کد خبر ۴۵۹۱۵۸ ۷۸۱ بازدید انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۲۳
فارس از هشتمین حراج تهران گزارش می دهد

چکش های کم رمق برای هنر معاصر/ شب ناکامی نامداران

هشتمین حراج تهران که به هنر معاصر اختصاص داشت، نسبت به دوره قبلی با افت فروش حدوداً 50 درصدی رو به رو بود. علاوه بر این در دوره هفتم 6 اثر میلیاردی بودند که این تعداد در حراج هشتم به نصف کاهش یافت و منحصرا 3 اثر توانستند میلیاردی گردند.

* گران‌ترین‌‌های حراج
اجرای مراسم هشتم به حسین پاکدل سپرده گردید و او حدود ساعت 18 در حالی نخستین اثر به فروش رسیده شده را چکش زد که نوید حراجی پررونق را می‌داد، چون که اثر علیرضا آستانه 35 ساله بیشتر از قیمت‌گذاری اولیه (30 تا 40 میلیون تومان) و با رقم ۴۴ میلیون تومان به فروش رسیده گردید. اما این روند در ادامه حراج صورت نگرفت و عمده آثار در همان بازه قیمت‌گذاری اولیه و حتی نزدیک به نرخ پایه به فروش رفتند.
به عنوان نمونه، نقاشی سال 1351 منوچهر یکتایی که با نرخ پایه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان ارائه شده بود، با کف نرخ پایه یعنی ۵۰۰ میلیون تومان فروش رفت. 5 برابر نرخ اولیه به فروش رسیده شده بود!
اثر سه لته‌ای (آیینه‌کاری و گچ روی چوب) منیر فرمانفرماییان که در سال ۱۳۵۵ خلق شده، ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که نهایتاً به نرخ 1300 میلیون تومان به فروش رسیده گردید.
این اثر‌ ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود.
تابلوی نقاشی دو لته‌ای فرهاد مشیری که در سال ۱۳۸۳ خلق شده، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 550 میلیون تومان چکش خورد. نقاشی دیگری از مشیری با ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان نرخ اولیه، توانست به فروش یک میلیارد تومانی دست یابد.

نرخ اثر مرمت‌شده حسین زنده‌رودی (اکریلیک و جوهر روی بوم) مربوط به سال ۱۳۵۷، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان تخمین شده بود که 460 میلیون تومان به فروش رسیده گردید. اثر محمود زنده‌رودی مربوط به سال 1393 هم با تخمین نرخ 300 تا 400 میلیون تومان، 480 میلیون تومان فروش رفت.
تابلوی نقاشی دو لته‌ای فریده لاشایی مربوط به سال ۱۳۸۸ هم بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 460 میلیون تومان به فروش رسیده گردید. نقاشی دیگری از این هنرمند که در سال ‌۱۳۹۰ خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 300 میلیون تومان چکش خورد.
نقاشی آیدین آغداشلو که در سال ۱۳۹۲ خلق شده، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان تخمین شده بود که نهایتاً 440 میلیون تومان چکش خورد.
نقاشی رضا درخشانی که در سال ۱۳۸۹ خلق شده، با نرخ ایده ای ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان چکش خورد.
اثر کوروش شیشه‌گران که در سال جاری خلق شده، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 320 میلیون تومان به فروش رسیده گردید.
نقاشی رضا درخشانی که در سال ۱۳۸۷ خلق شده با تخمین نرخ ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان نهایتاً با نرخ 280 میلیون تومان به فروش رسیده گردید.
تابلوی نقاشی منصور قندریز با نرخ پایه ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به مبلغ ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رسیده گردید.
مجسمه فولادی امیرمسعود اخوان جم که سال گذشته خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که با نرخ 300 میلیون تومان چکش خورد.
تصویر سه لته‌ای عباس کیارستمی در دهه ۸۰ (از مجموعه سفیدبرفی) ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که با کف نرخ یعنی 200 میلیون تومان فروش رفت.
نقاشی قاسم حاجی‌زاده که بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 300 میلیون چکش خورد. « «پهلوان» حاجی‌زاده با بازه قیمتی 150 تا 200 میلیون تومان، به نرخ کف (150 میلیون) ‌فروخته گردید.
نقاشی پرویز کلانتری در سال ۱۳۹۲ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و نقاشی دیگری از این هنرمند که در سال ۱۳۸۹ خلق شده، بین ۱۵۰ تا  ۲۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود. اثر نخست 220 میلیون و اثر دوم 200 میلیون تومان چکش خورد.
اثر دو لته‌ای منصور قندریز در سال ۱۳۴۲، بین ۱۵۰ تا  ۲۰۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که 170 میلیون تومان به فروش رسیده گردید.
دو مجسمه ژازه تباتبایی که در دهه ۴۰ ساخته شده، بین ۱۰۰ تا  ۱۵۰ میلیون تومان تخمین نرخ شده بود که نهایتاً 110 میلیون تومان به فروش رسیده گردید.

* ناکامی حراج هشتم در قیاس با حراج هفتم
یک تابلو مربوط به حسین صدری در سال جاری بود که با نرخ پایه ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان ارائه گردید و خریدار نداشت. اثر دیگر نقاشی‌خط علی شیرازی در سال 1394 با نرخ ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان بود که آن هم خریدار نداشت.
آمار فروش کلی این دوره از حراج ۱۴ میلیارد و ۹۵۲ میلیون تومان اعلام گردید. این در حالی هست که هفتمین حراج تهران، تیرماه سال کنونی با مجموع مبلغ ۲۶ میلیارد و ۱۱۳ میلیون تومان برگزار شده بود.