آخرین اخبار

کد خبر ۴۴۷۱۱۹ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۵
به عنوان پنجمین کشور

ایران موافقت‏نامه منطقه‌‏ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی را امضا کرد

ایران به عنوان پنجمین کشور بعد از ارمنستان، بنگلادش، کامبوج و چین موافقت‏نامه منطقه‌‏ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را امضا کرد.

به گزارش ذاکرنیوز به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ایران به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) موسوم به UN/ESCAP، موافقت‏نامه منطقه‌‏ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را امضا نمود. ایران به عنوان پنجمین کشور بعد از ارمنستان، بنگلادش، کامبوج و چین به این موافقت‏نامه پیوسته است.

کمیسیون اسکاپ، بازوی توسعه منطقه‏‌ای این سازمان در محدوده آسیا و اقیانوسیه است که از 53 کشورهای عضو و 9 عضو وابسته تشکیل شده است. چشم انداز اصلی کمیسیون اسکاپ این است که به عنوان پلت‏فرم چند جانبه جامعی در توسعه اقتصادی و اجتماعی فراگیر و پایداری در سطح آسیا و اقیانوسیه فعالیت نماید و به ویژه، به موضوع تسهیل و ساده سازی مقررات و فرآیندهای تجارت فرامرزی از طریق تدوین و تصویب موافقت‏نامه‌های بین‏‌المللی و منطقه‌‏ای بپردازد.

در این راستا، کمیسیون مذکور از سال 1394 اقدام به تنظیم موافقت‏نامه‌‏ای با محوریت تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی نمود و طی آن از کلیه ذینفعان درخواست کرد تا به منظور دستیابی به یک سیستم متحد و یکپارچه تبادل و شناسایی اطلاعات و اسناد تجاری در تدوین و پیاده‌‏سازی آن نقش آفرین باشند. از این‏ رو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از سوی وزارت امور خارجه بعنوان نقطه تماس ایران به این کمیسیون معرفی شد و از آن پس مذاکرات مربوط به این موافقت‏نامه را پیگیری نمود تا سرانجام، پس از برگزاری جلسات متعدد در باب تدوین و نهایی‌‏سازی متن و مفاد موافقت‏نامه، این سند در 30 اردیبهشت ماه سال 1395 به تصویب اعضا رسید.

بر اساس این گزارش، مراسم امضای موافقت‏نامه مزبور با هماهنگی دبیرخانه اسکاپ در 29 آگوست مقارن با 7 شهریور ماه سال جاری در بانکوک برگزار شد که طی آن، مقامات کمیسیون مزبور و نمایندگانی از کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، تایلند، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه حضور داشتند و کشورهای بنگلادش، کامبوج و چین اقدام به امضای موافقت‏نامه نمودند. در آن تاریخ نمایندگی کشورمان در بانکوک به دلیل نهایی نشدن فرآیند داخلی اخذ تاییدیه‌‏های لازم از سوی هیئت محترم وزیران بدون اظهار نظری در مراسم شرکت نمود. اما این موافقت‏نامه سرانجام در جلسه مورخ 08/06/96 هیئت وزیران به تصویب و طی تصویب‏نامه شماره 72533مورخ 14/06/96 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردید.

پیوستن به موافقت‏نامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه یکی از دستاوردهای بزرگ ملی و منطقه‌‏ای برای کشور است که پیش‏بینی می‏‌شود مزایای ذیل را به همراه داشته باشد:

- خروج از موضع آسیب‏‌پذیری و انزوای اقتصادی و گسترش روابط تجاری در راستای بهره‌‏گیری از فضای باز بین‌‏المللی ایجاد شده در دوران پسا برجام

- تشویق توسعه تجارت در سطح منطقه‏‌ای و ایجاد زمینه حضور فعال ایران در سازمان‏های اقتصادی بین‌‏المللی

- افزایش تعامل‏ پذیری سیستم جامع تجارت ایران با سایر کشورهای منطقه و استحکام بخشیدن به روابط سیاسی و اقتصادی میان طرفین

- شکل‏‌گیری چارچوب‏‌های قانونی و فنی موثر و مبتنی بر استانداردهای بین‌‏المللی روز دنیا در سیستم تجارت الکترونیکی کشور و ایجاد زمینه یکسان‏ سازی مقررات تجاری در سطح بین‏‌المللی

- ادغام در اقتصاد جهانی به سبب افزایش حجم تبادلات تجاری ناشی از حمایت از معاهدات و پیمانهای بین‏‌المللی

 

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir