل سوم ژئوپولتیک ایران و توازن قدرت های منطقه ای و بین المللی مورد بحث قرار می گیرد. فصل پایانی کتاب نیز مسائلی مانند ایران و جنگ سرد جدید، جنگ بر سر منابع و خطوط انرژی و کشمکش در اوراسیا را شامل می شود.
 ابراهیم در مقدمه کتابش با ابراز شگفتی از قدرت مانور رهبران سیاسی ایران می نویسد: رهبری سیاسی در ایران به راحتی در میان موضع گاه های سیاست خارجی که متناقض به نظر می رسد مانور و حرکت می کند. به طور مثال جمع بستن میان دشمنی با آمریکایی ها و به اسارت درآوردن دیپلمات های آن در دهه هشتاد میلادی از یک سو و همکاری با آنها در افغانستان و عراق از سویی دیگر.

  وی " صبر " و توانایی انتظار طولانی مدت رهبری سیاسی در ایران در برخورد با قضایا را نیز می ستاید. او برخورد منطقی و صبورانه با اشغالگری آمریکا در عراق و سپس اقدام برای مواجهه با آن را مثال می زند.تجربه پیشرفت تدریجی و گام به گام برنامه هسته ای ایران نیز از جمله اموری است که به اعتقاد نویسنده نشان دهنده استعداد و موهبت ایرانی ها در بازی با زمان و مذاکرات است.

 این تحلیل گر معتقد است، ایرانی ها سرشار از هوش هستند و همین موضوع یکسره کردن بحران ها و کشمکش ها با آنها توسط غربی ها را سخت می کند حتی اگر غرب متوسل به راه حل نظامی شود. ایرانی ها در هر لحظه می توانند بازی کاملا برد غربی ها را به  شکستی کامل تبدیل کنند.

  نویسنده با اشاره به مقوله " روح ایرانی " می نویسد: " روح ایرانی در همه چیز منتشر شده است اما با یک توازن و هماهنگی  عجیب میان حال و گذشته، میان امت و حکومت، میان قومیت و دین. این در دنیا بی نظیر است. بسیار ساده باید بگویم: این یکی از ویژگی های ایران سهل و ممتنع است. ایرانی که در عین تعدد بسیار در طیف های فکری، فرهنگی، دینی، قومی و سیاسی، دریک چیز مشترک است: وطن دوستی و افتخار به ایرانی بودن ."
    

 

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir