آخرین اخبار

کد خبر ۴۵۰۴۸۰ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
گزارش فارس از پشت صحنه طرح «چهلچراغ»

«چهلچراغ» و کوشش برای پاسداشت فرهنگ عاشورایی/ حراج لباس های یک مجری!/ شهیدی شخص: هیچ زمان جای هیچ مجری اجرا نمی کنم

برنامه بیان کرد وگو کانون «چهلچراغ» در ایام محرم و صفر هر شب از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت و در این دوران کوشش کرد تا در حوزه های مختلف به پاسداشت فرهنگ عاشورایی بپردازد.

خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: اگر بخواهید به پی فرهنگ عاشورایی در قالب هنر و کتاب و هنرپیشهی باشید خوب ترین پیشنهاد تماشای طرح «چهلچراغ» هست که در این شب ها با اجرای محمدرضا شهیدی شخص از شبکه سه سیما توزیع می گردد. اغلب اشخاصی که در این طرح به عنوان مهمان حاضر می گردند، متناسب با فرهنگ عاشورا آثاری هنری را عرضه کردند. شهیدی شخص که در این سالها امضای پیروزی اغلب طرح هاست علاوه بر حاضر بودن در «چهلچراغ» در «هزار داستان» هم مجری هست. « «چهلچراغ» طرح بیان کرد وگو کانونی با بحث هنر و امام حسین (ع) هست که در نکته پیوند میان هنر و فرهنگ حسینی به دوران چهل شب در وضع توزیع هست. برای تامین گزارش از آخرین قسمت این طرح تلویزیونی با ما مسیری غربی ترین نقطه تهران در باغی واقع در انتهای پونک شوید.

** «چهلچراغ»؛ دسته های عزاداری سید الشهدا

..

 

** دو ساعت تعویق در آغاز برنامه

چهلچراغ پیش تر جشنواره ای برای فرستادن فیلم، عکس و آثار عاشورایی بوده و برای نخستین دفعه در قالب طرح تلویزیونی سوگواری چهل روزه تا اربعین سید الشهدا را در کنار مهمان هایی که آثارشان وضع و هوای عاشورایی و حسینی دارد، توزیع می گردد.

** حکایت خرمالوهای نصفه رسیده

برپایه قرار پیشی بنا بود تا ضبط آخرین طرح «چهلچراغ» ساعت 10 صبح آغاز گردد، اما مثل همه طرح های تولیدی که ساعت معینی برای آغاز و انتهاء تصویربرداری ندارند، این طرح هم با دیرکردی حدود به دو ساعت و نیم آغاز گردید. استودیوی طرح در سوله ای در گوشه باغی نسبتا وسیع واقع شده هست. کنار آن خودرو وسیعی واقع هست که گویا اتاق رژی هست و کارگردان تلویزیونی در آنجا نشسته و طرح از نظر او می گذرد.

** پارکینگ خودرو های شخصی «چهلچراغی ها» هم اینجاست!

 

** مجری زودتر از بقیه می آید

** صدایی که هرازگاهی در باغ شنیده می شود

** خلال گریم عکاسی نکنید!/ «خانواده دکتر ارنست» هم اینجا هستند!

شهیدی شخص وقت را از دست نمی دهد و تا آمدن عموم دلائل به اینجا، از مجال بکارگیری کرده و به اتاق گریم می رود. شهیدی شخص تحت دست گریمور واقع هست، موها و بعد شکل او برای قرار دریافت رو به رو دوربین مهیا می گردد... در همین لحظه مهمان از مسیر می رسد و بعد از شهیدی شخص او تحت دست گریمور می نشیند.

** محمدمهدی سیار، مهمان امروز برنامه

شهیدی شخص لباسش را عوض کرده و با کت و شلوار رسمی به طرف استودیو می رود. 

** دکوری با رنگ مشکی

محمدمهدی سیار که امروز در قسمت نخست مهمان «چهلچراغ» هست، یکی از شاعرانی هست که بارها برای مقام معظم رهبری شعر سروده و اتفاقا وی هم به شعرهای او علاقه دارند. به سبب مناسبتی بودن «چهلچراغ» دکور این طرح بیسی کاملا مشکی دارد و با المان های لوستر سبز رنگ و علمی از نوع مقوا پوشیده شده هست. این حوض یکی از دیوارهای اتاقی هست که شهیدی شخص و مهمان در آن می نشینند و شاهد آن هم دو صندلی سفیدی هست که جلوی این دیوار دیده می گردد.

** شباهت دکور ماه عسل و چهلچراغ

-

** شهیدی شخص به جای علیخانی!

-البته دکور ماه عسل هم همین گونه بود اما یکساعته جمعش کردیم! مسئول دکور با تبیین به شباهت دکور «چهلچراغ» با «ماه عسل» می گوید: کف دکور ماه عسل را هم از همین نئوپان ها گذاشتیم که در اینجا به کار بردیم. اگر پشت صحنه «ماه عسل» را دیده باشید، شما هم به این دستاورد می آمد که گویا اینجا منحصرا یک احسان علیخانی کم دارد. عموم دلائل پشت صحنه چهلچراغ همان هایی می باشند که گروه تولید ماه عسل را تشکیل می دهند. یکی می گوید اینجا تیممون ماه عسلیه و منحصرا احسان نیست که اونم پشت صحنه دنبال کننده وضع ما و طرح هست و در اصل حاضر بودن معنوی داره.

 

** اذانی که از گوشی تلفن همراه بلند شد

یکی از مدیران دکوری که طراح آن پیمان قانع هست، در نبود قانع در نکته دوران وقتی که برای دکور هر برنامه  صرف می کنند، می گوید: دکور چهلچراغ را ظرف دوران 1 روز زدیم و دکور پاییزی حالا خورشید را دو روزه تمام کردیم. حدود اذان که می گردد دیگر صدای سخن دلائل با هم قطع شده و جای خود را به صدای اذانی می دهد که از گوشی تلفن همراه هر یک از آنان بلند شده هست.

** مردان سیاه پوش ماه عسل هم اینجا هستند

اینها همان 20 مرد سیاه پوش طرح ماه رمضان شبکه سه می باشند که حالا تیم تشکیل دهنده «چهلچراغ» می باشند.

** مجری وارد دکور می شود

طرح با سه دوربین مرسومی و یک دوربین کرین تصویربرداری می گردد. زمانیکه شهیدی شخص وارد استودیو می گردد عموم با صدای بلند صلوات می فرستند. یکی می گوید دیگه امروز آخرین روزیه که آقای شهیدی شخص را شاهد هستیم و شوخی ها ادامه پیدا می کند.

** زمین دکور دوباره جارو می شود

یکی می گوید قرار هست شهیدی شخص ماه عسل سال آینده را اجرا کند و دیگران به شوخی او می خندند و شهیدی شخص می گوید من در تمام عمر کاریم به جای هیچکس اجرا نکردم. مسئول صحنه با ورود به استودیو عموم جا را از نظر می گذراند.

 

** نقد مهمان پیش از اجرای برنامه

شهیدی شخص در اینجا هم با حوصله با عموم سخن می کند. پیش از اینکه طرح آغاز گردد، مهمان و مجری روی صندلی هایشان نشسته و با هم مشغول سخن می گردند.

** به چه علت لباس مشکی پوشیدید؟

شهیدی شخص با در دست برخوردار بودن یکی از کتاب های (محمدمهدی سیار) بعضی شعرهایش را نقد می کند و سیاری هم توضیحاتی را عرضه می دهد.

** لباس هایم را حراج کردم!

دقایقی پیش از آغاز طرح مجری رو به مهمان می گوید که به چه علت بلوز مشکی پوشیدی؟ و او را به همراه یکی از کودکانی پشت صحنه مسیری اتاق لباس می کند تا لباسش را عوض کند. در این فاصله مجری رو به دلائل پشت صحنه کرده و می گوید: من امروز لباس هایم را حراج کردم و از گوشه و کنار استودیو سوالهای مختلفی شنیده می گردد. آخرین شوخی مرتبط به شخصی هست که پشت دوربین سرپا، او می  گوید یک خودرو هم داریم که برای مجری یک طرح هست که صبح ها می رفته سر طرح و بعدش می رفته خونه!  

** یادی از مرحوم افشین یدالهی

یکی می گوید سایز مدیوم هم دارید؟ نهایتی به کفش قهوه ای رنگ شهیدی شخص تبیین می کند و یکی هم کت و شلوار سرمه ای مجری «چهلچراغ» را هدف دارد. آخرین شوخی مرتبط به شخصی هست که پشت دوربین سرپا، او می  گوید یک خودرو هم داریم که برای مجری یک طرح هست که صبح ها می رفته سر طرح و بعدش می رفته خونه!   مهمان از شهیدی شخص می پرسد که در نکته چه بحثی توان داریم سخن کنیم؟ و جواب می شنود که در نکته کتاب، ادبیات، هنر و روضه.

 

** سکوت عجیبی که در اینجا حکمفرما است

در همین لحظه کات می دهند تا توضیحاتی را در نکته ادامه سخن به مهمان بدهند. گویی که مهمان و مجری داخل یک حوض آبی نشسته اند.

** آنچه بیننده می بیند

پشت در ورودی مونیتوری نصب شده که گاهی وقت ها تصویربردار از داخل آن طرح را کاوش می کند.

 

** انتهاء پلاتوی اول

برای قسمت بعدی پس مقدمه دکور دگرگونی می کند و حوض آبی کنار رفته و آرم طرح با پس مقدمه سبز رنگ نمایان می گردد.

** شعری که برای دولت حاشیه ساز شد!

  گریمور طرف شهیدی شخص رفته و فون صورتش را تمدید می کند.

 

** صدای گربه تنها مانع ضبط برنامه

هیچ چیز توان ندارد مانع از ادامه سخن شهیدی شخص با مهمانش گردد، اما در انتهاء طرح صدای ممتد یک گربه که گویی گرسنه هم هست از خارج باغ شنیده می گردد و یکی از همین مردان سیاه پوش خارج رفته و گربه را از کنار استودیو دور می کند. لذا گزارش، از آنجایی که «چهلچراغ» روزانه با حاضر بودن دو مهمان ضبط می گردید، در روز نهایت طرح هم علاوه بر سیار مهمان نهایتی هم در اینجا حاضر خواهد گردید.

علی آدمی مداح اهل بیت مهمان بعدی گروه هست که بعد از سرو نهار وارد باغ «چهلچراغی ها» می گردد و دوباره داستان از سر گرفته می گردد.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir