آخرین اخبار

کد خبر ۴۵۱۳۳۰ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۸
گزارش الجزیره از وضعیت اسف‌بار در یمن

ظرف هفته آینده، صدها یمنی جان خود را از دست می‌دهند

شبکه خبری الجزیره می‌گوید پس از تشدید محاصره یمن توسط عربستان، قیمت ذخائر موجود غذا سرسام‌آور شده و با اتمام قریب‌الوقوع این ذخیره غذایی، فقیر و غنی یمنی باید علاوه بر وبای واگیردار، با گرسنگی هم دست و پنجه نرم کنند.

به گزارش ذاکرنیوز، شبکه  الجزیره در گزارشی به تبعات تشدید محاصره هوایی و دریایی یمنی‌ها از سوی عربستان پرداخته و با استناد به شواهد موجود و بیانیه سازمان‌های بین‌المللی، نسبت به بروز فاجعه انسانی هشدار داده است.

در ابتدای این گزارش به صراحت نوشته شده: «تا هفته آینده، صدها مرد و زن بیمار و یا پیر یمنی در صورت ادامه محاصره این کشور توسط عربستان، خواهند مرد.»

در ادامه می‌خوانیم:

«پزشکان یمنی همین حالا با کمبود شدید دارو مواجه هستند و در صورت ادامه وضع موجود، از هفته آینده دیگر هیچ دارویی برای درمان سرطان، دیابت و نارسایی کلیه نخواهند داشت.

علی 2 ساله، مبتلا به سرطان خون، جزء اولین بیمارانی بود که در نتیجه این محاصره دارویی، جان باخت.

دکتر عبدالرحمان الانسی که در بیمارستانی در صنعا طبابت می‌کند، می‌گوید «اگر محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی عربستان کاهش نیابد، احتمالاً همه بیماران سرطانی و حتی بیماران دیابتی‌ من از دنیا خواهند رفت. فقط طی یک هفته، صدها نفر با وضع بدی خواهند مرد.»

پس از اعلام تصمیم عربستان برای بستن تمامی گذرگاه‌های منتهی به مرزهای یمن، سازمان‌های امدادی مستقر در یمن هشدار دادند که این کار می‌تواند «میلیون‌ها نفر را به مرزهای گرسنگی و مرگ، نزدیک‌تر کند.»

22 سازمان امدادی بین‌المللی در بیانیه مشترکی گفته‌اند که ذخائر فعلی واکسن فقط یک ماه دوام می‌آورد؛ اگر محموله‌های جدید دارو به انبارها وارد نشود، شیوع بیماری‌های واگیردار مانند سرخک، دور از انتظار نخواهد بود و این مسئله، عواقب مرگباری خواهد داشت.»

این سازمان‌های امدادی گفته‌اند که پیامدهای چنین وضعیت اسفباری، بیش از همه، جان کودکان زیر 5 سال یمنی را به خطر می‌اندازد که در همین شرایط فعلی و با وجود دارو، از سوء تغذیه رنج می‌برند.

در این بیانیه به احتمال بروز قحطی هم اشاره شده و آمده که انبارهای مواد غذایی یمن، فقط برای 6 هفته خوراک جمعیت 7 میلیونی یمن غذا دارند.

از روز یکشنبه و با شروع تکمیل محاصره هوایی و دریایی یمن و پس از آنکه از فرود اولین هواپیما ممانعت بعمل آمد، قیمت مواد غذایی و سوخت در یمن به طرز سرسام‌آوری افزایش یافته است.

آمار سازمان ملل می‌گوید جنگ یمن تاکنون 10 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

آمار مرگ و میر فقط یک گوشه از تصویر نتایج جنگ عربستان و مردم یمن است. فقط از ماه اردیبهشت تاکنون، بیش از 900 هزار مورد مشکوک به وبا در این کشور گزارش شده است.»

انتهای پیام/ع

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir