آخرین اخبار

کد خبر ۴۵۱۱۴۹ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
نشست نماینده با حراک الهویه

نشست قاسم ساعدی با فعالان حراک الهویه

فعالان حراک الهویه خواستار اعاده نام خفاجیه هستند

حراك الهوية لمدينة الخفاجية هي الخفاجية ولا غير

گزارش جلسه حراک الهویه با آقای ساعدی نماینده محترم شهرستان سهل میسان (دشت آزادگان) و شهر خفاجیه طی نشستی که در تاریخ ۹۶/۰۸/۱۷ در شهر خفاجیه در کوی فرهنگیان تعدادی از فعالان حراک الهویه خفاجی با جناب آقای قاسم ساعدی داشتند ضمن ایفاد شرح مختصری از فعالیتهایشان در خصوص إعاده نام اصلى شهر (خفاجيه )و تبیین موضوع، از ایشان خواستند که قرار ملاقاتی را برای فعالان حراک الهویه با رئیس مجلس شورای اسلامی جهت طرح موضوع إعاده نام خفاجيه و حذف نام مجعول سوسنگرد ، تدارک ببیند ،كه ايشان هم ضمن اعلام موافقت متعهد شدند كه در اين خصوص همكاریهای لازم را انجام خواهند داد.

 

شایان ذکر است که فعالان حراک الهویه در نظر دارند که ضمن گفتگو با ریاست محترم مجلس و تسلیم این درخواست مردمی بهمراه هزارن امضای شهروندان خفاجی به ایشان، موضوع را بشکل رسمی و قانونی پیگیری نمایند.

 

البته آقای ساعدی ضمن احترام به افکار و نظرات دیگران بطور کلی رویکرد کاملا" متفاوتی با حراک الهویه دارند و از نظر ایشان نام یک شهر چندان مهم تلقی نمی شود .

 

مدیر این جلسه آقای قاسم مزرعه در ابتدا تاریخچه مختصری از جریان حراک الهویه و اسناد و روایتهای مستند تاریخی و به موضع امام خمینی قدس سره نسبت به تغییر نام شهرها توسط رضاشاه، اشاره کردند و گفتند که تقاضاهای حراک الهویه از حمایت مردمی برخوردار است ،چرا که هزاران نفر بر درخواست حراک جهت اعاده نام خفاجیه امضا نمودند.

 

شیخ مجبل آلبوحمادی یکی ار شرکت کنندگانی که در این جلسه حضور داشتند به اقدام رضاشاه در سال 1314 جهت لغو نام واقعی خفاجیه و جعل و تحمیل نام سوسنگرد اشاره نمودند و بر ضرورت همکاری آقای ساعدی جهت اعاده نام واقعی خفاجیه تاکید کردند.

 

همچنین در این راستا شیخ ناصر الشایع اعلام کردند وقتی نام خفاجیه مطرح می شود بحث جنگ جهاد و درگیری با استعمار بریطانیایی و مبارزات ملت عرب علیه کشف حجاب به میان می آید ولی وقتی که نام مجعول سوسنگرد ذکر شود به یاد سیاستهای ظالمانه رضاشاه می افتیم که با اقدامات ضد انسانی و ضد اسلامی ملت را به ستوه آورده بود.

 

آقای توفیق فلاحیه از فعالان حراک الهویه به قانونی بودن حراک و هزاران امضایی که از مردم شهر خفاجیه جمع آوری شده اشاره نمودند و اظهار داشتند که با توجه به اینکه اعاده نام خفاجیه و لغو نام جعلی سوسنگرد یک خواسته مردمی است لذا آقای ساعدی باید، همکاری در این امر را به عنوان یکی از اولویتهای کاری خود قرار دهند.

 

آقای ساعدی در حاشیه این گفتگو به تحولات جهانی اشاره کردند و فرمودند که جهان به یک دهکده تبدیل شده است و بحث مسائل قومی و هویتی یک امر مطلوبی نیست چرا که ما در دنیایی زندگی می کنیم که مرزها از بین رفته است و دنیا به محیط واحدی مبدل شده است.

 

همچنین آقای ساعدی ضمن بیان دیدگاههای خود توضیح دادند که اصلا به نفع جوانان و مردم خفاجیه نیست که موضوع اعاده نام خفاجیه را مطرح کند چرا که این امر بضرر مردم خفاجیه منتهی خواهد شد و اتهاماتی متوجه فعالان و جوانان و مردم خفاجیه خواهند زد و به جنگ تحمیلی و موضوع خلق عرب و برخی از فعالیتهای غیر قانونی و قانونی اشاره کردند و تاکید کردند که تمرکز بر نام خفاجیه باعث خواهد شد که جوانان عرب در موضع اتهام قرار خواهند گرفت و لذا اولویت ایشان فراهم کردند اشتغال و بهبود خدمات برای مردم خفاجیه است.

 

ولی با این حال در پایان جلسه که از ساعت 23:50 ( 16-8-1396 ) تا ساعت 00:50 (17-8-1396) در سایه تاکیدات و اصرار فعالان و حضار گرامی که بر نام شهر خود اصرار شگفت آوری از خود بروز دادند، آقای ساعدی در حضور همین جمع حضار تعهد کردند قرار ملاقاتی را با رئیس مجلس شورای اسلامی برای فعالان حراک الهویه فراهم سازد تا نامه اعاده نام خفاجیه و هزازان امضای مردم خفاجیه بر این درخواست را تحویل ایشان دهند.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir