آخرین اخبار

کد خبر ۴۵۰۴۳۳ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۶
معاون اجتماعی ارگان بهزیستی کشور:

طلاق در بین کودکانی بهزیستی از متوسط جامعه پایین تر است

حبیب الله مسعودی فرید بیان کرد: پایشی که شکل گرفته نشان می دهد اندازه طلاق در کودکانی بهزیستی از متوسط طلاق در جامعه پایین تر بوده هست. ما تفکر می کنیم یکی از دلایل این آمار متمایز شدت هایی هست که این کودکان در زندگانی شان کشیده اند و طبعاً دلشان نمی خواهد چنین جریانی برای فرزندانشان نیز تکرار گردد.

این بچه‌ها قرار هست خودشان آینده خود را بسازند و وارد دنیایی می‌شوند که هیچ کس منتظرشان نیست. آ 18 18 میلیون تومان پول و خداحافظی با موقعیت های که وقتی حکم سرپناه را برایشان داشته انتهاء قصه این بچه‌ها در 18 سالگی هست. اما عاقبت این بچه‌ها چه می‌شود؟ این سؤالی هست که برای جواب به آن سراغ دکتر حبیب‌الله مسعودی‌فرید معاون اجتماعی ارگان بهزیستی کشور رفته و با وی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
وضع بچه‌هایی که بعد از 18 سالگی از بهزیستی بیرون می‌شوند موضوعی نگران‌کننده هست. 18 18 سالگی طبعاً سنی نیست که این بچه‌ها بتوانند روی پای خود بایستند. آقای دکتر بچه‌های بهزیستی بعد از ترخیص چه وضعی پیدا می‌کنند؟
آقای دکتر بچه‌های بهزیستی بعد از ترخیص چه وضعی پیدا می‌کنند؟ یکی از نگرانی‌های خود ما موضوع توانمند کردن بچه‌هاست که خیلی پیش از 18 سالگی ضروری هست شروع شود؛ ‌این توانمند‌سازی می‌تواند روانی باشد، تحصیلی یا حرفه‌آموزی باشد. ما اهتمام داریم که این بچه‌ها بعد از 15 سالگی تخصصی را بیاموزند.
 
در وضع حاضر چقدر از این بچه‌ها سالانه از موقعیت ها شما ترخیص می‌شوند؟
  در وضع حاضر چقدر از این بچه‌ها سالانه از موقعیت ها شما ترخیص می‌شوند؟ سالی600، 700 نفر از این بچه‌ها از موقعیت ها زیر پوشش بهزیستی بیرون می‌شوند و شبانه‌روز در این موقعیت ها نیستند. تقریباً نزدیک نیمی از این بچه‌ها ازدواج می‌کنند و از موقعیت ها می‌روند و نیم دیگر هم وارد زندگانی مستقل می‌شوند.
 
صحیح هست که ابزارها بهزیستی محدود هست اما به نگاه شما 18 سالگی برای استقلال یک شخص سن پایینی نیست و نمی‌تواند این بچه‌ها را با مسئله رو به رو کند؟
  صحیح هست که ابزارها بهزیستی محدود هست اما به نگاه شما 18 سالگی برای استقلال یک شخص سن پایینی نیست و نمی‌تواند این بچه‌ها را با مسئله رو به رو کند؟ اولاً اینکه حتماً ضروری هست این بچه‌ها به سن 18 سالگی تمام برسند و پیش از 18 سالگی هیچ کدام از بچه‌های ما از موقعیت ها بهزیستی نمی‌روند. برپایه دستورالعمل‌های موجود این بچه‌ها دست کم تا پنج سال بعد از ترخیص زیر نظارت ما می باشند و ضروری هست گزارش‌های مددکاری برای آنان تامین ‌شود و برای بازدید از منازل آنان می‌روند و به این بچه‌ها مساعدت می‌کنند.
 
چه مبلغی به این بچه‌ها مساعدت پولی می‌شود و به نگاه شما چنین مبلغی برای تشکیل یک زندگانی مستقل قدر کفایت است؟
اما سال کنونی توانسته‌ایم در اعتباراتمان 18 میلیون تومان مساعدت خرج را برای ترخیص این بچه‌ها در نگاه بگیریم. این 18 میلیون هم برای مساعدت به این بچه‌هاست که بتوانند چند نفری با این مبلغ خانه‌ای تامین کنند یا در حوزه اشتغال وارد گردند از مسیر وام‌هایی که ارگان به این بچه‌ها می‌دهد. بعد از پنج سال هم کوشش می‌کنیم تا ارتباط‌مان با این بچه‌ها قطع نشود صحیح مثل بچه‌هایی که بعد از استقلال از خانواده بیرون می‌شوند و ارتباطشان را با خانواده همان طور محافظت می‌کنند.
عمده‌ترین مسئلهی که ما با این بچه‌ها داریم مشکلات ارزشی هست. همچنین خود ما هم برنامه‌هایی برای آماده‌سازی بچه‌ها داریم. در کنار این ضروری هست روی توانمند‌سازی این بچه‌ها کار گردد چراکه اگر 100 میلیون تومان هم به این بچه‌ها داده گردد اما توانمندی ضروری را نداشته باشند عموم این اعتبارات از میان می‌رود.
 
  گاهی گزارش‌هایی در مورد مشکلات متعدد بچه‌های بهزیستی به مورد دختران انتشار یافته می‌شود. در این باره چه پیش‌بینی‌هایی شکل گرفته است؟
در این باره چه پیش‌بینی‌هایی شکل گرفته است؟ بله مورد های هم داشته‌ایم بچه‌هایی که به بیرون رفته‌اند، مسئله پیدا کرده‌اند. بهزیستی به طور مستمر این نقش را دارد که پشتیبان این بچه‌ها باشد.
 
آیا پایشی در مورد اینکه این بچه‌ها با چه مشکلاتی رو به رو می باشند شکل گرفته و شما در روند این واقعه هستید؟
  آیا پایشی در مورد اینکه این بچه‌ها با چه مشکلاتی رو به رو می باشند شکل گرفته و شما در روند این واقعه هستید؟ ما در وضع حاضر با مساعدت حوزه کلینیک‌های مددکاری در وضع اجرایی کردن برنامه پایش وضع این بچه‌ها هستیم. بعضی از آنان خیلی فراوان اشخاص موفقی می باشند و ما برای این بچه‌های نخبه‌مان گروه ثبت کردیم و شبکه‌ای در سراسر کشور احداث شده تا این بچه‌ها با موقعیت ها رابطه برخوردار باشند و بتوانند به بچه‌های ما ارائه دهند پیروزی الزاماً ربطی به بودن یا نبودن پدر و مادر ندارد و اگر بچه‌هایی که شرایط همانند بچه‌های حاضر در بهزیستی را دارند توانسته‌اند موفق باشند، قطعاً عموم این بچه‌ها استعداد گام برداشتن در راه پیروزی را دارند. ما کوشش داریم با مساعدت دوستان موفقی که خودشان از بچه‌های بهزیستی بوده‌اند و با شبکه‌سازی که در تمام کشور عمل شده هست تعویض به یک رویه کنیم. البته بچه‌هایی هم بوده‌اند که مبتلا مسئله شده‌اند به طور مثال ازدواج کرده‌اند و در ازدواجشان مسئله داشته‌اند و طلاق گرفته‌اند.
 
در مورد وضع مشکلات خانوادگی و طلاق این بچه‌ها چطور؛ آیا آماری در دست هست؟
  در مورد وضع مشکلات خانوادگی و طلاق این بچه‌ها چطور؛ آیا آماری در دست هست؟ پایشی که شکل گرفته نشان می‌دهد اندازه طلاق در بچه‌های بهزیستی از متوسط طلاق در جامعه پایین‌تر بوده هست. خیلی وقت ها متوسط زندگانی بچه‌های ما از متوسط سطح زندگانی بچه‌ها در آن ناحیه و شهر بالاتر هست اما مشکلات عاطفی و حاضر بودن نداشتن پدر و مادر کنار این بچه‌ها موجب شده تا تاب‌آوری بچه‌های ما زیادتر گردد و به راحتی با هر ناراحتی کوچکی جا نمی‌زنند.

 
برنامه ویژه‌ای برای پشتیبانی از دختران ندارید؟
بچه‌های ما اغلب خیلی فراوان توانمند می باشند و در حوزه‌های علمی و اجتماعی در سطوح بالایی قرار دارند.
اوضاع ازدواج‌ها در بهزیستی چه طور است؟ بچه‌های شما زیادتر با همدیگر ازدواج می‌کنند یا با اشخاص بیرون از بهزیستی؟
اوضاع ازدواج‌ها در بهزیستی چه طور است؟ بچه‌های شما زیادتر با همدیگر ازدواج می‌کنند یا با اشخاص بیرون از بهزیستی؟ زیادتر ازدواج‌های ما بیرون از بهزیستی هست.
 
با دقت به شرایط همانند و فهم خوب تر از مشکلات آیا ساز و کاری برای ارائه این بچه‌ها به همدیگر وجود ندارد؟

 
فرجام بچه‌هایی که از موقعیت ها شما ترخیص شده‌اند اما در دام اعتیاد یا مورد ها نهایتی دستخوش شده‌اند چه می‌شود؟
  فرجام بچه‌هایی که از موقعیت ها شما ترخیص شده‌اند اما در دام اعتیاد یا مورد ها نهایتی دستخوش شده‌اند چه می‌شود؟ در چنین مورد های همه مراحل معالجه و مراقبت‌های بعدی آن برای این بچه‌ها به شکل رایگان عمل می‌شود و نقش ماست. ارگان نقش دارد این بچه‌ها را پایش کند. در درجه بعدی این بچه‌ها ضروری هست به ارگان مراجعه کنند و ما نقش داریم به آنان خدمات عرضه کنیم.  
مرجع: روزنامه جوان

 

بازگشت به صفحه نخست گروه محیط مجازی

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :ازدواج متارکه