آخرین اخبار

کد خبر ۴۵۱۴۸۶ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۷
همه خرج های دولت برای فوتبال؟

چطور بیت المال در فوتبال از بین می رود؟

اندازه بازار فوتبال ایران چقدر است؟ فوتبال ایران از صنعت ها متفاوت تغذیه می کند ولی خود تاکنون به یک صنعت مبدل نشده هست. تراکتورسازی، سایپا و پیکان از صنعت ماشین ارتزاق می کنند. سپاهان، فولاد خوزستان، ذوب آهن و توسیع فولاد از مسیر صنعت فولاد، امورات خود را می گذرانند. تیم های نفت تهران و نفت مسجدسلیمان تیز به صنعت نفتی منسوب اند...

به گزارش ذاکرنیوز، فوتبال ایران را هم فتح کرده و در سرتاسر مملکت بازی می‌شود، در شهرستان‌ها و روستاهای کوچک اغلب کودک هم‌مدرسه‌ای‌های پسر و برخی مردان بزرگ‌سال فوتبال بازی می‌کنند.

در بسیاری از مدرسه ها ایران هفته‌ای چند بار فوتبال بازی می‌شود، نه‌فقط به علت ارزش جسمانی‌اش لکن به این سبب که اعتقاددارند وسیله تعلیمی خویی هست برای آموختن اینکه چطور «شرافتمندانه» بازی کنند، خصلتی که ایرانی‌ها می‌خواهند در فرزندانشان به وجود بیاورند، چون هم در ایران و هم در اروپا در برخورد با اروپایی‌ها دیده‌اند که این عامل چقدر در احداث ارتباطات خوب تر آدمی ارزش دارد» محققی انگلستانی، سال 1319 در روند عزیمت به ایران چنین روایت کرده بود صنعت فوتبال در ایران درنتیجه تجددخواهی‌های رضاشاه پا گرفت.

تا اواسط دههٔ 1310 ورزش‌های غربی برای اقلیتی مختصر از ایرانی‌ها جذاب بودند و فوتبال که رسماً روی آن سرمایه‌گذاری می‌شد، فعالیتی خاص نخبگان بالادستی‌ها باقی‌مانده بود. سرمایه‌گذاری حکومت روی فوتبال، هم در نیروهای مسلح و هم در نظام تعلیمی به‌سرعت فوتبال را به ورزشی و سرگرمی دوست داشتنیی مبدل کرد، دستاورد تلاش‌ها این بود که به‌رغم پایداری سنتی‌ها، فوتبال بین مردم تیز جای خودش را پیدا کرد.

اکنون 82 سال از آن روزها سابق، فوتبال به جزئی جداناپذیر از زندگانی ایرانی‌ها تبدیل‌شده هست. دولت نیز تاکنون علاقه بسیاری به فوتبال دارد، این ورزشی پرآشوب را که تاکنون نمی‌توان ایران نام صنعت روی آن گذاشت، در تسلط خود گرفته، از آن دل نمی‌کند و حتی حاضر هست هزینه‌هایش برای او باشد.»

  صدا به همین دستاویز، پرونده‌ای تحقیقی در مورد زیروبم اقتصاد فوتبال در ایران تهیه‌کرده هست. اندازه بازار فوتبال ایران چقدر است؟ فوتبال ایران از صنعت ها متفاوت تغذیه می‌کند ولی خود تاکنون به یک صنعت مبدل نشده هست.

سپاهان، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن و توسیع فولاد از مسیر صنعت فولاد، امورات خود را می‌گذرانند. تیم‌های نفت تهران و نفت مسجدسلیمان تیز به صنعت نفتی وابسته‌اند.

به‌جز همین اطلاعات پراکنده تمام جست‌وجوها برای به دست آوردن اطلاعات دقیق از بازاری که فوتبال در ایران دارد، بی‌نتیجه هست، حتی میان مدیران نیز وفاقی وجود ندارد، دائم سخنان هم تکذیب و آمارهای حدودی خود را اظهار می‌کنند.» وزیر ورزشی در سال 93 با اشاره به تیم‌های لیگ چیرهی اظهار کرده بود۔ سالانه 1500 میلیارد تومان را به جیب بازیکنان این 18 تیم می‌ریزیم درحالی‌که کل بودجه وزارت ورزش 400 میلیارد تومان هست. » البته علی کفاشیان، ریاست فدراسیون فوتبال معتقد بود که این آمار واقعی نیست. »

او تیرماه سال کنونی گفته بوده :« گردش پولی فوتبال در ایران 500 میلیارد تومان هست، در لیگ برتر 92، 1916 میلیارد تومان گردش پول بازیکنان بوده که این البته گردش معلوم هست و گردش مخفی زیاد زیادتر از این هست.»

اگر وزارت ورزش خصوصی‌سازی را در فوتبال جنبه نکند در این شکل به‌اندازه گردش پولی آن بهره‌وری نخواهد داشت. »تمام این پیش بینی و گمان‌ها در حالی هست که در تمام جهان، اطلاعات شفافی از اقتصاد فوتبال که صنعتی تمام‌عیار و پرسود هست، وجود دارد. اطلاعاتی که نشان می‌دهد گردش پولی فوتبال اروپا، با یک سال سود نفتی ایران تساوی می‌کند. در فوتبال باشگاهی اروپا، لیگ برتر انگلستان بارد و بدل شدن 2 میلیارد و 773 میلیون و 95هزار یورو، پرهزینه‌ترین لیگ شمرده شده و بعدازآن لالیگای اسپانیا با 2 میلیارد و 309 میلیون و 200 هزار یورو واقع هست.

به چه علت دولت بی‌خیال فوتبال نمی‌شود؟

خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس به کلاف سردرگم بزرگی تبدیل‌شده که تنها از دولتی به دولت دیگر جابه جا می‌شود. » تمام فرآیندها برای سیاست‌گذاری انجام‌شده، قیمت‌گذاری شکل گرفته و یا کشورهای مثل ایران در منطقه مشابه‌سازی شده و نرخ حدود 200 تا 300 میلیارد تومان تخمین شده هست. » البته ما قدر 30 میلیارد تومان قرض مالیاتی را قبول نکرده ایم.»

تمام این بدهی‌ها از 20 سال سابق جمع شده هست. » » تمام بررسی‌ها نشان می‌دهد که نه‌تنها در مورد هزینه‌ها و بدهی‌ها، لکن در مورد درآمدهای تیمهای فوتبال نیز اطلاعات شفافی در دست نیست. باشگاه پرسپولیسی، حدود 18 میلیارد تومان در فصل سابق خرج قراردادهایش گرد ولی انگشت شمار اطلاعات منتشرشده نشان می‌دهد که 15 میلیارد تومان هم از سیستم پیامکی 3090 اکتساب سود کرد.

البته اطلاعاتی در مورد این شیوه سود برای استقلال، وجود ندارد. محسن صفایی فراهانی، سیاستمدار و کارشناسی اقتصادی که در سال‌های 76 تا 81ل بر کرسی ریاست فدراسیون فوتبال تکیه زده بود، فوتبال را آیینه تمام‌عیار اقتصاد ایران می‌داند و می‌گوید: « فوتبال ایران به عقیده من الگویی از اقتصاد ایران هست یعنی همان

در ایران به‌جز چند سال در دهه هفتاد، هیچ‌وقت نگاه و ساختار درآمدزایی در ورزش و فوتبال وجود نداشته و هنری در مورد مسائل اولیه‌ای مثل حق توزیع تلویزیونی، وفاقی شکل نگرفته هست.»

 

انتهای متن/

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :لیگ اروپا