آخرین اخبار

کد خبر ۳۰۸۱۸۸ انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
رحیم پور:

روابط اقتصادی «ایران و چین» در پساتحریم تقویت شده است

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه کشورمان گفت: در دوران تحریم چین شریک اول تجاری ما بود و در دوره پساتحریم چین را به هیچ وجه ترک نمی کنیم، در این دوران روابط با چین تقویت شده است.

به گزارش ذاکرنیوز، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه ضمن گفت وگو با رادیو با اشاره به سفر سوم ظریف به هند اظهار داشت: ما مرتبا در جلسات مختلف کنفرانس قلب آسیا حضور داشته ایم و برنامه هایی در دهلی تنظیم شد، خاصه در حوزه روابط اقتصادی ایران و هند و تعداد قابل توجهی از بخش خصوصی و دولت در این سفر ظریف را همراهی می کنند.

وی با اشاره به تقویت روابط اقتصادی ایران و چین در دوران پسا تحریم گفت: چینی ها یک قدرت بزرگ هستند و در دوران تحریم نیز شریک اول تجاری ما بودند و در دوره پساتحریم چین را به هیچ وجه ترک نمی کنیم.

رحیم پور با اشاره به افزایش تبادلات نفتی ایران و هند در پساتحریم ادامه داد: هندی ها در بندر چابهار توسعه ی بخش هایی را عهده دار هستند و امیدواریم این روند توسعه یابد؛ این مسئله برای هندی ها که در خرج پول حساب گر هستند، اهمیت دارد تا از ایران به منظور ترانزیت به سمت قفقاز و شمال به جنوب استفاده کنند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: از دیگر مسائل نیز ناظر بر بحث بانکی ایران و هند است و امیدواریم در این سفر این موضوع جلو رود و باقی همکاری ها خاصه در بعد سرمایه گذاری در چابهار نهایی شده و مسیر خط آهن چابهار به سمت زاهدان مطالعات خوبی صورت گرفته و امیدواریم به نتیجه برسد.

وی در خصوص موضع گیری چین در قبال اقدامات افزود: شرکای کشورهای ۱+۵ معارض و مخالف [عهدشکنی امریکا در برجام] هستند و امروز نیز شاهد بودیم که چینی ها به تلفنی که ترامپ با رئیس جمهور کشور تایوان داشته، اعتراض کردند ولی باید منتظر اینگونه حرکات غیر قابل پیش بینی از سوی ترامپ و تیم جدید باشیم؛ چنانچه امریکایی ها با قدرت های هم سنگ خود چنین مشکلاتی را دارند.

رحیم پور با اشاره به تقویت روابط اقتصادی ایران و چین در دوران پساتحریم گفت: چینی ها برای خود یک قدرت بزرگ هستند و در دوران تحریم نیز شریک اول تجاری ما بودند و در دوره پساتحریم چین را به هیچ وجه ترک نمی کنیم چراکه پیوستگی هایی نیز با یکدیگر داریم و برای قدرت های مهم دنیا، منافع مشترک حرف اول را می زند و در سفر دکتر ظریف نیز همایش بزرگی در پکن خواهیم داشت و طرف های تجاری ایران و چین مذاکراتی دارند.

همچنین جمالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در خصوص سفر رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به شرق آسیا اظهار داشت: با توجه به یکجانبه گرایی امریکا، ایران و کشورهایی چون چین، هند و روسیه درپی روش های جدید برای همکاری های منطقه ای هستند و با توجه به مولفه های جمعیت، وسعت و ثروت بدنبال هماهنگی بیشتر می باشند تا بتوانند در روابط جدید و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی در ادامه به ماهیت پیمان شانگهای اشاره کرد و افزود: این سفرها روشی صحیح است تا ایران نگاه خود را به سمت شرق آسیا بیشتر معطوف کند؛ چنانچه با کشورهای شرقی دارای اشتراکات و منافع مشترکی هستیم خاصه با هند که اشتراکات فرهنگی بسیاری داریم و این سفرها می تواند افقی روشن را پیش روی ما ترسیم کند.

جمالی در خصوص نقش ایران در نشست قلب آسیا خاطرنشان کرد: ما با کشور هند دارای منافع و برنامه های مشترکی هستیم و هند مایل است از طریق ایران به آسیای میانه راه یابد؛ چنانچه جمهوری اسلامی ایران کشوری امن و بسیار مورد توجه هندی هاست و ما نیز از ظرفیت های تکنولوژیک هند می توانیم بهره بردار باشیم و در بحث انرژی و نفت گفتمان های بسیاری با هندی ها داریم.

منبع : مهر
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir