کد خبر ۳۹۵۹۱۲ انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
معصومه مهابادی

پیامدهای نیاندیشیدن به ازدواج

ازدواج

طبق معارف اسلامی ازدواج راهی جهت تکامل انسانی است و با آرامش وجودی انسان چه بسا راه­­ های پیشرفت در تمام ابعاد از جمله در بعد دینی طبق فرموده پیامبر عظیم الشان اسلام "برای کامل شدن نصف دین خود همسر اختیار کنید " می تواند شکوفا و یا تکمیل شود.

جامعه

عواملی چون بیکاری ,تجمل گرایی, سطح توقعات و انتظارات ,معیارهای نادرست در انتخاب همسر و سخت گیری خانواده ها در کلیه ابعاد ازدواج باعث دور شدن جوانان از ازدواج می گردد.

پیامد نیاندیشیدن به ازدواج

1- فاصله گرفتن جوانان از ازدواج باعث عدم آمادگی و شکل گیری شخصیت آنها در قبول مسئولیت و تعهد و استقلال شخصیتی ,...می گردد که خود در صورت شکل گیری ازدواج زندگی فرد را دچار مشکل می کند.

2-با فاصله گرفتن جوانان ازازدواج و عدم ارضا نیازهای روحی و شخصیتی در قالب ازدواج و در دنیای واقع باعث روی آوردن جوان به دنیای مجازی و ارتباط با جنس مخالف می شود. و از آنجا که در این نوع فضا حد و مرزی در تعامل با افراد وجود ندارد باعث رواج عادات نادرست رفتاری و از بین رفتن شخصیت وجودی فرد در قالب تعهد و مسئولیت پذیری و عدم تلاش جهت شکل گیری بستر خانواده مناسب می شود. که این امر و رواج آن در زندگی متاهلی فرد دراینده می تواند از بین رفتن حس اعتماد و تعهد نسبت به یکدیگر را القا کند.

ریشه تمام این مسائل آشنا نبودن خانواده ها با مسائل روحی و شخصیتی جوانان خود و همچنین افراد با آموزه های لازم می باشد.به علاوه اجرای پیشرفت روند ازدواج برای یک فرد از جمله پیدا کردن فرد مناسب و مراسمی چون خواستگاری و غیره برای خانواده ها دشوار شده است و این باعث دورتر شدن جوانان از ازدواج می گردد.

راهکار

راهکاری که می توان برای حل این مشکل بیان کرد ,ایجاد مراکزی به صورت رایگان برای آشنایی خانواده ها با یکدیگر و بیان دیدیگاه های طرف های مقابل و بلاخره در صورت توافق و تعاملات اولیه  مراحل بعدی به عهده خانواده ها گذاشته شود.

برعکس مراکز همسریابی که قصد در آشنا کردن دختران و پسران کم تجربه و احساساتی با یکدیگر دارند در این مراکز اگر خانواده به آرمان و اهداف اولیه خود رسید, خود داوطلب ادامه راه می شود و با پیمودن بهترین راه این امر حاصل می شود.

در جامعه ای که روز به روز تعاملات نسبت به گذشته کم شده و انتخاب فرد مناسب توسط خانواده سخت می باشد این مراکز می تواند به خانواده ها بهترین یاری را رساند.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :ازدواج
اخبار مرتبط :