کد خبر ۴۰۵۱۸۵ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۷
پوشش زنده از انتخابات ریاست جمهوری و شهر و روستا؛

پایان اخذ رای و آغاز شمارش آرا/مشارکت مردم در انتخابات از مرز 40 میلیون گذشت/ +تصاویر

ساعت 8 صبح امروز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شد. بر اساس اعلام مسئولان ستاد انتخابات کشور تعداد 56 میلیون و 410 هزار و 236 نفر واجد شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 هزار نفر رأی اولی هستند.

به گزارش ذاکرنیوز، دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس در سه استان اصفهان، هرمزگان و آذربایجان شرقی با دستور وزیر کشور، از ساعت 8 صبح امروز جمعه 29 اردیبهشت ماه رسما آغاز شد.

 
دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در حالی ادامه دارد که طبق آمار مسئولان وزارت کشور تا ساعت 16 بیش از 30 میلیون تعرفه استفاده شده بود. این استقبال و حضور پرشور مردم بر سر شعب اخذ رای باعث شد تا وزیر کشور در اطلاعیه ای ساعت اخذ رای  را تا ساعت 24  تمدید و مدارس تهران را فردا تعطیل کند.
 
0:10 وحید حقانی از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد

وحید حقانی دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات از نزدیک در جریان مراحل مختلف انتخابات قرار گرفت.
 

حقانی در جلسه‌ای مشترک با اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و رحمانی فضلی وزیر کشور شرکت کرد.

چاره‌اندیشی جهانگیری برای حل مشکل صف‌های طولانی
 

دقایقی پیش اسحاق جهانگیری با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

او در این بازدید از نزدیک در جریان مراحل مختلف انتخابات قرار گرفت.

جهانگیری صبح امروز نیز در وزارت کشور حاضر شد و از نزدیک در جریان امور مربوط به انتخابات قرار گرفت.

جهانگیری پیش از ورود به ستاد انتخابات کشور دلیل حضور خود در وزارت کشور را پاره‌اندیشی برای افرادی که هنوز در صف‌های طولانی هستند عنوان کرد.

 
 23:09  وزیر کشور: تمدید رای‌گیری پس از ساعت ۱۲ شب غیرقانونی است
 
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور اعلام کرد که  تمدید رای‌گیری پس از ساعات 12 شب غیر قانونی است و امکان تمدید وجود ندارد. 
 

23:05  اخذ رای تا ساعت 24 تمدید شد

22:57  سراج: اخذ رای با کارت ملی هم امکان پذیر است/امکان تمدید بعد از 24 وجود ندارد
 
سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور:در شرایط فعلی رای گیری با کارت ملی هم صورت می گیرد.
 
وی افزود: امکان تمدید زمان انتخابات از ساعت ۱۲ به بعد به هیچ وجه وجود ندارد.
 
22:41  بروجرودی و سراج از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند
 
علاالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به همراه رضا قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور شامگاه جمعه (29 اردیبهشت ماه 96) با حضور در محل وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند. 
 
 
22:05 کدخدایی: همه تخلفات را پیگیری می‌کنیم/ بازرسان سیار مرتب به استان‌های مختلف سرکشی می‌کنند
 
عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در خصوص میزان تخلفات انتخاباتی و گزارش‌هایی که به این هیات ارائه شده خاطرنشان کرد: ما مشغول بررسی گزارش‌ها هستیم و با دوستانمان در وزارت کشور هماهنگ هستیم و بررسی‌های دقیقی در خصوص نتیجه انتخابات به عمل آورده‌ایم.

او گفت: هنوز در جریان روند تعرفه اخذ رای هستیم تا این گزارشات به صورت دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد. ما همه تخلفات را پیگیری می‌کنیم اما ممکن است برخی از آنها صحت نداشته باشد اما در ساعات آینده نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

کدخدایی در پاسخ به این پرسش که آیا نامه نماینده حجت الاسلام رییسی به هیات نظارت در انتخابات درباره تخلفات مورد بررسی قرار گرفته یا خیر افزود: تمامی گزارش‌های تخلفات از مبادی گوناگون برای ما ارسال شده و مرتب هم در حال ارسال است.

او در مورد اعزام دو هیات از بازرسان هیات نظارت به دو استان کشور برای بررسی تخلفات انتخاباتی گفت: ما بازرسان سیاری داریم که مرتب به استان‌های مختلف سرکشی می‌کنند به خصوص در بخش‌هایی که احتمال تخلف بالاتر است.

کدخدایی در مورد اعلام نتایج گزارش تخلفات انتخابات تصریح کرد: بازرسی‌ها زمان‌بر است و باید منتظر پایان ساعت رای‌گیری باشیم .

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری افزود: آمار دقیقی از میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات نداریم اما از میزان تعرفه‌هایی که عددهای مختلفی دارد می‌توان گفت که مشارکت مردم بالا بوده است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگوی تلویزیونی ساعت 22 در خصوص روند اجرای انتخابات اظهار داشت: خدا را شکر میزان مشارکت خیلی خوب بود، حضور گسترده مردم را امروز داشتیم و ما هم در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سعی کردیم که وظایف نظارتی خودمان را پیگیری کنیم.

وی افزود: از طریق استانها و شکایات و اعتراضاتی که از سوی ستادهای نامزدها مطرح شده بود یا از طرق دیگر به دست ما رسیده بود اینها را بررسی کردیم. برخی از آنها را توانستیم در همان مقطعی که ارسال شد با یک پیگیری‌های اولیه  رفع کنیم و برخی از اینها لازم است بررسی بیشتر شود که این تخلفات را در چند روزی که فرصت داریم نتایج بررسی آنها را خدمت اعضای محترم تقدیم می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وضعیت خوبی داشتیم مشارکت خوب بود. گزارشات تخلفات اگر چه زیاد است اما به معنای این نیست که تخلفات گسترده‌ای صورت گرفته است. مثلا در برخی از جاها به ما گفته‌اند که در فلان شهر و یا در فلان نقطه  تعرفه کم است پیگیری کردیم دیدیم که تعرفه زیاد است ممکن است برخی از این شکایات از روی احساسات طرفداران باشد اما موظف هستیم همه شکایات و اعتراضات که در خصوص تخلفات است را پیگیری کنیم.

کدخدایی درباره ساعت اخذ رای نیز گفت: اعلام تمدید ساعات انتخابات از وظایف وزیر کشور است طبق قانون و ما هم از این امر تبعیت می‌کنیم. ظاهرا تا ساعت 23 امشب روند اخذ رای تمدید شده است. اما توجه داشته باشند در واقع روز رای‌گیری روز جمعه است و ما حداکثر زمانی که در نظر می‌گیریم ساعت 12 امشب است خواهش ما این است به گونه‌ای باشد که بعد از 12 رای‌گیری انجام نشود.

وی در پایان تصریح کرد: اگر لازم است کسانی که در حوزه هستند روند اخذ رای از آنها باید انجام شود تا به ساعت بعد از 12 نرسیم به دوستان نظارتی هم اعلام کردیم که بعد از ساعت 12 هیچ گونه اخذ رای صورت نگیرد. باید دوستان ما در هیئت‌های نظارت و اجرایی به گونه ای عمل کنند که ساعت 12 پایان رای‌گیری باشد.

 
22:00  مهلت اخذ رای تا ساعت ۲۳ تمدید شد
 
با موافقت وزیر کشور زمان اخذ رأی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر تا ساعت ۲۳ تمدید شد. 
 
 
 21:55  شمخانی را خود را در صندوق انداخت
 
مشارکت در انتخابات از مرز 30 میلیون گذشت/تمدید اخذ رای تا ساعت 22/ حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌ها+تصاویر/ 4نامزد ریاست‌جمهوری آراء خود را به صندوق انداختند 
 
علی شمخانی که برای انداختن رای خود به صندوق اخذ رای در مسجد ولی عصر(عج) تهران حاضر شده بود اظهار داشت: عناصر تهدید کننده امنیت جمهوری اسلامی و تحریم کنندگان بازنده اصلی انتخابات هستند .

او هم زمان با حضور در حوزه اخذ رای طی سخنان کوتاهی با اشاره به حضور کم نظیر و پر شور آحاد مردم کشورمان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: برگزاری انتخابات امن، منظم وقانون مند در اقصی نقاط کشور در شرایطی که تلاش مستمری از سوی دشمنان نظام اسلامی برای ناامن سازی و ایجاد بحران های تصنعی در کشور ما در جریان است نشانه روشنی از اقتدار و صلابت نظام اسلامی در برقراری امنیت و ایجاد ثبات پایدار در کشورمی‌باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی حضور گسترده هموطنانمان در انتخابات، اعم از شهروندان داخل کشور و وایرانیان مقیم خارج راکه بعضا با طی مسافتهای طولانی خود را به حوزه های اخذ رای رساندند و به وظیفه ملی و اعتقادی خود عمل کردند راواجد تاثیرات راهبردی و بسیار  تعیین کننده عنوان کرد و اظهار داشت: مشارکت پرشور آحاد مردم کشورمان در انتخابات، منعکس کننده پیام اتحاد ، همدلی و انسجام ایرانیان در اقصی نقاط جهان و اراده آنان برای اعتلاو سربلندی کشوراست

شمخانی با قدردانی از مجموعه دست اندرکاران برگزاری انتخابات اعم از عوامل اجرایی، نظارتی و نیروهای انتظامی و امنیتی افزود: به عنوان خادم‌ کوچک مردم عزیز ایران به روح بلند و ملکوتی امام (ره) و همه شهیدان و ایثارگرانی که نعمت انقلاب اسلامی و زندگی عزتمندانه در ایرانی آباد، آزاد، امن و مستقل را به ما هدیه کردند درود می‌فرستم و در مقابل عظمت بی‌نظیر مردم قدرشناس، نجیب و مقاوم کشورمان سر تعظیم فرود می‌آورم.

او افزود: پایان انتخابات و مشخص شدن منتخب ملت، نقطه انتهایی رقابت‌های سیاسی و آغاز فصلی نو برای همکاری وتلاش مشترک و همدلانه در مسیر تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای پیشبرد کشور به سمت تحقق اهداف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

 
 
21:35  حجت‌الاسلام رییسی از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
مشارکت در انتخابات از مرز 30 میلیون گذشت/تمدید اخذ رای تا ساعت 22/ حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌ها+تصاویر/ 4نامزد ریاست‌جمهوری آراء خود را به صندوق انداختند
 
حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد.

وی در این بازدید روند کاری ستاد انتخابات کشور را مورد بررسی قرار داد.

رئیسی با بیان اینکه امروز یکسری مشکلات را از ابتدای انتخابات به بنده گزارش دادند، تصریح کرد: از همان آغاز انتخابات که اعلام اسامی بود و شهرت بنده را در بعضی از اعلانات ذکر نکرده بودند که علی القاعده ممکن است تعدادی از افراد با نام شناسامه ای من آشنا نباشند. عنوان مشهور بسیار مهم است و این موضوع هم در قانون پیش بینی شده است.

او افزود: در قانون پیش بینی شده است کسانی که به یک فامیلی مشهور هستند شهرت شان در اعلامیه ذکر شود و این اشکالی بود که از سوی ما اعلام شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در برخی از موارد مسئله پذیرش نمایندگان کاندیدا مطرح بود، خاطرنشان کرد: این مسئله متن قانون است و ما به وزارت کشور اعلام کردیم. امیدواریم انتخابات پر شوری که بوده است، بتواند شور مردم عزیز ما را در انتهخابات و پس از آن برای مردم حفظ شود.

رئیسی با بیان اینکه ان شا الله این انتخابات، انتخابات پر معنایی برای تعیین و تکلیف سرنوشت برای مردم باشد، ابراز داشت: ما به رای مردم و قانون همواره باید احترام قائل باشیم و از این رو من معتقدم میزان رای ملت است و هم اخترام به قانون و هم رای ملت مهم است و باید منتظر باشیم و ببنیم رای مردم چه چیز است.

او درپاسخ به سوالی در رابطه با اینکه برخی از سایت های خبری حامی وی موجی را در راستای تخلفات گسترده دولتی در فضای رسانه ای به راه انداخته اند، با توجه به مشارکت بالای مردم بیان کرد: معتقدیم مشارکت مردم خوشبختامه مشارکت خوبی بود هاست اما دست اندرکاران هم توجه کنند که اشکالاتی کم هم در جریان انتخابات وجود نداشته باشد مثلا در یک نقطه تعرفه نرسد، ممکن است در کلان اتفاقی رخ ندهد اما در آن نقطه موجب نگرانی می شود لذا دست اندارکاران انتخابات باید به این موضوع توجه کنند و به نحوی اخذ آرای مردم را که حق شان رای دادن است، انجام دهند که مناسب باشد و آنها بتوانند رای خود را در بستر مناسب ارائه دهند. 
 
21:32   وزیر کشور: تاکنون با کسری تعرفه مواجه نبودیم/مردم به شعب خلوت بروند
 
رحمانی فضلی با حضور در ستاد انتخابات کشور عنوان کرد: به مردم عزیز ایران که حماسه جدیدی را خلق کردند و با مشارکت بی نظیرشان نشان دادند پای آرمان‌هایشان همیشه هستند خسته نباشید می‌گویم.

او افزود: تلاش کردیم همه تمهیدات را داشته باشیم که مردم به راحتی رای بدهند ولی آنقدر حضور زیاد است که گاهی شرمنده این همه صبر آنها می‌شویم. مردم برای تعیین سرنوشت اجرایی خود و تعیین سرنوشت باید ما را ببخشند و دارای صبوری برای تعیین و نشان دادن حقانیت خود باشند.

وزیر کشور تاکید کرد: مردم به گونه‌ای بیایند که قبل از ۱۲ شب ستادها و شعب را ببندیم چون بعد از آن، آن روز شنبه می‌شود و برگزاری انتخابات تخلف محسوب می‌شود. مردم برنامه‌ریزی کنند و توزیع شوند به سایر شعب دیگر . مردم به شعب خلوت بروند. اگر این کار کنند می‌شود از آن‌ها رای بگیریم و شرمنده‌شان نشویم. چون دو انتخابات باهم برگزار می‌شود شاهد این ترافیک هستیم.

او با بیان اینکه ساعت ۱۲ شب پایان رای‌گیری است، گفت: ممکن است شایعات و گمانه‌زنی‌ها و آمارهایی از صندوق‌هایی که باز نشده در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شود اما مردم به آنها توجه نکنند. ستاد امنیت انتخابات مامور شده است تا این افراد شناسایی و به دادسرا معرفی کند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه ما خوشبختانه تاکنون با کسری تعرفه مواجه نبودیم، گفت: در برخی از شعب با کسری  تعرفه لازم روبرو بودیم ولی تعرفه لازم به آنها رسید. به فرمانداران و استانداران دستور دادیم تعرفه‌های لازم را بدهند. در تبریز، مشهد، اصفهان و تهران و شهرهای بزرگ شعب خلوت وجود دارد. خواهشا مردم به شعب خلوت بروند.

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که اخبار غیر رسمی مبنی بر آغاز شمارش آرا منتشر می‌شود آیا این اخبار صحت دارد اظهار داشت: شمارش آراء از آخرین فرصتی که برای رای دادن تعیین می شود آغاز خواهد شد.

مهلت رای گیری تا ساعت ۲۴ امشب تمدید می‌شود بنابراین آغاز شمارش آراء پس از اتمام این ساعت شروع می‌شود .

رحمانی فضلی گفت: هیات اجرایی و هیات نظارت شمارش رای را شروع می‌کنند و اگر تخلفی صورت بگیرد طبق قانون ناظر باید تخلف را به شورای نگهبان اعلام کند.

وی افزود: شورای نگهبان سه روز فرصت بررسی تخلف را دارد.

وزیر کشور تاکید کرد: یقینا اخباری مربوط به شمارش آراء صحت ندارد و این امر خلاف قانون است و در صورت مشاهده برخورد قانونی می شود.

 
21:30  رییس مجلس به شورای نگهبان رفت 
 
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در شورای نگهبان از روند نظارت بر انتخابات بازدید کرد.

وی در این بازدید با عباسعلی کدخدایی صحبت کرد و در جریان روند کار قرار گرفت.

علی لاریجانی پس از بازدید از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران مستقر در شورای نگهبان٬ اظهار کرد: وقتی انتخاباتی با این حجم نظارت برگزار می‌شود، باید همه نتیجه آن را قبول کنند، روال انتخابات در کشور ما یک‌ روال روشن و واضح است.

رئیس مجلس با بیان اینکه فهم سیاسی در کاندیداهای‌ ما وجود دارد٬ گفت: مردم از هوشیاری سیاسی خوبی برخوردار هستند. بعید می‌دانم‌ کسی در پذیرفتن نتیجه انتخابات تردید داشته باشد.

وی با اشاره به روند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی گفت: روند برگزاری این انتخابات خوب است‌ و ظاهرا مشکلی نیست، حضور مردم‌ پای صندوق‌های رای چشمگیر بوده و این باعت مسرت است.

لاریجانی همچنین ابراز امیدواری کرد یک انتخابات خوبی برگزار شود.

 

20:50 وزیر آموزش و پرورش در انتخابات شرکت کرد

 
فخرالدین دانش آشتیانی عصر امروز با حضور در یکی از شعب اخذ رای، در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شرکت کرد. 

 

20:08  برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تا ساعت 22 تمدید شد
 

بنا بر اعلام اطلاعیه 32، با دستور وزیر کشور، زمان اخذ رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهورى و پنجمین دوره شورهاى اسلامی شهر و روستا تا ساعت ٢٢ تمدید شد.

 
 19:05: علی لاریجانی وارد ستاد انتخابات کشور شد

رئیس مجلس شورای اسلامی جهت بازدید از روند برگزاری انتخابات وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.
 
علی لاریجانی با حضور در ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه امروز یک جشن ملی برای کشورمان محسوب می‎شود اظهارکرد: باتوجه به اینکه مجلس در انتخابات شوراها مشارکت داشت سعی کرد تمامی اقدامات شایسته را در این راستا انجام دهد.

وی افزود: باید از ملت عزیز و دست‎اندکاران بابت برگزاری پرشور انتخابات تشکر کرد اما بدون شک باید برنامه‎ای برای سرعت بخشیدن به فرآیند رای‎گیری صورت گیرد.

رئیس مجلس درباره رای دادن محصورین گفت: خبری ندارم.

وی درباره میزان مشارکت تاکید کرد: باتوجه به آمارهای ارائه‎شده میبزان مشارکت نسبت به سال 92 بیشتر بوده است.

 

 
18:50 وزیر ارشاد از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
در ادامه حضور مسئولان ارشد قوای سه گانه در ستاد انتخابات کشور برای اطلاع از روند انتخابات ریاست جمهوری و شورای های اسلامی شهر و روستا، «سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن بازدید از ستاد انتخابات در جریان آخرین روند برگزاری انتخابات قرار گرفت.
 
18:02 صادق: امیدواریم نتایج انتخابات در اولین فرصت ممکن اعلام شود 
 
محمدرضا صادق نماینده حجت الاسلام حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از ستاد مرکزی هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اگر نتیجه انتخابات به نفع کاندیدای مورد حمایت شما نباشد، آیا به قانون پایبند هستید یا خیر، گفت: خواست مردم در انتخابات ظهور می‌یابد و ان‌شاءالله با شرایطی که محیا شده نتیجه‌ای که برگرفته از خواست مردم است، عطر و بویی دارد که همه نسبت به آن علاقه مند هستند.

وی با بیان اینکه نتایج انتخابات در اولین فرصت ممکن توسط مراجع قانونی اعلام می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم نتایج انتخابات شرایط مطبوع و مطلوبی را فراهم کند و بنده بسیار خوش بین هستم که نتیجه رضایت خدا و خلق خدا را در بطن خودش دارد.

نماینده روحانی در شورای نگهبان در ارزیابی‌اش نسبت به برگزاری روند انتخابات گفت: تا به اینجا روند برگزاری انتخابات خوب بوده و تا آخر شب هم که زمان قانونی است، صبر می‌کنیم و امیدواریم خوشحالی که مردم برای حضورشان در پای صندوق‌ها دارند در نتایج انتخاباتی تبلور پیدا کند.

صادق همچنین ضمن تقدیر از دست اندرکاران نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بنده به شما اصحاب رسانه و تک تک عزیزانی که در بخش نظارت مشغول کار هستند خسته نباشید می‌گویم.

وی اضافه کرد: ما گزارش‌ها را دریافت می‌کنیم و در جریان اخبار قرار می‌گیریم همچنین در هیئت نظارت نیز آنها مورد بررسی قرار داده می‌شود.

نماینده روحانی در شورای نگهبان با بیان اینکه شرایط نسبت به انتخابات پیشین قابل قبول است، ادامه داد: گزارش‌هایی که از روند اجرا داریم اگرچه ممکن است اشکالات جزیی در آنها وجود داشته باشد، بخصوص با توجه به حضور بسیار پرشور مردم که بی‌سابقه است و شاید این صف های طویلی که مردم در آن قرار گرفته‌اند، با توجه به گرمی هوا دشواری‌هایی را برای آنها فراهم کند.

صادق تصریح کرد: به لطف خدا مردم عزیز ما ثابت کردند که برای اینکه بتوانند در رقم زدن سرنوشت سیاسی کشور خود و فراهم کردن فرصت برای خدمت دوباره فرزندان این آب و خاک در راستای ارزش‌های ملی و دینی و میراث شهدا این ساعات صف‌های طویل را تحمل می‌کنند که انشاالله با رأی خوب خودشان شرایط دوباره‌ای را برای پیشبرد اهداف کشور فراهم خواهند کرد.

 
 
17:50  انتخابات تا ساعت 20 تمدید شد
 
حسین هاشمی استاندار تهران در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا زمان برگزاری انتخابات 2 ساعت تمدید شد.
 
وی تاکید کرد: این موضوع با دستور وزیر کشور  و با توجه به استقبال مردم صورت گرفته است. 
 
17:10 فرهاد تجری: تاکنون؛ شرکت ۲۰ میلیون نفر در انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری
 
فرهاد تجری سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور عصر امروز(جمعه 29 اردیبهشت) در جمع خبرنگاران درباره تعداد شرکت کنندگان در انتخابات گفت: تا این لحظه20 میلیون نفر در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند.
 
 16:55 ولایتی رای خود را به صندوق انداخت
 

علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در پای صندوق رای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا رای خود را به صندوق انداخت.

ولایتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیروز انتخابات ملت بزرگ شریف ایران است،‌گفت: همانگونه که تعبیر مقام معظم رهبری بوده، پیروز نهایی انتخابات ملت ایران است و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در تمامی صحنه ها ملت بزرگ ایران با رای خود، برگ زرین افتخارات کشور را ورق زدند و این بار نیز با حضور خود در تعیین سرنوشت کشور مشارکت خواهند داشت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بی تردید نظام مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان مستقل ترین کشور ،به پشتوانه مردمی تمامی اهداف ایران اسلامی را به پیش برده و بر خلاف طراحی ها و توطئه های دشمنان،حضور با شکوه مردم موجب ناکامی دوباره آنان خواهد شد.

ولایتی بر توجه و پایبندی همه افراد به قانون تاکید و تصریح کرد: انتخابات عامل وحدت و نمایش اقتدار نظام و کشور است و یقینا مسیر روشن و نورانی ایران اسلامی با حمایت مردم، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و همت مسئولان ادامه خواهد یافت.

16:40  آیت الله جوادی آملی رای خود را به صندوق انداخت

 
16:24  وزیرکشور: تا کنون هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم
 
‎عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: به فرمانداران و استانداران اعلام شده در شعب هایی که میزان استفاده از تعرفه ها به ٧٠ درصد رسیده اعلام کنند تا تعرفه های جدید در اختیار انها قرار بگیرد، کمبود تعرفه نداریم.

‎وی افزود: تا کنون هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم و هیچ گزارشی هم نبوده است.
 
وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: مشخص نیست زمان اخذ رای تا چه مدت تمدید شود، مهلت قانونی تمدید تا ساعت ١٢ امشب است لذا از مردم می خواهیم زودتر به شعب مراجعه کنند تا مدت تمدیدها طولانی نشود.

‎رحمانی فضلی ادامه داد: پس از اتمام زمان تمدید دستور بازگشایی صندوق های اخذ رای را خواهیم داد و ابتدا هم صندوق های انتخابات ریاست جمهوری بازگشایی و شمارش می شوند.

‎وی گفت: نهایتا نتایج را با شورای نگهبان تطبیق داده و اعلام می کنیم و شورای نگهبان مسئول تایید صحت انتخابات است، بعد از اعلام نتایج ٣ روز فرصت اعتراض وجود دارد که شورای نگهبان بررسی می کند و سپس صحت انتخابات را اعلام می کند.
 
 
15:50 ترک‌نژاد : تا کنون بیش از ١۵ میلیون رأی اخذ شده است /ساعتی ۲ میلیون اخذ رأی صورت گرفته
 
نماینده روحانی در ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس آخرین گزارشی که تا کنون بدست ما رسیده بیش از ١۵ میلیون رأی اخذ شده است. 
  15:20چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نوشته شود، کفایت می‌کند
 
در اطلاعیه شماره 22 ستاد انتخابات کشور آمده است؛ چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می‌کند.
 
 
14:18 پورعلی مطلق: کمبود تعرفه نداریم/ تا زمانی که مردم باشند زمان انتخابات را تمدید می کنیم

علی پورعلی مطلق امروز در ستاد انتخابات کشور و در جمع خبرتگاران درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود تعرفه ها در شعب اخذ رای گفت: با هماهنگی شورای نگهبان تعرفه به اندازه کافی چاپ و به شعب اخذ رای فرستاده شده است و تا این لحظه هیچ کمبود تعرفه ای نداریم.

وی درباره تمدید زمان رای گیری اظهار داشت: تا زمانی که احساس کنیم مردم پای صندوق های رای هستند زمان انتخابات را تمدید می کنیم ولی خواهش من از مردم این است که حضور در شعب را به ساعات پایانی موکول نکنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این انتخابات در حال برگزاری است و تمام اقلام و ملزومات لازم نیز از قبل ارسال شده است.
 
 
13:30 واعظی وزیر از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
آغاز انتخابات 96/ حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌ها+تصاویر/ 4نامزد ریاست‌جمهوری آراء خود را به صندوق انداختند/ وزیرکشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند 
 
محمود واعظی وزیر ارتباطات از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. 
 
محمود واعظی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که تاکنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اختلالی ایجاد شده است؟ گفت: خیر تاکنون در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشده است.

وی با با اشاره به همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کشور اظهار داشت: طبیعی است با همکاری چند ماه گذشته میان همکاران من با وزارت کشور برای آماده سازی بستر انتخابات الکترونیکی و کلیه کارهایی که به عرصه آی تی برمی گردد، همکاری نزدیکی داشته ایم و همکارانم از شب گذشته در وزارت کشور حضور داشته اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: من هم آمدم از ستاد انتخابات بازدیدی داشته باشم و هم به همکارانم خسته نباشید بگویم.

واعظی در رابطه با ارزیابی اش از مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: من هم جایی که رای داد و هم در مسیر مشاهده کردم مردم به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند و باید منتظر باشیم مردم ایران حماسه جدیدی را بیافریند.

وی حضور مردم در انتخابات فوق العاده بوده است و این تنها مختص به تهران نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که در سراسر کشور دارم چه در شهرهای کوچک و بزرگ و چه در روستاها مشارکت مردم بالا بوده است. معمولا عصرها صف های انتخابات شلوغ می شوند ولی دیدیم که از صبح امروز و پیش از آغاز انتخابات این صفها شکل گرفته بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشارکت بالا است این مسئله موجب افزایش اقتدار ایران می شود و عزت ایران و نظام را بیشتر می کند، ابراز داشت: افزایش مشارکت مردم در انتخابات باعث می شود توطئه های که دشمنان اسلام و امریکا طراحی کردند با این مشارکت عظیم خنثی می شود و در داخل کشور باعث وحدت و انسجام ملی می شود.

واعظی با بیان اینکه ان شا الله روز شنبه رقابت ها میان گروه ها تمام می شود و رفاقت شروع شود، ابراز داشت: هم مردم و هم نامزدها باید متوجه باشند که رقابت ما تا روز گذشته تا ساعت 8 صبح بود. فردا فقط رفاقت و همکاری است و هر کس برنده شد باید مطیع قانون باشیم و مردم به این قانون احترام گذشته و مطیع آن باشند و هرکس برنده شد مردم و گروه ها با فرد پیروز همکاری کنند.

وی در پایان مجددا یادآور شد: براساس پیش بینی های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت های انتخاباتی پیش بینی می کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال 94 برخی از ظرفیت های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است 
 
13:00 آیت الله جنتی در انتخابات شرکت کرد
 
آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی دقایقی پیش با حضور در محل این شورا رای خود را برای شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا به صندوق مستقر در محل شورای نگهبان انداخت.

آیت الله جنتی در گفتگو با عوامل اجرایی و نظارتی مستقر در محل، از روند برگزاری انتخابات در این شعبه مطلع شد. 

 12:55  بیژن زنگنه رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
بیژن زنگنه با حضور در حسینیه جماران در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها شرکت و رای خود را به صندوق انداخت. 
 
12:40  بازدید ظریف از ستاد انتخابات خارج از کشور در وزارت خارجه 
 
محمدجواد ظریف ظهر روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور در وزارت خارجه از ستاد انتخابات خارج از کشور مستقر در وزارت خارجه بازدید کرد.
 

در جریان این بازدید حسن قشقاوی مدیر کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور و همچنین محمدی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت خارجه حضور داشتند. 

 12:32  قالیباف در اردبیل رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
محمد باقر قالیباف در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل رای خود را به صندوق انداخت.

وی پس از حضور در انتخابات ریاست جمهوری در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل گفت: امروز در واقع با این حضور پرشور و شکوه مردمی در پای صندوق‌های رای انتخابات  جشن جمهوریت نظام است، بنده هم در کنار حضور گسترده مردم در سراسر کشور، امروز توفیق دارم در جمع امت شهیدپرور، ولایتمدار و با غیرت اردبیل حضور داشته باشم و در انتخابات شرکت کنم.

شهردار تهران افزود: دلیل حضور من در اردبیل این بود که دوشنبه قرار بود به این شهر بیایم و مردم نیز حضور پیدا کرده بودند، اما به دلیل بحث های کاری توفیق پیدا نکردم در جمع مردم حضور داشته باشم. به دلیل آنکه دوشنبه در جمع مردم حضور نداشتم، تشخیص دادم به پاس حضور مردم و تقدیر و تشکر از آنها، امروز در یکی از مناطق محروم اردبیل همراه سایر مردم ایران رای بدهم.

قالیباف گفت: امیدوارم حضور مردم مایه افتخار و مهر مجدد بر نظام اسلامی باشد؛ حضور مردم با هر گرایش و سلیقه ای نشان می دهد که این نظام یک نظام مردمی و برخواسته از میان مردم است.

وی با بیان اینکه بعد از انتخابات حتما رقابت ها به پایان خواهد رسید و کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می شود، گفت: امیدوارم با هر گرایشی دست به دست هم دهیم و به این مردم عزیز خدمت کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: با توجه به حضور مردم،  فکر می کنم مشارکت در سراسر کشور در سطح عالی باشد. 

12:30  حداد عادل رای خود را به صندوق را انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
غلامعلی حداد عادل با حضور در مسجد لرزاده  پس از انداختن رای خود در جمع خبرنگاران گفت: داوری ملت از آنچه در داوران تبلیغات ریاست جمهوری صورت گرفت این است که صدا و سیما خوب عمل کرده است.

وی درباره اینکه این حضور مردم چه پیامی برای کاندیداها خواهد داشت افزود: این جمعه مفصل و نقطه عطف است. باید رفتار کاندیداها و هوادارانشان از فردا متفاوت باشد تا دیروز رقابت سنگین و شدید بود هرکسی با حرارت از نامزد خود حمایت می کرد اما از فردا روز دیگری فرا می رسد.

حدادعادل ادامه داد: منظره باشکوهی که در انتخابات دیده می شود این است که مردم با وجود اختلاف نظر تمرین می کنند کنار هم زندگی کنند به جای اینکه اسلحه به روی هم بکشند و قشون کشی کنند در کنار هم نامزد خود را تبلیغ می کنند. بستری فوق این رقابت ها وجود دارد که باعث می شود مردم کنار هم زندگی کنند؛ این نشانه فرهیختگی ملت و بلوغی است که از انقلاب گرفتند.

حدادعادل گفت: حضور مردم پای صندوق رای دو چیز یکی اعتقاد به آزادی و دیگری اعتماد به نظام را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مردم به این دو مسئله اعتقاد را دارند و پای صندوق رای می آیند، ادامه داد: این مسئله در حفظ ثبات نظام اسلامی موثر است بنابراین ملت ایران پیروز نهایی است چون با یک عمل ملیت خود را نشان می دهد. این انتخابات ملیت ما را نشان می دهد.

 

12:19 علوی رأی خود را به صندوق انداخت
 
حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات به منظور رای دادن در وزارت کشور حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت. 
 
12:00  رئیسی: ساز و کار انتخابات اطمینان بخش است
 
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی بعد از واریز رای خود برای انتخاب رئیس جمهور دوازدهم و نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستا تهران در مسجد ارشاد میدان نماز ری، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: اصل انتخابات ساز و کار اطمینان بخشی در قانون اساسی ما دارد و تمهیداتی برای جلوگیری از تخلف در نظر گرفته شده است تا تخلفی صورت نگیرد.

وی افزود: باید در این ساز و کار اطمینان بخش حق الناس را رعایت کنیم و باید همه کاندیداها چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات شوراها بدلیل اطمینان بخش بودن سازوکار انتخابات و همچنین قابل پیگیری بودن تخلفات،  باید همه کاندیداها تسلیم نتیجه انتخابات باشند.

رییسی گفت: ملت ایران در همه صحنه‌ها و حضور در انتخابات همواره افتخارآفرین بوده‌اند و یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای کشور بوده است.

این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست، در دنیا با رای مردم قیافه می‌گیرند و حرف آن را می زنند اما در نظام جمهوری اسلامی رای مردم یک واقعیت است.

وی با بیان اینکه یکی از انتخابات مهم در کشور انتخابات ریاست جمهوری است،  خاطرنشان کرد: مردم در این انتخابات سکاندار قوه مجریه را انتخاب میکنند، چون صحبت از زندگی روزمره و وضعیت اقتصادی،  سیاست،  هنر و علم و شرایطی است که کشور از نظر رشد در حوزه های مختلف می تواند داشته باشد، لذا این امر بسیار مهم است.

وی همچنین حضور مردم در انتخابات را حداکثری و بسیار خوب پیش بینی و تاکید کرد: مملکت ما کشور قانون است و برای همه جناح های سیاسی محوریت قانون نه در حرف بلکه در عمل باید به رسمیت شناخته شود، چراکه در کشور ما سازوکاری برای انتخابات وجود دارد و عده‌ای به عنوان و مجری دست اندکار هستند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل این سازوکار در قانون اساسی ما اطمینان بخش است تاکید کرد: در این سازوکار باید حق الناس و امانت داری رعایت شود.

وی تصریح کرد:در صورتی که رقبا پیروز انتخابات باشند،  من به نتیجه رأی مردم احترام میگذارم و این نتیجه برای من و همه مردم قابل احترام است.

 
 
11:54  میرسلیم از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
سید مصطفی آقا میرسلیم نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.
 
مصطفی میرسلیم نامزد دوزادهمین دوره انتخابات ریاست‎جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حضور مردم گسترده بود و امیدواریم به هیمن صورت ادامه پیدا کنند و مردم رای دادن خود را عقب نیندازند چون ممکن است طولانی شود و تا 12 شب کار رای گیری طول بکشد.

وی تاکید کرد: روند انتخابات در مجموع خوب بوده است نه اینکه بی نقص بوده باشد اما با مقایسه‎ای که انجام می‎دهیم در مجموع کارهای خوبی صورت گرفته است.

میرسلیم خاطرنشان کرد: به ستاد انتخابات کشور امدم تا با کسانی که در این ستاد زحمت می‎کشند آشنا شوم و باتوجه به سایقه‎ای که در وزارت کشور داشتم و کار انتخابات را انجام دادم ببینم دوستان چه روحیه ای دارند و چگونه کار را انجام می‏دهند. 
 
وی در ادامه پیرامون بیانیه حزب موتلفه پیرامون کناره‎گیری وی از انتخابات گفت: متاسفانه اشتباهی انجام شد و براساس استنباطی که از سفر من به مشهد داشتند به اشتباه این تصور برایشان ایجاد شد که بنده از انتخابات انصراف دادم. 
 
 11:40  آیت‌الله هاشمی شاهرودی رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
 آیت‌الله هاشمی شاهرودی در یکی از بیمارستان های تهران رای خود را در یکی از صندوق های سیار انتخابات انداخت.
 
11:35  لاریجانی در قم رأی خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
علی لاریجانی صبح جمعه با حضور در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) خیابان امامزاده ابراهیم قم در دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر قم شرکت کرد و رأی خود را به
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :