آخرین اخبار

کد خبر ۴۳۱۵۶۹ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۴
واشنگتن‌پست:

اگر ترامپ به دنبال از بین بردن میراث اوباما است، از میانمار باید شروع کند

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت اگر دولت فعلی آمریکا به دنبال از بین بردن میراث «باراک اوباما» است، بهتر است از میانمار شروع کند و اقداماتی را برای متوقف کردن خشونت‌های ارتش این کشور علیه مسلمانان روهینگیا در پیش بگیرد.

به گزارش ذاکرنیوز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، تمایلات خود برای از بین بردن دستاوردهای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا را پنهان نمی‌کند که از آن جمله می‌توان به تلاش برای از بین بردن برنامه‌های دولت قبلی در زمینه طرح خدمات درمانی اوباما، قوانین مربوط به مهاجران غیرقانونی جوان، توافق بین المللی در زمینه تغییرات اقلیمی و یا برجام اشاره کرد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست با این مقدمه نوشت که بسیاری از تلاش‌های ترامپ برای از بین بردن میراث اوباما متوقف شده است.

نظرسنجی‌های عمومی نشان می دهد که معمولاً افکار عمومی آمریکا چندان از تلاش‌های ترامپ برای از بین بردن میراث اوباما رضایت ندارند اما یک مسئله  مهمی که ترامپ می‌تواند از طریق آن تأثیرات منفی سیاست خارجی اوباما را معکوس کند و با انتقادات اندکی روبرو شود، مسئله میانمار است.

سال گذشته، دولت اوباما تحریم‌های تجاری علیه دولت میانمار را کاهش داد و این کشور را که زمانی منزوی بود به یک برنامه پردرآمد بازگرداند که طبق آن کشورهای در حال توسعه اجازه داشتند تا برخی کالاهای خاص معاف از مالیات را به آمریکا صادر کنند.

این گزارش ادامه داد، این اقدامات همگی بخشی از مسیر تدریجی میانمار به سوی روابط بین‌المللی عادی بعد از چندین دهه روابط سرد با جامعه بین‌الملل بود.

چهره این انتقال میانمار از انزوا به سوی روابط با جامعه بین‌الملل، «آنگ سان سو چی» یک زندانی سیاسی و برنده جایزه نوبل بود که بعد از سالها حصر خانگی وارد سیاست کشورش شد و در نهایت بعد از پیروزی در انتخابات وارد پارلمان شد.

وی در آوریل 2016 به رهبر حزب حاکم میانمار تبدیل شد و این در واقع پست جدیدی بود که وی را به قدرتمندترین رهبر مدنی کشورش تبدیل کرد.

این گزارش سپس به وضعیت فاجعه انسانی در میانمار اشاره کرد و گفت یک فاجعه بی‌سابقه پناهجویان در امتداد مرز میانمار-بنگلادش در حال رخ دادن است و 370 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در حال فرار کردن از دست تهاجمات ارتش میانمار در استان «راخینه» در شمال میانمار می باشند.

روز سه‌شنبه هفته جاری، گزارشات بیشماری از کشتار گسترده غیرقانونی و دیگر جنایات نیروهای امنیتی میانمار منتشر شد و رئیس حقوق بشر سازمان ملل، رخدادهای این کشور را نمونه پاکسازی قومی و نژادی توصیف کرد.

با اینحال، دولت میانمار از جمله سوچی اصرار دارد که این اقدامات در واقع عملیات پاکسازی شبه‌نظامیان اسلامی است و همچنین روهینگیا را بعنوان سوداگران «بنگالی» توصیف کرده است و این در حالی است که سازمانهای بین المللی، چنین ادعایی را رد می‌کنند.

سوچی به دلیل نادیده گرفتن رخدادهای روهینگیا، مورد انتقادات شدید جامعه بین‌المللی قرار گرفته است.

حدود 700 هزار مسلمان روهینگیا از میانمار در پناهگاههای موقت در بنگلادش به سر می‌برند و دهها هزار نفر آنها در حین اوایل خشونت‌های دولت میانمار علیه مسلمانان، از مرز به سمت بنگلادش عبور کردند.

در جلسه فوری روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل، قرار است به موضوع خشونت ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا پرداخته شود و بسیاری امیدوارند که بیانیه تندی برای توقف خشونت‌ها و دسترسی انسانی به راخینه صار شود.

این گزارش ادامه داد، به نظر می‌رسد که سوچی در ماه جاری میلادی برای شرکت در جلسه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر نکند و احتمالاً بسیاری از رهبران جهان مسئله روهینگیا را در این جلسه مطرح کنند.

واشنگتن پست با اشاره به این موارد نوشت که چه فشاری را می‌توان به ارتش میانمار وارد آورد؟ و توضیح داد که اوباما سال گذشته، اهرم ارزشمندی را با کاهش تحریم‌های میانمار به وجود آورد و بنابراین تهدید به احیای این تحریم‌ها می تواند گزینه مهمی باشد اما تصور این مسئله سخت است که ترامپ نقش فعالی در این زمینه در پیش بگیرد.

این گزارش ادامه داد، «درک میچل» سفیر سابق آمریکا در میانمار در بین سالهای 2012 تا 2016 هفته گذشته اعلام کرد:«بخشی از مشکل اینجاست که هیچ علاقه محکمی در کاخ سفید همچون گذشته وجود ندارد».

بعد از روزها سکوت، کاخ سفید روز دوشنبه با صدور بیانیه ای از مقامات امنیتی میانمار خواست که به حاکمیت قانون احترام بگذارند و خشونت‌ها را متوقف کنند و به آواره کردن غیرنظامیان تمامی جوامع پایان دهند.

واشنگتن پست در پایان نوشت، در حالیکه هزاران نفر از مردم میانمار در حال فرار کردن از خشونت‌های دولت این کشور هستند، نیاز است که لحن و اقدامات تندتری علیه خشونت‌های میانمار اتخاذ شود.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :واشنگتن پست