آخرین اخبار

سمینار «ما و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه» برگزار می شود

گروه تاریخ دانشگاه تهران و موسسه منزل کتاب مقارن با سالگرد یکصد سالگی انقلاب ۱۹۱۷ روسیه سمینار «ما و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه» را برگزار می کنند.

مفهوم استکبارستیزی و آثار آن بر محدوده سیاسی معاصر

حقیقت جامعه بشری این هست که اگر به دنبال نیل به آرمان های فطری یعنی نهایت، جامعه سالم، عدالت فراگیر، صلح بین الملل، آزادی و خوشبختی هست، ضروری هست بداند که در این راه به تلقی قرآن با دشمنانی روبه روست ...

مهدی قائمی اصل، عباسعلی سلطانی، سید مهدی مصطفوی، علی زبرجدی ...

بررسی تطبیقی معنا فقر در فقه امامیه و اقتصاد متعارف؛ ارائه معنا غنای کفافی در ادبیات فقه امامیه

در این پژوهش نخست رویکردهای درآمدی، استعدادی، همکاری اجتماعی و ترکیبی به فقر در اقتصاد متعارف تبیین شده اند و پس از تبیین به مسائل تشریح فقر، با ارائه معنا غنای کفافی، تشریح مستخرج از ادبیات فقه امامی ...

تحول در علوم انسانی؛

قرائت های مختلف از علم دینی؛ با نظری به اقتصاد اسلامی

در نظر تأسیسی، اقتصاد اسلامی تمام ادبیات موجود در اقتصاد را باطل می داند و هرگونه قلم فرسایی در حوزه ی اقتصاد، فاقد دقت به مبادی دینی و اعتقادی محکوم به فناست.

در حاشیه یک بحث طلبگی مجازی؛

باز تبیین مجدد فقه با سه شاخص/ چرا برای فقهمان پیوست رسانه‌ای نداریم؟

هنگامی که هیچ امری از ادبیات گرفته تا موشک و دفاع و مدیریت و فلسفه در این عصر از نیاز به «پیوست رسانه‌ای» مصون نمانده است . عجیب و غریب نیست که با اطمینان بگوئیم دغدغه‌ی پیشین رسانه‌دینی حالا جای خودش ...

ناظرزاده کرمانی در گفت وگو با فارس:

«گالیله» نمونه پختگی و خلاقیت یک کارگردان است

نویسنده و پژوهشگر تئاتر و ادبیات گفت: نمایش «گالیله» به تعبیر من نمونه پختگی و خلاقیت کارگردانی است که پس از 50 سالگی به فرزانگی لازم در عرصه تئاتر دست یافته است.

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» نامزد جایزه آلما شد

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با پشتیبانی‌ چندین سازمان‌ ملی و بین‌المللی به عنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ (جایزه آلما) معرفی شد.

هنرمندان از «چالش‌های حضور سوپراستارهای سینما در تئاتر& ...

محمود عزیزی: حضور سوپراستارها به ضرر گروه‌های جوان است/ مسافر آستانه : نباید اعتماد تماشاگر را به تئاتر کم‌ کن ...

برخی اهالی هنر معتقدند که نباید ادبیات دراماتیک و تئاتر را شوخی گرفت،‌ استفاده از سوپراستارهای سینما در تئاتر نوعی ساده انگاری و شوخی با هنر ارزشمند تئاتر است اما عده‌ای معتقدند که چرخ هنرهای نمایشی ب ...

حجت الاسلام لکزایی:

فطرت، سرمایه امنیت جهانی است/امنیت متعالیه و توازن قدرت

حجت الاسلام لکزایی با اشاره به اینکه تأمین امنیت در سطح جهان نیز در نظر اسلام، ابزارهایی دارد، اضافه کرد: این ابزارها مختلف هستند. مثل فطرت که سرمایه امنیت جهانی است.

انتقاد امام‌جمعه نیر از نکوداشت «فردی»/دیر به یاد استاد افتادیم

اردبیل – امام جمعه نیر با تاکید به جایگاه امیر حسین فردی در ادبیات داستانی کشور، از تاخیر و نحوه برگزاری همایش نکوداشت وی در اردبیل انتقاد کرد.

ریابکوف: ادبیات ترامپ علیه ایران قابل قبول نیست

معاون وزیر امور خارجه روسیه ضمن غیرقابل قبول خواندن ادبیات رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اعلام کرد که ما این صحبت ها را نمی پذیریم.

محمدمحسن فائضی

لحن ترامپ از پرواز مستقیم ریاض به تل‌آویو اوج گرفت

با روی کار آمدن ترامپ و نقش وسیع و پرنفوذ برخی اطرافیان ترامپ مانند داماد وی، ما شاهد آن هستیم که سیاست منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا با گذشته تفاوت مهمی را در حال طی کردن است؛ آن تفاوت، هماهنگی بسیار و ...

همایش هفته جهانی فضا در تبریز برگزار می‌شود

یک انجمن نجوم در تبریز همایشی به مناسبت هفته جهانی فضا در سال ۹۶، برگزار می کند.

انتشار فراخوان نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی»

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» را به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاسداشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند.

با موضوع نقش زنان در دفاع مقدس

سه کتاب صوتی و یک نمایشنامه رادیویی رونمایی شد

با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی رادیو سازمان نشر آثار و مشارکت زنان در دفاع مقدس، سه کتاب صوتی و یک نمایشنامه رادیویی، در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان:

فاز نخست بازسازی قبور گلستان شهدا دوماه آینده تمام می شود

اصفهان - مدیرکل بنیاد شهید استان اصفهان گفت: با توجه به آغاز دوباره بازسازی قبور گلستان شهدای اصفهان بهره برداری از فاز نخست این پروژه تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.

مسئله ژانر

تاکنون زیاد گفته و نوشته‌اند که ادبیات داستانی ما فاقد ژانر است و غالبا هم فقدان ژانر را به‌عنوان یک مسئله برای داستان‌نویسی ایرانی مطرح کرده‌اند.

اسماعیل امینی:

انتقاد سازنده حرف غلطی است که مسئولین جا انداخته‌اند/ بزرگان ما با طنز مشکلی ندارند ولی مسئولین رده پایین چرا/ ...

یک طنزپرداز گفت: اساساً‌ این حرف غلطی است که مسئولان جا انداخته‌اند و می‌گویند انتقاد باید سازنده باشد، هیچ انتقادی هیچ جا را ویران نکرده و از همه شگفت‌تر اینکه خودشان انتقادهای ویرانگر می‌کنند. نمونه ...

گفتگوی مهر با علیرضا قزوه-۱؛

می‌خواهم ادیب شش دانگ باشم/ حس خوبی به شرایط امروز ندارم

علیرضا قزوه می‌گوید تلاش دارد تا با طبع‌آزمایی در قالب‌های ادبی مختلف مانند داستان بلند و ادبیات کودک در کنار شعر که سال‌ها در آن تجربه اندوخته، به یک ادیب شش دانگ مبدل شود.