کد خبر ۴۲۴۲۷۶ انتشار : ۸ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵
نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار شد

سینما نیاز به اتاق فکر دارد/ فیلمی که می‌دانیم توقیف می‌شود نسازیم

در نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران مطرح شد: سینما نیاز به اتاق فکر دارد.

به گزارش ذاکرنیوز، نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران با حضور هارون یشایایی (رئیس جشن)، تورج منصوری (دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی) و منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) در تالار زنده یاد سیف الله داد در خانه سینما برگزار شد. 

در ابتدای این نشست ملکی گفت: سالگرد حضور مدیرعاملی خانه سینما است و یک گزارش درباره عملکرد ارایه خواهند داد.

نشست در دو بخش خواهد بود که بخش اول به جشن سینما اختصاص می یابد.
یشایایی درباره اینکه چگونه رییس شدم گفت: یک روز اقای شاهسواری ما را دعوت کردند من هم از ریاست خوشم نمی اید اما قبول کردم . خوشحالم موقعیت پیش امده برای خدمت به سینما قدم بردارم . انچه موجب آرامش، آسایش و آبروی سینما است قدم برداریم؛ ما در سینما تلاش های مجزا انجام می دهیم اما نیاز داریم به اتاق فکر نیازمند است باید به مرحله ای برسیم که بتوانیم در یک مسیر قرار بگیریم . فیلمسازی امری شخصی است اما باید به سمتی بریم که فیلم هایی نسازیم که نمایش داده نشود و توقیف شود . هر حرفه ای جایگاه ورقابت دارد.
رئیس جشن بزرگ سینمای ایران ادامه داد: برای رفع مشکلات سینما بهتر است اتاق فکر داشته باشیم . سینما قابلیت حضور و سهم گیری از بازار جهان است اما بازار کره موفق تر از ما است.

وی ادامه داد: فارابی به سینما کمک می کند اگر وضعیتی پیش بیاید که وارد بحث تازه در سینما شویم و تداوم سینما در فرهنگ ملی همچنین گرفتن سهم بازار بین المللی بسیار مهم است.

تورج منصوری درباره انجمن عالی ابراز داشت: ما قبل از تعطیل خانه گروهی مسول شدند که برای کیفیت جشن فکر کنیم که گروه هفت نفره بودیم که به سه نفر رسیدیم ما طی سه سال بررسی کردیم و حاصلش اساسنامه اکادمی هنرها و فنون سینمایی شد.
وی ادامه داد: بنده به نمایندگی جمع این را به هیات مدیره تقدیم کردم . جریان تعطیلی پیش آمد و بعد از بازگشایی یک جشن برگزار کردیم که آیین نامه‌ای به اجرا در می‌آید . این آیین نامه به اصول اساسنانه نزدیک شد . بعد به این نتیجه رسیدیم که دبیرخانه دایمی داشته باشیم و کیفیت سینما را بررسی کنیم . خانه به مسایل صنفی بپردازد و کیفیت را به اکادمی بسپاریم؛ از 15 شاخه مختلف یک نماینده تام الاختیار معرفی کردند برای سه سال و قرار شد نظام جشن را براساس دورنمای اکادمی بنویسند.
منصوری با بیان اینکه بعد از برگزاری جشن پایگاه بعدی این است که به بازار بین المللی توجه کنیم افزود: سینما نیاز به بازار بزرگتر داریم که با کمک انجمن کیفیت آثار توجه شود.
منصوری گفت: نقدها، کمبودها و نقص‌ها را یادآوری کنید که بتوانیم پیشرو باشیم. 

منصوری درباره تندیس جشن هم متذکر شد: تندیس خانه در دهه 70 در آن زمان از عبدالله اسکندری خواهش کردیم برای یادبود فکر کنند . اقای محمدی مجسمه ساز را معرفی کردند. تندیس
سرستون تخت جمشید است که نماد فرهنگی ماست . فیلمساز است که شبیه شمع اب میشه و پرنده های تفکر را پرواز می دهد .

دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی درباره شاخه‌های سینما هم توضیح داد: تمام تصمیمات توسط شاخه‌های هنری حضور دارند گرفته می‌شود و برد مدیریتی به 45 نفر افزایش می‌یابد؛ درجلسات استراتژیک همه حضور دارند؛ در برخی شاخه 13 عضو داشته باشیم اما برخی تعداد بیشتر است اما همه با حق و رای مساوی حاضر شدند، 4 تندیس به بازیگری داده می شود، در فیلمنامه نویسی اگر اقتباسی باشد یک تندیس ارایه می‌شود، در صدا دو جایزه داده می‌شود، طراحی و ترکیب صدا و صدابرداری و جایزه بهترین فیلم خواهد بود.

منصوری درباره مکان جشن هم تصریح کرد: در گفتگو و به فکر گنجایش محل برگزاری هستیم، پارکینگ و خدمات اجرایی را در نظر می‌گیریم تا همه اعضا حضور داشته باشند.

این مقام مسئول درباره روز جشن هم بیان کرد: هر سال 21 شهریور به عنوان «روز ملی سینما» پاس داشته می‌شود. از سوی دیگر 15 شاخه مدنظر شامل تندیس می‌شوند.

منصوری درباره نمایش آثار در سالن‌ها به جای داوری‌ها در خانه افراد گفت: قرار است که آثار را در سینما ببینند، ما زورمان نرسید؛ تولیدات تحت تاثیر انتخابات است و همه چیز تحت تاثیر انتخابات بود که نشد،
هنوز مهارت فردی کارها را پیش می‌برد و هنوز سیستمی کار نشده است . ولی قول می دهم که سال اینده داوران با تماشاچی فیلم را ببینند.

این گزارش در حال بروز رسانی است...

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir