کد خبر ۴۴۲۹۸۶ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۶
به همراه برپایی نمایشگاه عکس «چشم ما حیرت» تا اربعین

ده شب تعزیه بزرگ عربی در میدان امام حسین (ع)

گروه تعزیه سماوه بزرگترین گروه اجرای تعزیه در عراق با حدود ۴۰ هنرمند خود شامل اعضای گروه نمایش، صداپیشگان و موسیقی به ایران خواهد آمد و از ۲۱ مهر تا ۱ آبان هرشب از ساعت ۱۹ در میدان امام حسین به زبان عربی تعزیه اجرا خواهند کرد.

به گزارش ذاکرنیوز 1396 ساعت 14 در سالن کنفرانس اول مارکت، با حضور مجتبی حیدری (هنرمند عکاس این نمایشگاه) و تنی چند از خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد.

مجتبی حیدری که پیش تر به کار عکاسی خبری مبادرت داشته، چند سال است که به طور متمرکز به کار عکاسی مستند و جهادی مشغول شده و تاسیس گروه عکاسان جهادی وارثین را در کارنامه دارد، در خصوص بخش نمایشگاه عکس «چشم ما حیرت» توضیح داد: این نمایشگاه شامل حدود 300 فریم عکس از 4 سال حضور و پوشش تصویری مراسم پیاده روی و خدمت رسانی به زائرین اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) است که از قاب دوربین اینجانب مجتبی حیدری ثبت شده اند. این عکس ها بازه زمانی اربعین سال 92 تا 95 را در 3 بخش «راهپیمایی»، «قصه ها» و «تیپ نگاری» شامل می شوند. عکس های بخش راهپیمایی و تیپ نگاری همان طور که از عنوان شان مشخص است، مربوط به مسیرهای راهپیمایی اربعین از بصره و شهرهای دیگر تا کربلا و همچنین چهره های مختلف حاضر در این مسیرها هستند. اما بخش «قصه ها» تصاویر و حکایت مستند زندگی 10 نفر از خادمان زائران اربعین را در بر می گیرد. از شخصیت های که مورد توجه من قرار گرفتند می توانم به فردی مسیحی، یک قاری قرآن، ماهیگیر، پسر جوان والیبالیست، پلیس ، استاد نقاشی که با هویه روی چوب نقاشی می کرد، تعزیه خوان، شخصی معلول، یک ایرانی دانشجوی دکترا و مادر شهیدی که در جنگ با داعش شهید شده بود اشاره کنم.

حیدری در خصوص افتتاحیه این نمایشگاه گفت:  این نمایشگاه از روز جمعه 21 مهر ساعت 18 در میدان امام حسین (ع) برگزار شده و علاقمندان تا اربعین حسینی می توانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

حیدری ادامه داد: همچنین گروه تعزیه سماوه هم که قرار است در کنار برپایی این نمایشگاه از 21 مهر تا 1 آبان هرشب از ساعت 19 در میدان امام حسین به زبان عربی تعزیه اجرا کند، بزرگترین گروه اجرای تعزیه در عراق است که با حدود 40 هنرمند خود شامل اعضای گروه بازی، گروه صداپیشگان و گروه موسیقی به ایران خواهد آمد. این گروه در کنار نمایشگاه «چشم ما حیرت» هر شب یک مجلس تعزیه را برای عزاداران حاضر در میدان امام حسین (ع) اجرا خواهد کرد.گرچه این گروه در اصل حدود 500 نفر هستند و فقط گروه موسیقی‌شان 100 نفر را شامل می شود اما ما توانستیم از 40 نفر آنان دعوت کنیم.

از تفاوتی هایی که این تغزیه با تغزیه خوانی ایرانی دارد این است که صدا پیشگانی در آن حضور دارند و روی بازی بازیگران تعزیه صحبت می کنند.البته ما راوی را ایرانی انتخاب کردیم تا مردم متوجه اتفاقات شوند.صادق وفایی روایت این تعزیه را بر عهده دارد.

حیدری در آخر گلایه اش را از نهاد های دولتی مطرح کرد: من به تمامی نهاد های دولتی و غیر دولتی از ارشاد گرفته تا مجموعه های فرهنگی رفته ام و آنها را در جریان این اتفاق فرهنگی و مذهبی گذاشته ام اما هیچ نهادی کوچکترین حمایتی از این طرح نکرد اما مرا توبیخ هم کردند که چرا از کشور عراق عکاسی کرده ای! تنها حامی این برنامه مجموعه اول مارکت است که برای برپایی این تعزیه و حضور این 40 هنرمند عراقی حدود 200 میلیون تومان فقط به احترام سیدالشهدا خرج کرده است. ما هرگز منتی بر سیدالشهدا نداریم بلکه متن ایشان همیشه بالای سر ماست. اما کاش نهاد های دولتی کمی بیشتر توجه کنند. ما طرح هایی هم برای محرومیت زدایی داریم که به زودی اعلام می شوند.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir