آخرین اخبار

کد خبر ۴۴۵۷۷۴ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۹
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی:

۴۵۰میلیاردتومان برای احداث سد کرم آباد پلدشت جذب شد

ارومیه- معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: تاکنون برای احداث سد کرم آباد پلدشت ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار جذب شده است.

به گزارش ذاکرنیوز، تقی کهوریان پیش از ظهر چهارشنبه در جریان بازدید از روند اجرای سد کرم آباد پلدشت با بیان اینکه این سد از طرح های زیر ساختی محسوب می شود افزود: با اتمام این طرح ۱۹هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی بصورت تحت فشار آبیاری خواهد شد.

وی ادامه داد: محصولات تولید شده در این دشت در کنار جذب سرمایه گذار جهت ایجاد صنایع تبدیلی و فن آوری محصولات آینده روشنی را در منطقه نوید می دهد.

معاون طرح و توسعه سازمان آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز در این بازدید اظهارداشت: این سد از معدود سدهایی است که در خارج از بستر رودخانه احداث سالیانه به میزان ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب از دریاچه پشت سدارس برداشت خواهد شد.

بهروز شقاقی ادامه داد: طرح توسعه بهره برداری از رودخانه ارس در محدوده استان آذربایجان غربی شامل سد مخزنی کرم آباد، ایستگاه های پمپاژو خط انتقال برای شبکه آبیاری و زهکشی است و برای این مجموعه حدود ۱۱۵۰ میلیارد تومان هزینه می شود

وی اضافه کرد: برای سد مخزنی کرم آباد سه ایستگاه پمپاژ در نظر گرفته شده است که ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه آب برداشت خواهند کرد و برای تامین آب سد کرم آباد ۱۱۲ میلیون متر مکعب در سال برداشت خواهد شد.

معاون طرح و توسعه آب منطقه ای آذربایجان غربی اظهار داشت: این سد تا پایان سال جاری آبگیری و تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پلدشت نیز گفت: با اجرای طرح کرم آباد ۱۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی دیم و ملی دو شهرستان پلدشت و شوط به سیستم آبیاری نوین مجهز و زمینه اشتغال در حوزه کشاورزی ایجاد خواهد شد.

اصغرزاده افزود: با بهره برداری از این طرح نه تنها تحولی بزرگ در کشاورزی استان و تولید محصولات استراتژیک همچون گندم، کلزا، جو و آفتابگردان بوجود خواهد آمد بلکه یکی از مهمترین اهداف نظام در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال محقق خواهد شد.

سد کرم آباد با ظرفیت ۵۳ میلیون متر مکعب با ارتفاع ۵۵ متر و طول تاج دو کیلومتر و عرض تاج ده متر در نزدیکی روستای کرم آباد شهرستان پلدشت احداث می شود.

این سد دراستان پنجمین سدی است که در خارج از بستر رودخانه احداث می شود و تا پایان سالجاری آبگیری خواهد شد.

منبع : مهر
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir