کد خبر ۴۲۵۸۶۷ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۰

سفر «پوتین» به «عشق‌آباد» محور گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه روسیه و ترکمنستان

وزرای امور خارجه ترکمنستان و روسیه در گفت‌‌وگوی تلفنی موضوع سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «عشق‌آباد» را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش ذاکرنیوز در عشق‌آباد، وزرای امور خارجه ترکمنستان و روسیه در گفت‌‍وگوی تلفنی سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «عشق‌آباد» را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

«رشید مرداف» وزیر خارجه ترکمنستان و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در این گفت‌وگوی تلفنی طیف وسیعی از مسائل در ارتباط با روند فعلی و دورنمای مناسبت بین «عشق‌آباد» و «مسکو» از جمله سفر قریب الوقوع رئیس جمهور روسیه را مورد بحث و تبادل قرار دادند.

بر اساس این گزارش تاریخ دقیق سفر آتی رئیس جمهور روسیه به عشق‌آباد هنوز اعلام نشده‌ است.

سفر آتی رئیس جمهور روسیه به عشق‌آباد در حالی است که «قربانقلی بردی‌ محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در آبان ماه سال گذشته به دعوت همتای روسی خود سفر کوتاهی به شهر «سوچی» در غرب روسیه داشت و با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

پوتین در دیدار با همتای ترکمن خود گفت: با وجود مشکلات زیاد در عرصه اقتصادی، مبادلات تجاری بین روسیه و ترکمنستان در سطح «روبل» افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه بین مسکو و عشق‌آباد مسائلی وجود دارد که هدف از این دیدار مذاکره در خصوص این موارد است، تصریح کرد: روسیه و ترکمنستان از ظرفیت‌های بالایی جهت توسعه مناسبات همه‌جانبه دارند و دولت‌های 2 کشور دوست در این زمینه دارای عزم جدی و اراده‌ای راسخ می‌باشند.

پوتین افزود: مسکو به تمامی تعهدات خود در قرارداد دوستی و همکاری سال 2009 میلادی بین 2 کشور پایبند می‌باشد.

هم اکنون در ترکمنستان بیش از 190 شرکت روسی فعال هستند و بیش از 200 طرح توسط شرکت‏‌های روسیه و مشارکت آنها در این کشور در دست اجرا است.

انتهای پیام/ح

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir