کد خبر ۴۵۳۷۸۰ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۵

وقتی اروپا خطا کرد !

مذاکره بر سر مبحث منطقه ای و اساساً هر عنوان کرد وگویی با غرب که منفعت های و امنیت ملی ایران اسلامی را تهدید کند، منتفی هست.

به گزارش ذاکرنیوز روزنامه «حمایت» در یادداشتی از «محمدصالح جوکار» درج کرد:

علی‌رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول گفتگوها هسته‌ای و در نشست ها مکرر با طرف‌های اروپایی اهتمام و تبیین کرده بود که مسائل منطقه‌ای از خطوط قرمز کشور هست و هرگونه درخواست برای صحبت در این مورد را نمی‌پذیرد ولی اعضای غربی کشورهای 1+5، به‌ویژه فرانسه، آلمان و انگلستان همان طور بر این خواسته نابجا اصرار دارند. مهم‌تر اینکه، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اروپا اخیراً پرده دیگری از زیاده‌خواهی غرب را به نمایش گذاشته و به نمایندگی از همه کشورهای قاره سبز در کنفرانس گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای، در بیان دیدگاهی که زیادتر شبیه رؤیاپردازی هست می‌گوید: «محدود کردن گفتگوها با ایران، به مساله هسته‌ای خطا بود و ضروری هست مسائل منطقه‌ای نیز دربردارنده آن می‌شد»!
همچنین، از ظواهر و قرائن و پیش‌بینی‌های رهبر حکیم انقلاب در مورد افزون‌طلبی غرب برمی‌آید که اروپا و ایالات متحده، از یک پلن جامع و طرح از پیش‌ تشخیص شده تبعیت می‌کنند و بنا دارند که ابتدا پیشرفت‌های منطقه‌ای، پس از ان موشکی ایران اسلامی را محدود کنند و در وهله بعدی به سراغ سایر مؤلفه‌های قدرت کشورمان بروند. قبل از سخنان خانم موگرینی، مثلث پاریس، برلین، لندن نیز خواستار مبارزه با اصطلاحا کارهای بی‌ثبات‌کننده ایران اسلامی‌شده بودند و حالا که ریاست دستگاه سیاست خارجی اروپا، مطرح نکردن مسائل منطقه‌ای در گفتگوها هسته‌ای را «اشتباه» شرح کرده، ضروری هست برخی از واقعیات‌های موجود در مورد سیاستمداران اروپایی واکاوی گردد.
1. مهم‌ترین سبب صراحت لهجه اروپایی‌ها در این مورد را ضروری هست در قدرت بلامنازع ایران در منطقه بدانیم، چون کشورهای غربی نمی‌خواهند جمهوری اسلامی سخن اول و آخر را در غرب قاره آسیا بزنند اما مجال برای خواستن یا نخواستن آن‌ها از دست رفته و تأثیرگذاری کشورمان بر معادلات و تغییرات منطقه‌ای، متاثر از سیاست‌های مستقل کشورمان و فراتر از آمال و آرزوهای طرف‌های غربی هست. اروپایی‌ها می‌خواهند که استراتژی ایران اسلامی در منطقه مطابق سیاست های آن‌ها تشریح و اجرا گردد ولی تحقق چنین مبحثی غیرممکن است؛ چراکه یکی از اصول غیرقابل صدمه و غیرقابل تخطی کشورمان، استقلال سیاسی از قدرت‌های بین‌المللی هست و فلسفه انقلاب اسلامی در زمینه انفکاک از غرب و اقدام در جهت منفعت های ملی تشریح شده هست. 
2.   برتری تاریخی و سرنوشت‌ساز کانون پایداری به رهبری ایران اسلامی بر تروریست‌های تکفیری پناه گرفته در زیر چتر پشتیبانی غرب، از دیگر عوامل رویکرد تازه اروپاست و چرایی سیاست ضد ایرانی آن‌ها در برهه فعلی از این منظر قابل توجیه هست که کانون غربی، عبری، عربی حتی فکرش را هم نمی‌کردند که با این ظرفیت بی‌سابقه از سرمایه‌گذاری در غرب قاره آسیا به منظور دگرگونی ژئوپولتیک منطقه و تشخیص مرزهای تازه بین‌المللی از مسیر تجزیه کشورهای حمایت کننده پایداری، ایران اسلامی به تنهایی ابتکار عمل را به دست گرفته و یک‌تنه، طومار توطئه‌های آنها را در هم بپیچد. 
3.  
4. نقش اروپا در این سناریو، از نقش «پلیس خوب» به نقش «مکمل» پازل ایالات متحده دگرگونی یافته، چراکه هنگامی نگاه کردند سنبه کاخ سفید در دگرگونی معادلات منطقه‌ای به سود خود، شرکایش و بر علیه ایران اسلامی پر زور نیست، به کمک واشنگتن شتافته و کوشش می‌کنند دستاورد این بازی از پیش باخته را به هر ترتیب که شده، دگرگونی دهند. با این تفاسیر، توقع می‌رود همه کشورهای اروپایی بالاتفاق در گام بعدی، ایجاد تنگنا در مساله موشکی و قدرت نظامی ایران را در فرمان کار خود قرار دهند؛ با این تفاوت که می‌خواهند مسائل موشکی و منطقه‌ای را در قالبی تازه و بدون ورود به بحث اصلاح توافق هسته‌ای مطرح کنند.

غرب در حالی دست روی نقطه حساس ابهت منطقه‌ای ایران گذاشته و صراحتاً خواستار پا پس کشیدن کشورمان در این حوزه شده که کارنامه بسیاری ضعیفی عملا به تعهدها برجامی خود دارد.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir