کد خبر ۴۱۰۹۴۸ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴

هشدار آتش نشانی شیراز درباره احتمال تکرار حادثه مشابه آتش سوزی انبار بولوار نصر

شیراز- ذاکرنیوز- رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از انبار شدن غیراستاندارد کالا در یک باربری بولوار نصر به عنوان دلیل حادثه آتش سوزی روز جمعه 16 تیرماه جاری این انبار یاد کرد و با اشاره به وجود انبارهای مشابه در شهر شیراز نسبت به احتمال تکرار این حادثه در نقاط دیگری از این کلانشهر هشدار داد.

به گزارش ذاکرنیوز، یک انبار کالا در بولوار نصر شیراز ، جمعه 16 تیرماه جاری دچار آتش سوزی شد و این حریق با تلاش 80 آتش نشان خاموش شد. 
محمد فرخ زاده رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز روز پنجشنبه در این باره به خبرنگاران گفت: تعداد چنین انبارهای غیرمجازی که جان و مال شهروندان را در معرض خطر می اندازند اندک نیست و از این رو، باید برای رفع این معضل چاره ای اندیشید. 
وی اظهار کرد: انبار و باربری چند منظوره بولوار نصر نیز با کاربری غیر اصولی و غیر استاندارد بوده و تمام مواد موجود در انبار که از مواد پلاستیکی ، وسایل منزل و اجناس متفاوت از جمله انواع کارتن ها، افشانه ها، لامپ، شیرآلات گرفته تا دوچرخه موجود در این انبار به صورت کاملاً غیر استاندارد دپو شده بود .
فرخ زاده ادامه داد: این انبار 2 سال متوالی از طریق شهرداری منطقه سه شیراز اخطار گرفته بود و سابقه حریق دارد ، ولی با وجود تمام هشدارها و توصیه های ایمنی داده شده در سالهای گذشته، حداقل نکات ایمنی در نظر گرفته نشده بود و بیشتر شهروندان ساکن در منازل مسکونی مجاور این انبار نیز شکایت و نارضایتی خود را از این وضعیت اعلام کرده بودند. 
وی ادامه داد: اطفای این آتش سوزی با تلاش 80 آتش نشان از 12 ایستگاه آتش نشانی و با بهره گیری از 16 دستگاه خودرو سنگین اطفایی، 2 تریلر آبرسان ، یک دستگاه خودرو اطفایی فوم رسان ، یک دستگاه خودرو امدادی و بیش از چهار ساعت تلاش بی وقفه از 2 جهت از ابتدای بولوار نصر و خیابان دلجو صورت گرفت و از سرایت شعله های آتش به ساختمانهای مسکونی و تجاری مجاور انبار جلوگیری شد .
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: خاموش کردن این آتش سوزی که به خاطر بی توجهی برخی کسبه شاغل و مستاجر در این انبار و با وجود تذکرهای متعدد به مالک صورت گرفت، هزینه سنگینی را در پی داشت که از ناحیه این بی توجهی ها به شهر تحمیل شد. 
وی یادآوری کرد: هزینه های خاموش کردن آتش از عوارض پرداختی شهروندان تامین می شود و از این رو، دیگر شهروندان شیراز تاوان این بی مبالاتی را پرداخت کردند. 
فرخ زاده ادامه داد: این آتش سوزی همچنین هزینه های روحی و روانی ، ترافیکی ، امدادی ، انتظامی و ... نیز در پی داشت و از آن جمله می توان به ضرب و شتم شماری از آتش نشانان و بی احترامی به آنها توسط برخی شهروند نماها یا به اصطلاح برخی مال باختگان اشاره کرد. 
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: در این عملیات، آتش نشانان توسط برخی از مالکان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
وی بیان کرد: فیلمبرداری و تجمع شهروندان در محل وقوع حادثه باعث تاخیر و اختلال دراجرای عملیات شد و از این رو، باید دستگاه های متولی حوزه فرهنگ برای ارتقای فرهنگ شهروندی تلاش کنند. 
بولوار نصر در شمال شرق شهر شیراز واقع است.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir