کد خبر ۴۵۱۰۵۳ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۳
آخرین خبر ها اربعین را در «مهر» بخوانید

آمار مرگی ها، ترددها و تصادفات/تصاویر هوایی برگشت زائران را ببینید

مسئولان از برگشت ۷۰ درصد زوار می گویند، تصادفات تا روز جمعه جریان کم شدنی را نشان می دهد و تصویر ها هوایی از مرزها نشان دهنده به اوج نیل جریان ورود زوار هست.

ذاکرنیوز- گروه استان ها: در بسته خبری اربعین آخرین رویدادهای مربوط با پیاده روی اربعین را مرور خواهیم کرد، مورد های از قبیل  عرضه خدمات به زوار، جریان برگشت زوار و اجراء تنگنا های ترافیکی، برقرار کردن امنیت در مرزها، صادر کردن ۱۰۰۰ برگه گذر و بعضی از خبر ها مرزهای کشور برای رفت و آمد در ایام اربعین.

بازگشت ۷۰ درصد زوار

در ساعات اولیه صبح جمعه بود که جانشین نیروی انتظامی کشور  از برگشت ۶۰ درصد زوار اربعین حسینی به کشور اطلاع داد و گفتتنها در ۲۴ ساعت حدود ۳۰۰ هزار زائر به کشور بازگشته اند که ۲۰۰ هزار نفر آن ها از مرز مهران واردشده اند.

این آمار در ساعات انتهاءی شب به ۷۰ درصد آمد تا سردار محسن فتحی زاده در جمع خبرنگاران بگوید: از ابتدای ماه صفر تا الان اکثر از یک میلیون و ۴۰۰ هزار  نفر  یعنی قریب به ۷۰ درصد  از زوار بعد از زیارت عتبات عالیات و شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی به جمهوری اسلامی ایران بازگشته اند.

سردار اسکندر مؤمنی جانشین ناجا از کم شدن ۴۰ .. گسترده تر شده بود نیروهای مسلح ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران و  نیروی انتظامی با عموم توان حاضر بودن داشتند.

به گفته شهریار حیدری سخنگوی ستاد مرکزی اربعین در مرزها هم با دقت به ابزارها حدس شده اعم از ساکن کردن و تغذیه و ناوگان حمل ونقل زمینی تا این لحظه مسئلهی گزارش نشده هست صرفاً در راه مهران - ایلام ترافیک پر وزن هست که تا شنبه ترافیک روان خواهد گردید، زوار عزیمت خود را تا الان اداره کرده اند.

ورود حدود ۳۰۰ هزار زیارت کننده به کشور در یک روز

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین هم  به آمار همانندی اشاره کرد و اظهار کرد: برگشت زوار منظم و هماهنگ در حال انجام هست، ظرفیت ورودی زوار در روز گذشته افزایش یافته و به مجموع ۲۶۰ هزار نفر در ۲۴ ساعت سابق رسید.

  ظرفیت عظیم ورود زوار به کشور و شمار خودروهایی که در مرزها برای جابه جایی این زوار پارک شده مطمئناً بر ترافیک جاده های منتهی به مرزها افزوده و تقریباً ترددها پرحجم است.

وی از ادامه یک طرفه بودن راه مهران به ایلام اطلاع داد و اهتمام کرد: با دقت به تمهیدات در نظر گرفته شده هیچ مسئلهی ازنظر امنیتی و ترافیکی وجود ندارد،  مابقی زوار تا فردا و زوار مانده در عتبات نیز تا انتهاء ماه صفر به کشور بازمی شوند، به زواری که با ابزار نقلیه شخصی به مرزها سفرکرده اند سفارش می کنیم در شکل خستگی از رانندگی اجتناب کنند و زوار با برطرف خستگی به راه خود ادامه داده تا شاهد اتفاقاتی نباشیم.

تخلیه ۶۰ درصدی پارکینگ ها

فرمانده قرارگاه اربعین نیروهای مسلح اضافه کرد: ۶۰ درصد زوار برگشته اند و در پایش هوایی که از وضع مرز مهران داشتیم، ۶۰ درصد پارکینگ های داخل شهر از ماشین تخلیه شده اند.

آن طور که سردار تقی مهری ریاست پلیس راهور ناجا گفته هست الان وضع ترافیک در جاده های مهران به طرف ایلام ، چذابه به طرف اهواز و شلمچه به طرف خرمشهر پرحجم و روان هست و کانون مهران به طرف ایلام به سبب ساده سازی در رفت و آمد زوار از ساعت ۱۶ روز چهارشنبه سابق یک طرفه شده است.

به گفته سردار تقی مهری اکثر از یک صد هزار ماشین در پارکینگ های شهر مهران پارک شده بود که  در خیز برگشت زوار اکثر از ۶۰ شب سابق شاهد برگشت بزرگ زوار به کشور بودیم و حدس می کنیم تا یکی دو روز آینده وضع به حالت عادی برگردد

استقرار ۴ هزار پلیس در جاده ها

«پلیس آمادگی های ضروری را از دوران ها پیش برای برگشت زوار فراهم آورده است»، به گفته مهری حدود چهار هزار نفر نیرو ساکن در جاده ها می باشند که مطمئنی و تندرستی را برای زوار احداث کنند، هزار تیم هم در محورهای خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، همدان و مرکزی ساکن می باشند، از سراسر کشور نیرو اعزام شده و علاوه بر این با عنایت و همکاری فرماندهی انتظامی ناجا، حدود هزار و ۵۰۰ نیرو در اختیار ما قرار داده شده که این  علاوه بر نیروهای قبلی است.

چهار هزار نفر نیرو ساکن در جاده ها می باشند که مطمئنی و تندرستی را برای زوار احداث کنندبه گفته ریاست پلیس راهور ناجا در چند روز سابق ارزشمند ترین مشکل  در این حوزه خستگی و خواب آلودگی در خلال رانندگی بوده هست ،جمعه در کانون ایلام در محیط مهدی آباد شاهد یک فقره تصادف واژگونی ماشین به دلیل خستگی و خواب آلودگی بودیم که سه تن از سرنشینان این ماشین مجروح گردیدند، در کانون کرمانشاه نیز یک ماشین به همین دلیل واژگون شده که یک نفر از سرنشینان مجروح شد.

سردار مهری با اشاره به اینکه جاده های استان ایلام کوهستانی و کم عرض بوده و نیازمند هوشیاری زیادتر رانندگان و سرنشینان خودروها هست، رانندگی در این راه نیازمند تخصص و دقت نظر ویژهی است؛ بنابراین اشخاصی تجربه ضروری برای رانندگی را ندارند از رفت و آمد در این جاده ها جدا اجتناب کنند در مسیرهای خوزستان، ایلام، کرمانشاه و همدان هم موکب هایی درنظرگرفته شده که زوار توان دارند برای استراحت بکارگیری کنند.

وی علاوه بر این سفارش کرد که زوار از سرعت و سبقت غیرمجاز و شتابزدگی و شتاب پرهیزکرده و با دقت به احتمال بارندگی در بعضی محورها فاصله قانونی با ماشینی جلویی را ملاحظه کنند.

خستگی عامل تصادفات ۲۴ ساعت سابق

در حالی پلیس راهور به جلوگیری از رانندگی در حال خستگی و خواب آلودگی اهتمام کرده هست که به گفته معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا  عموم تصادفات ۲۴ ساعت سابق برای زوار به سبب خستگی و خواب آلودگی بوده است.

درصدی اتفاقات جاده ای در ایام اربعین نسبت سال قبل هم اطلاع داد و اضافه کرد: زیرساخت ها نسبت به سال سابق خوب تر فراهم شده بود، حاضر بودن عموم دستگاه ها، ارگان ها و . همان طور راه مهران به ایلام یک طرفه هست علاوه بر این طبیعی هست ما کانون ملکشاهی را برای عزیزانی که تصمیم دارند به طرف مهران سیر کنند یک طرفه کردیم و  دو نفر از همکاران پلیس در حوزه وسایل حمل ونقل عمومی کار اطلاع رسانی و راهنمایی زوار را انجام می دهند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا اظهار کرد: ما بروشوری را تامین کردیم و زیر برف پاک کن عموم خودروهای پارک شده در پارکینگ ها گذاشته ایم که توقع می رود زوار قبل از سیر سفارش ها را مطالعه کنند.

در حالی که محسن نظافتی مدیرکل عتبات ارگان حج و زیارت پیش از این از مرگ ۵۰ زیارت کننده خبر داده بود، سرکنسول ایران در عراق هم جمعه گفته هست: تا الان تنها در شهر کربلا ۲۳ نفر مرگی داشته ایم که این اشخاص به سبب بیماری، سانحه رانندگی یا به نحو طبیعی مرگ کرده اند.

صدور ۱۰۰۰ برگه گذر

میر مسعود حسینیان هم به مسئله مفقودی مدارک زوار اشاره کرده و اظهار کرد: تا الان ۱۰۰۰ برگه گذر برای زواری که مدارک خود را گم کرده اند، صادر کرده ایم در لب مرز هم مدیران حاضر بودن دارند و زوار را به شهرهای خود راهنمایی می کنند ولی تنها مسئله گمشدگان را داشتیم که به علت بی دقتی زوار بوده هست، امیدواریم تا فردا و پس فردا بتوانیم عموم زوار را به منزل خود برگردانیم.

علاوه بر این این اشخاص برای برگشت توان دارند به دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کربلا و نجف مراجعه کنند تا همکاری ضروری برای برگشت این اشخاص با صادر کردن برگه های موقت شکل بگیرد

به گفته ایرج مسجدی ظرفیت رفت و آمد زوار در مرزهای کشور زیاد هست و با افزایش ظرفیت رفت و آمد رو به رو هستیم ولی جای نگرانی وجود ندارد و وسایل نقلیه موجود هست و همکاران در مرزهای عراق و ایران آمادگی تمام دارند تا زوار را با سرعت جابه جایی دهند.

گم شدن هزار و ۶۰۰ گذرنامه

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین هم  با اشاره به گم شدن هزار و ۶۰۰ گذرنامه طی سال کنونی، اظهار کرد: همکاران کنسولی بلافاصله برگه های گذر برای این اشخاص صادر کردند، شمار گمشدگان در اربعین سال کنونی طبق آخرین گزارشات از سرکنسولی ایران در عراق وضع به مراتب خوب تری از سال سابق داشته است.

حسن قشقاوی از برقرار کردن تمام امنیت در مجلس اربعین سال کنونی هم اظهار کرد و اضافه کرد: هرساله بر تجربه ها افزوده شده و علاوه بر این همدلی و همکاری مردم در زمینه های متفاوت اعم از احترام به مقررات و دقت به سفارش های مدیران اکثر از سابق می گردد، تا جمعه که اوج مراسم بوده هیچ سانحه ناامنی رویت نشده و مجلس اربعین با امنیت تمام که حاصل همکاری نیروهای ایرانی و عراقی بوده، برگزار شد.

به گفته وی با دقت به کار ها ناجا و همکاری عموم دستگاه شاهد خروج غیرقانونی نبوده ایم درکنار اینکه  به عموم خواسته ها اعم از سیستم سماح و یا سایر شرکت ها، هم درزمینهٔ ویزا و هم گذرنامه جواب مثبت داده شده هست و با دقت به ارزیابی شرایط به این نکته آمدیم که صادر کردن ویزای انفرادی زیاد اقدام مطلوبی برای کم شدن ازدحام در موقع خارج شدن و ورود زوار به کشور بوده است.

تأمین تمام امنیت راهپیمایی اربعین

وزیر اطلاعات هم با تأیید تأمین تمام و نهایت امنیت در وقت برپایی مجلس راهپیمای اربعین، اظهار کرد: دستگاه امنیت این کشور با نهادهای امنیتی و نظامی ایران همکاری گسترده ای دارد و این موجب شده هست تا الان هیچ نوع غیرمنتظره در راه راهپیمایی زوار رخ ندهد.

دستگاه امنیت کشور عراق با نهادهای امنیتی و نظامی ایران همکاری گسترده ای داردبه گفته حجت الاسلام سید محمود علوی نهادهای امنیتی ایران پس از انقلاب اسلامی به مطلوبی بر تحرکات دشمن و گروهک ها نظارت دارند، ولی وضع عراق متمایز هست زیرا این کشور همان طور با گروه تروریستی داعش رو به رو هست هرچند که داعش در عراق باخت خورده ولی این گروهک در لایه های مخفی محتمل هست دست به عملیات زده و بخواهد دوباره اظهار موجودیت کند بنابراین برقرار کردن امنیت در چنین کشوری کار سادهی نیست.

وی به تمهیدات حدس شده برای برگشت زوار هم اشاره ای کرد و اضافه کرد: همه دستگاه های اجرایی و امنیتی کشور بسیج شده اند تا به خوب ترین شکل محتمل این مجلس انجام شود؛ این کار با همکاری بین نهادهای امنیتی ایران و عراق انجام می گردد، زیرا از ۲۰ میلیون زیارت کننده اربعین نزدیک به ۲.۵ من در چند سال سابق افتخار حاضر بودن در پیاده روی اربعین و سرکشی از مرزهای مکان گذر زوار را داشته ام و ضروری هست بگویم با کارکرد مثبت تمام دستگاه های اجرایی سال کنونی ما در خوب ترین شرایط محتمل قرار داشتیم.

نظارت بر فعالیت ستاد اربعین

دبیر ستاد مرکزی اربعین ولی از پایش و ارزیابی وضع برپایی راهپیمایی اربعین سال کنونی صحبت گفته و اهتمام کرد  سردار محسن فتحی زاده اضافه کرد: با دقت به تمهیدات حدس شده بدون هیچ مسئلهی فرآیند برگشت زوار در پایانه های مرزی و گذر و جابه جایی آن ها به مقاصدشان در حال انجام هست. موانع و مکان ها ضعف اربعین سال کنونی موردبررسی قرار می گیرد تا در جهت برپایی هرچه باشکوه تر مجلس اربعین سال آینده طرح ریزی خوب تری شکل بگیرد.

ظرفیت عظیم ورود زوار به کشور و شمار خودروهایی که در مرزها برای جابه جایی این زوار پارک شده مطمئناً بر ترافیک جاده های منتهی به مرزها افزوده و تقریباً ترددها پرحجم هست.همچنین گزارش های میدانی از مسیر مراجع متفاوت ارزیابی می شود تا لطمه شناسی دقیق تری شکل بگیرد و از این عزیمت معنوی نهایت بهره را برد.

یک بحث ارزشمند دیگر با تأسف عدم ملاحظه سرعت شایسته و متناسب در جاده های آن کشور هست که اهتمام می گردد این دو مورد برای سال آینده موردبررسی قرار بگیرد.

زائران از آب آشامیدنی مطمئن و آب های بسته بندی شده بکارگیری و از استفاده میوه و سبزیجات اجتناب کنندسخنگوی ستاد مرکزی اربعین هم با اشاره به ادامه عرضه خدمات به زوار گفت درصد خودروهایی که در پارکینگ های این شهر پارک شده بودند بیرون گردیدند. موکب های استان های ایلام و خوزستان نیز تا روزهای سه شنبه و چهارشنبه فعال می باشند و مواکب استان های معین جمع می شوند.

شب سابق شاهد برگشت بزرگ زوار به کشور بودیم و حدس می کنیم تا یکی دو روز آینده وضع به حالت عادی برگردد. اگر فردی مسئله سرماخوردگی داشت حتماً به درمانگاه های راه مراجعه کند و سپس وارد کشور شود.

انتقال ۴۰۰ مریض به ایران

خوشبختانه اربعین سال کنونی شاهد بیماری های عموم گیر نبوده ایم.

به گفته مرعشی هیچ کم بودن دارویی در این دوران وجود نداشته هست، حدود ۴۰۰  مورد از مریض ها، مصدومان اتفاقات جاده ای و علاوه بر این مریض ها که احتیاج به ادامه معالجه در ایران داشته اند با اتوبوس آمبولانس و آمبولانس ها به مرزها جابه جا شدند.

سرهنگ عین الله بین المللی اضافه کرد: خیز برگشت زوار از سه روز سابق آغاز شده هست، دیشب هم قسمت عمده ای از زائرین وارد خاک کشورمان گردیدند. فعالیت پایگاه های امدادی به تدریج با کم شدن شمار زوار تجمیع می گردد، بااین حال در شهرهای نجف، کربلا، سامرا و کاظمین درمانگاه ها به نحو ۲۴ ساعته عرضه خدمت می کنند.

رئیس اورژانس کشور هم امشب در ارتباط با حادثه ای که  در ۱۹ کیلومتری بعد از حله به طرف مهران اتفاق افتاد اظهار کرد: این تصادف براثر برخورد دو ماشینی ون رخ داد که در آن ۷نفر خدشه دیده گردیدند و این مصدومان تصادفی از مرز مهران تحویل فوریت های دکتری داده شد.

به گفته پیرحسین کولیوند مصدومان سانحه با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲ همان طور راه مهران به ایلام یک طرفه هست علاوه بر این طبیعی هست ما کانون ملکشاهی را برای عزیزانی که تصمیم دارند به طرف مهران سیر کنند یک طرفه کردیم و  دو نفر از همکاران پلیس در حوزه وسایل حمل ونقل عمومی کار اطلاع رسانی و راهنمایی زوار را انجام می دهند. که اسامی آن ها دربردارنده «محمدتقی میرحاجاتی ۳۵ ساله، محسن اکبری ۲۳ ساله، حیدر خورشیدی ۳۶، علی رضا خورشیدی ۲۹، عباس پلاژ  ۳۱ساله، محمدجواد کریم پور۲۳، حیدر اکبری۵۴ ساله» است.

تلاش برای برطرف مشکلات ارتباطی

سال کنونی ظرفیت های ارتباطات بین ایران و عراق را به ۳ برابر زیاد کردیم ولی در داخل عراق به سبب ایرادی که اپراتورهای عراقی نسبت به عرضه سرویس های رایگان داشتند، هیئت اظهار و اتصالات عراق تجهیزات ما را که برای بکارگیری وارد عراق شده بود توقیف کردند و اذن نصب ندادند.

سفیر ایران در عراق هم از تشکیل ستادهایی برای جمع آوری مدارک مفقودی زوار اربعین و ارتباط گیری با زوار اطلاع داد و اظهار کرد: ستادهایی در سرکنسولگری های نجف و کربلا را مأمور انجام این کار قرار داده ایم تا درکنار جمع آوری مدارک با این اشخاص ارتباط برقرار کرده و مدارکشان بازگردانده گردد. احترام به مقررات و مقررات عراق ضروری هست، بر این اساس مباحثی به نحو مقررات بالادستی در این ارتباط مطرح هست که دولت عراق هم به آن دقت می کند و درهرحال دیدگاه ما دقت جدی به احتیاج و فراهم کردن تسهیلات برای زوار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اهتمام بر اینکه با همکاری طرف مقابل می توان به خواسته زوار در سال های آینده تحقق بخشید، اظهار کرد: بر این اساس ضروری هست اپراتورهای عراقی یا خودشان سرمایه گذاری کرده و مسئله را حل کنند یا ضروری هست با همکاری و همکاری های زیادتر این کار را انجام داد.

وضعیت رفت و آمد در محورهای منتهی به مرزها

ترافیک در جاده های ایلام

تصاویر هوایی از مرز مهران

بازگشت زوار اربعین از مسیر مرز شلمچه

موج برگشت زوار به کشور

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir