آخرین اخبار

کد خبر ۴۴۶۰۳۰ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰

سفر اربعین/ورود غیرقانونی به عراق۳سال زندانی دارد

این روزهای منتهی به اربعین حسینی شور و حال خاصی برپاست. ستادهای مردمی برای تسهیل امور زائران برپا شده است و در رسانه ها و فضای مجازی اخبار مربوط به این حماسه معنوی دست به دست می چرخد.

ذاکرنیوز - گروه جامعه: هرسال در این ایام با نزدیک شدن به روزهای پیاده روی اربعین حسینی، نهادها، سازمانها و افراد بسیاری در صدد فراهم آوردن شرایط لازم و مناسب برای هرچه بهتر برگزار شدن این گردهمایی عظیم هستند. در عین حال اخبار و اطلاعات فراوانی در این ایام مخابره می شود که می تواند مورد استفاده زائران قرار گیرد.

این گزارش جمع آوری اخبار و اطلاعاتی است که طی هفته گذشته در رسانه ها مطرح شد.

توصیه پلیس به زائران اربعین

رئیس پلیس جعل و کلاهبرداری آگاهی ناجا به زائران اربعین توصیه کرد: برای دریافت ویزای کشور عراق از طریق سامانه "سماح" اقدام کنند.

سرهنگ محمدرضا اکبری تاکید کرد: زائران فریب تبلیغات دروغین برخی سایت‌ها برای دریافت ویزای ارزان و سریع را نخورند و برای دریافت گذرنامه شخصا به دفاتر "پلیس+۱۰" مراجعه و به هیچ عنوان مدارک خود را به افراد ناشناس، دفاتر و موسسات غیر مجاز تحویل ندهند.

وی افزود: لازم است زائران از مدارک هویتی خود به دقت مواظبت کرده و در صورت مفقودی موضوع را به نزدیک ترین واحد انتظامی اطلاع دهند، برای دریافت ارز مورد نیاز نیز به صرافی های مجاز مراجعه و از خرید ارز در نقاط مرزی و دلالان ارزی جداً خوداری کنند.

اکبری همچنین توصیه کرد: زائران مواظب تبلیغات دروغین برخی سایت ها و موسسات در مورد سفر به عراق و شرکت در مراسم اربعین با کمترین قیمت ویزا و سریع ترین زمان باشید، زیرا در این گونه موارد احتمال کلاهبرداری متصور است.

رئیس پلیس جعل و کلاهبرداری آگاهی ناجا همچنین گفت: زائران در هنگام سفر به کشور عراق مواظب افرادی که سعی در معاوضه دینار عراقی با پول ایرانی دارند، باشند زیرا احتمال ارائه دینار جعلی از سوی جاعلان وجود دارد.

وی یادآور شد: زائران در سفر به این کشور باید مواظب خرید وسایل تقلبی نیز باشند،  در هنگام خرید برخی از اجناس در کشور عراق مانند گوشی تلفن احتمال اینکه فقط در همان کشور فعال باشد و در کشور ما غیر فعال شود، وجود دارد.

اکبری اظهار داشت: در صورتی که روادید زائران ویزای مانیفستی (گروهی) است، حتما باید به صورت گروهی از مرزهای مجاز خارج شوند و به هیچ عنوان به صورت انفرادی به مرزها مراجعه نکنند.

وی عنوان کرد: افراد مدارک هویتی غیر مرتبط با سفر اربعین را به همراه خود نبرند و در هنگام سفر هر فرد باید گذرنامه و روادید خود را شخصا به همراه داشته باشد.

 رئیس پلیس جعل و کلاهبرداری آگاهی ناجا همچنین اظهار داشت: اشخاص به هیچ عنوان رمز عابر بانک خود را بر روی کارت درج نکنند و مدارک، کارت عابر و وجوه نقد خود را در جیب های مختلف بگذارند تا در صورت مفقود شدن همه آنها باهم مفقود نشود.

کشف ۱۰۰ هزار ویزای جعلی اربعین در تهران

در این هفته و به رغم توصیه های فراوان برای تهیه بلیط از مراکز معتبر رئیس پلیس تهران از کشف ۱۰۰ هزار ویزای جعلی اربعین در تهران خبر داد.

رییس پلیس تهران گفت: نیروهای اطلاعاتی پلیس پایتخت در آستانه مراسم اربعین حسینی در اقدامی عملیاتی ضمن انهدام باند بزرگ جعل ویزا و دستگیری اعضاء آن،یک صد هزار ویزای جعلی از این باند کشف کردند.

ورود غیرقانونی زائران به عراق ۳ سال زندانی دارد

به دنبال تاکیدات مقامات بر لزوم تهیه ویزا برای شرکت در مراسم اربعین، سرکنسول ایران در کربلا از مجازات زندان برای افرادی که بدون ویزا به کشور عراق وارد می شوند خبر داد.

سرکنسول ایران در کربلا با بیان اینکه داشتن مدارک قانونی اعم از ویزا، گذرنامه و مهر ورود و خروج برای زائران اربعین الزامی است، گفت: ورود به خاک عراق بدون ویزا یا بدون ثبت مهر ورود به‌عنوان ورود غیر قانونی تلقی شده و حداقل سه سال زندانی در پی دارد.

همچنین کشور عراق اعلام کرد: صدور ویزای اربعین فقط در سفارتخانه ها انجام می گیرد و هیچ ویزایی در فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی صادر نمی شود.

هزینه تمام شده ثبت نام اربعین

علاوه بر ۴۰ دلار ویزا، متقاضیان سفر اربعین ۱۸هزار و ۸۰۰ تومان برای بیمه عمر و حوادث، ۶۲۰۰ تومان برای خدمات درمانی (هلال احمر) و ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان به عنوان حق الزحمه اخذ روادید باید پرداخت کنند تا فرآیند ثبت نام و صدور ویزای آن‌ها تکمیل شود.

نرخ اتوبوس ها در ایام اربعین

رئیس اتحادیه شرکت های مسافربری کشور به نرخ اتوبوس ها در ایام اربعین اشاره کرد و گفت: نرخ اتوبوس در حال حاضر برای مرز مهران ۳۸ هزار تومان است و زمانی که یک سر خالی می شود این نرخ ۷۶ هزار تومان می شود.

گرچه این نرخ همچنان مورد مناقشه است.

قیمت بلیط هواپیما ۱۲۰۰۰۰۰ تومان

یکی از مواردی که ممکن است در این ایام مورد سوء استفاده برخی قرار بگیرد قیمت بلیط برای سفر به کشور عراق است.

در این خصوص جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی گفت: پرواز رفت و برگشت تهران-نجف فقط ۱.۲ میلیون تومان است. از مردم می‌خواهیم فقط از نمایندگان رسمی بلیت پروازهای اربعین را خریداری کنند.

افزایش مرزهای خروجی برای جلوگیری از ازدحام

سخنگوی ستاد اربعین استان تهران مرز مهران را به عنوان گذرگاه خروجی زائران اربعین در استان تهران معرفی کرد و افزود: هماهنگی برای بازگشایی مرز چهارم نیز آغاز شده است.

حمید گودرزی ضمن ارزیابی وضعیت ثبت نام ها برای پیاده روی اربعین گفت: «هم اینک ۵ کمیته شکل گرفته است و ماموریت استان تهران در نجف می باشد که ۱۵۰ هزار غذا در شبانه روز سرو خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ثبت نام ها آغاز شده است و از مردم می خواهیم از مجاری قانونی تردد کنند. سال گذشته سه مرز باز بود و امسال یک مرز دیگر نیز بازگشایی شده است.

گودرزی افزود: تردد زائران استان تهران از مرز مهران است و هماهنگی های خوبی انجام گرفته است و هماهنگی برای بازگشایی مرز چهارم نیز آغاز شده است.

وی با اشاره به آمار دو میلیون و پانصد هزار نفری زیارت اربعین حسینی در سال گذشته گفت: امسال آمار ثبت نام ها احتمالا به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برسد و از مردم می خواهیم از طرق دیگر به جز سامانه سماح ثبت نام نکنند.

گودرزی در خصوص مبلغ نهایی پرداخت برای پیاده روی اربعین اظهار کرد: در سامانه سماح ۶۲۰۰ تومان از سوی هلال احمر و رقم ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان و ۴۰ دلار به صورت ریالی از عزیزان دریافت می شود اما اصرار داریم مبلغ بیمه را حتما واریز کنند.

معرفی دفاتر زیارتی رسما و شرکتهای مجاز در سامانه اینترنتی سازمان حج و زیارت

شهریار حیدری سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: صرفاً ۲۴۳۰ دفتر زیارتی رسمی که اطلاعات آنها در سامانه اینترنتی سازمان حج و زیارت منتشر شده است و همچنین ۳ شرکت ؛ طلوع زرین، روز به روز گشت و بهشت ریحانه ایرانیان مجاز به دریافت مدارک زائرین جهت اخذ ویزای اربعین هستند .

خروج اتباع افغانستان از مرز شلمچه

مجید آقابابایی همچنین از آغاز ثبت نام مقدماتی اتباع افغانستان خبر داد و گفت: طی یک یا دو روز آینده ویزای آنها صادر می‌شود.

وی افزود: اتباع خارجی از مسیری مجزا و از مرز شلمچه به خاک عراق وارد خواهند شد.

آقابابایی همچنین تاکید کرد: دولت عراق تاکنون مسئولیت بازگشایی و فعالسازی مرز چیلات و دهلران را نپذیرفته است.

وام اربعین برای دانشجویان طی ۱۵ روز

رئیس صندوق رفاه دانشگاهیان‌ وزارت علوم اعلم کرد: آمادگی‌ داریم حداکثر تا ۱۵ روز وام عتبات دانشگاهیان را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

رئیس ستاد اربعین ستاد کل نیروهای مسلح نیز گفت: دانشجویان و طلاب مشمول می توانند تنها با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و یا سپردن یک فقره چک، با رعایت دیگر تشریفات قانونی، برای حضور در مراسم اربعین حسینی در کربلا اقدام کنند.

۲۶مهر آخرین مهلت ثبت نام دانشجویان مشمول در سامانه «سقا»

دانشجویان مشمول متقاضی شرکت در مراسم اربعین حسینی تا پایان روز ۲۶ مهر ماه برای ثبت نام در سامانه سقا جهت دریافت مجوز خروج رایگان فرصت دارند.

از سوی ستاد اربعین اعلام شد، دانشجویان مشمول (معافیت تحصیلی) که قصد حضور در پیاده روی اربعین حسینی را دارند، با ثبت نام در این سامانه می توانند به صورت رایگان مجوز خروج از کشور را دریافت کنند.

با ثبت نام در سامانه سقا دیگر نیازی به قراردادن ودیعه سه میلیون تومانی نزد نظام وظیفه نیست، لذا تعهد نامه محضری جهت ضمانت کفایت می کند و همچنین نیاز به ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی نیست و در نتیجه دانشجویان نباید هزینه ثبت در دفاتر اسناد رسمی را پرداخت کنند. از دیگر خدمات سامانه سقا، دریافت اسکان در نجف و کربلا برای کاروان های دانشجویی است.

زائران اربعین تا ۵ آبان به مرز خسروی مراجعه نکنند

فرماندارقصرشیرین با بیان این که تردد زائران از مرز رسمی خسروی به عتبات عالیات از ۵ آبان آغاز می شود، از زائران اربعین حسینی خواست تا قبل از این تاریخ به مرز خسروی مراجعه نکنند.

مسیر پیاده روی اربعین

طول مسیر نجف تا کربلا ۸۲ کیلومتر است که بین دو تا ۵ روز طول می‌کشد. مسیر پیاده‌روی از شارع الرسول شروع می‌شود و در عمود ۱۸۰ النجف، پیاده‌روی در شهر نجف تمام می‌شود. بعدازآن دوباره پیاده‌روی را از عمود ۱ در جاده نجف به کربلا شروع می‌کنید و  تا حرم حضرت عباس (ع)، ۱۴۵۲ عمود در پیش دارید.

توصیه می شود زائران حتماً بعد از نماز صبح، پیاده‌روی را شروع کنند و بین ساعت ۳-۵ موکبی را برای استراحت شبانه پیدا کنند. اگر انفرادی می‌روند تا قبل از ۱۰-۱۱ صبح حرکت کنند چون مسیر هم در این ساعت‌ها خلوت‌تر است.

زائران اگر  می‌خواهند تماس تلفنی داشته باشند بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهین. زیرا احتمالاً به دلیل ترافیک بالای شبکه، در طول روز با مشکل مواجه خواهند شد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: امکان صدور ویزای گروهی ۵ نفره برای زائران وجود دارد.

توصیه های عمومی به زائران

وسایل مورد نیاز پیاده روی اربعین: 

سعی کنید از کوله‌پشتی راحت و سبکی استفاده کنید که بندهای آن نازک نباشد و ستون فقرات شما را در طول مسیر اذیت نکند. 

رول دستمال‌کاغذی، مسواک، حوله شخصی، لیوان و کلاه آفتاب‌گیر همراه داشته باشید.

یک عدد کیسه‌خواب نیز به همراه داشته باشید تا در صورت مناسب نبودن و سرد بودن مکان‌ها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.

یادتان باشد به آب‌وهوا اعتمادی نیست! پس لباس گرم بیرون از کوله همراه داشته باشید که آن را بپوشید یا روی دست بگیرید.

لباس‌های گرمتان را حتی‌الامکان ‌طوری انتخاب کنید که دکمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت کم یا زیاد کردن لباس‌هایتان را در طول مسیر داشته باشید.

داروهای موردنیازتان  برای ۱۰ روز را همراه داشته باشید. کفش راحت و سبک بپوشید.

به‌هیچ‌وجه برای پیاده‌روی اربعین کفش نو تهیه نکنید یا حداقل آن را از یک ماه قبل بپوشید و یک و نیم تا دو ساعت در روز با آن پیاده‌روی کنید. کفشی را انتخاب کنید که کفی مناسب داشته باشد و عرق نکند. در غیر این صورت ممکن است کوفتگی عضلانی و تاول در پاها شما را اذیت کند.

می‌توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی موردعلاقه‌تان را همراه داشته باشید، البته بهتر است این‌ها را در موبایل خود داشته باشید تا در حال پیاده‌روی بتوانید گوش بدهید یا بخوانید.

از بین خوراکی‌های همراه، آجیل و نان‌های خشک سبوس‌دار به سیستم گوارشی خیلی کمک می‌کنند. کشمش، میوه‌های خشک، نخودچی و شکلات به همراه داشته باشید. شکلات شیرین باعث ایجاد تشنگی می‌شود اما شکلات تلخ انتخاب خوبی برای یک پیاده‌روی طولانی است. درواقع شکلات تلخ برای تأمین انرژی بسیار مفید است.

منبع : مهر
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir