کد خبر ۴۵۴۲۰۱ انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۲

معادلـه یمن بعد از فوت علی عبـدالله صـالح

برخی تحلیلگران معتقدند: انتهاء صالح به منزله برگشت کابوس به دربار سعودی هست. البته سناریوی ضعیف تری نیز از احتمال تشدید درگیری های درونی با دقت به ساختار قبیله ای این کشور حکایت دارد.

پس از اینکه علی عبدالله صالح گفت که از ائتلاف با حوثی ها خارج آمده هست، عربستان بر پشتیبانی خود از ریاست جمهوری سابق یمن تاکید کرد؛ اما ساعت هایی بعد مراجع خبری گزارش دادند که درگیری ها بین نیروهای وفادار به صالح و حوثی ها افزایش یافته و حوثی ها نیز منطقه مکان اقامت صالح را به محاصره خویش در آورده اند.
  ساعاتی بعد نیز مراجع خبری حوثی اظهار کردند که علی عبدالله صالح کشته شده است؛ العربیه نزدیک به ائتلاف عربی نیز خبر به کشتن نیل ریاست جمهور سابق یمن را تایید کرد. بعضی از خبرگزاری های درونی نیز گزارش دادند که علی عبدالله صالح در خلال گریز از مکان محاصره، کشته شده هست.    به دیدگاه می آید یمن بعد از فوت عبدالله صالح با دو سناریو رو به رو خواهد گردید: بعضی تحلیلگران باور دارند که این فوت به منزله انتهاء برتری توهمی سعودی در طول سه روز سابق بوده هست. در دستاورد انتهاء صالح به منزله برگشت کابوس به دربار سعودی هست. به احتمال بسیار قبیله صالح در این سناریو وارد مرحله انتقام جویی از حوثی ها خواهد گردید. با همه این ها سرنوشت یمن بعد از صالح در هاله ای از ابهام فرو رفته هست. تغییر موازنه در یمن؟

 پیش از اظهار فوت صالح خبرگزاری های جهان گزارش دادند که ائتلاف عربی صنعا پایتخت یمن را با جنگنده های خود مورد هجوم قرار داد تا به این مسیر از ریاست جمهوری سابق یمن یعنی علی عبدالله صالح پشتیبانی کند. عربستان بعد از اینکه علی عبدالله صالح ائتلاف خود را با حوثی ها قطع کرد از وی پشتیبانی می کند.روز شنبه علی عبدالله صالح در یک اطلاعیه گفت که نیروهای حمایت کننده او به مشارکت خود با حوثی ها انتهاء داده اند. او در این اطلاعیه اهتمام کرد که وی مهیا هست تا «برگی تازه» در مشارکت با نیروهای سعودی بر علیه حوثی ها باز کند، اگر آنان هجوم به شهروندان یمنی را متوقف نمایند.   

    گروه ائتلاف عربی به دستاویز بازگرداندن منصور هادی، ریاست جمهوری مخلوع این کشور از سه سال سابق به یمن و گروه ائتلاف صالح و حوثی ها هجوم کرده است؛ اما اکنون با جدایی صالح از حوثی ها محتمل هست تعادل را در این کشور نابود کند. در این راستا نیروهای وفادار به صالح در ۵ روز سابق با نیروهای حوثی درگیر شده اند تا وضعیت یمن پیچیده تر از پیش گردد.     

 منطقه ای که به دست نیروهای وفادار ریاست جمهوری سابق یمن افتاده، از طریق طارق، خواهرزاده صالح که یک ژنرال معروف ارتش هست، فرماندهی می گردد. سازمان ملل می گوید که نیروهایشان در انتظار تایید ائتلاف سعودی می باشند.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :یمن